میوه‌ و سبزی چه فرقی با هم دارند؟

0

اختلاف بین میوه جات و سبزیجات چیست؟

لغت میوه معمولا بیان‌کننده قسمت مغزدار یک گیاه است که از تکامل گل بوجود آمده و دارای دانه می‌باشد. سبزیجات گیاهان علفدارند، یک گیاه علف دار ساقه ظریف داشته و دارای بافت چربی کم یا فاقد آن می‌باشد.

طبق نظر گیاه‌شناسان قسمتی از گیاه که دانه را در بردارد میوه آن است. آن‌ها میوه‌ها را به سه گروه اصلی طبقه‌بندی می‌کنند: میوه‌ها مغزدار با دانه در مغز مانند پرتقال، خربزه انگور و سیب، میوه‌های هسته دار مثل گیلاس، آلو و هلو و میوه‌های خشک مثل گردو حبوبات انواع لوبیا، باقلا و نخود.

ممکن است تعجب کنید که گیاه‌شناسان دانه‌ها «لوبیا، باقلا» و نخود را بعنوان میوه در نظر می‌گیرند «زیرا شامل دانه هستند، ولی هنگامی بیشتر تعجب می‌کنید که بدانید خیار و کدو مسمائی نیز بعنوان میوه نامیده می‌شوند. تمامی این‌ها بسته به این است که تا چه اندازه بخواهیم تکنیکی عمل کنیم و از آنجائیکه عادات غذایی در نقاط مختلف دنیا متنوع است، قسم خوراکی از یک گیاه ممکن است در جایی میوه و جایی دیگر سبزی بحساب آید.

همانگونه که در قلمرو حیوانات خانواده‌هایی از موجودات مرتبط با یکدیگر وجود دارند. بسیاری از سبزیجات نیز مرتبطند.

بعنوان مثال آیا می‌دانید که کلم، شلغم، تربچه، بروکلی و گل کلم همه به یک خانواده از سبزیجات متعلقند؟

کاهو، کاسنی و کنگر فرنگی به خانواده دیگر تعلق دارند. خانواده کدو قلیانی شامل: خیار، خربزه و کدو تنبل بوده. خانواده نخود‌ها شامل: نخود‌ها، تمام انواع دانه‌ها، بادام کوهی و دانه سویا می‌باشد.

مارچوبه در ارتباط با پیاز معمولی، ‌تره فرنگی، سیر و موسیر است. چغندر، اسفناج از یک خانواده هستند و یک دسته جالب خانواده تاجزیری سایه شب» است که شامل سیب زمینی، بادمجان، فلفل و تنباکو می‌باشد.

هم میوه جات و سبزیجات در تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامتی ما مهم هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.