الکل چیست، چه انواعی دارد و چگونه ساخته می‌شود؟

0

انواع زیادی الکل وجود دارد. یکی از عمومی‌ترین انواع آن، الکلى است که در مشروبات الکلی یافت می‌شود. این نوع الکل، «الکل اتیل» گفته می‌شود که معمولا بنام الکل‌گرین مشهور است. او این الکل از نشاسته و قند ساخته شده و تقریبا از اکثر سبزی‌ها، حبوبات و میوه‌ها نیز درست می‌شود. الکلی که از نشاسته درست می‌شود، باین ترتیب است که ابتدا نشاسته را به قند تبدیل کرده و سپس قند را تخمیر نموده و الکل می‌سازند.

عموما الکل را از ذرت، چاودار، جو و سایر مواد درست می‌کنند. در ایرلند الکل غیر مشهور پوتین از سیب زمینی تهیه می‌شود. در حالیکه در ایالات متحده امریکا الکل از ملاس مخصوصی بنام « بلاک استرپ» که تولید می‌گردد.

آیا می‌دانستید که الکل اتیل بعنوان یکنوع سوخت نیز با ارزش می‌باشد و حتی می‌توان از آن در اتومبیل بجای بنزین نیز مصرف نمود. وقتیکه در موتور‌ها از آن استفاده می‌کنند، عالبا با سایر مواد شیمیائی مخلوط می‌کنند تا بهتر شود. در دوران جنگ جهانی دوم به کشور‌های مختلفی که از نظر نفت در مضیقه بودند از مخلوط الکل بجای بنزین در اتومبیل استفاده می‌کردند.

اگر چه الکل سبکتر از آب است ولی این دو مایع بآسانی با هم مخلوط شده و محلولی را بوجود می‌آ ورند که نقطه انجمادش پائین‌تر از آب می‌باشد. از این نوع محلول غالبا بعنوان ماده ضد یخ در رادیاتور اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.

چون الکل مواد زیادی را حل می‌کند غالبا بعنوان مایع حل‌کننده نیز مورد استعمال بوده و در تهیه انواع لاک الکل و روغن جلا برای رنگ کردن چوب و فلزات نیز بکار می‌رود. الکل در تهیه دارو‌های بیهوشی و بی‌حس‌کننده مانند کلر فرم واتر و همچنین در ساختن مواد زیادی از قبیل رنگ‌های مصنوعی، دارو، انواع مرهم و سرکه مصرف می‌شود.

الکل ماده‌ای است ضد عفونی‌کننده و از این رو در اماکن عممی و بیمارستان‌ها نیز موارد استعمال دارد. وقتی که مقدار کمی از آن در بدن مصرف شود، با اکسیژن مخلوط شده و حرارت ایجاد می‌کند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.