همه آنچه که باید درباره نقض داده‌های اخیر فیسبوک بدانید

چگونه بررسی کنیم شماره موبایل یا آدرس ایمیل ما به سرقت رفته است یا خیر

0

اطلاعات شخصی ۵۳۳ میلیون کاربر فیسبوک به صورت آنلاین افشا شده است. این تعداد کاربر شامل درصد بالایی از کاربران فیسبوک و همین‌طور کاربران آنلاین دنیا می‌شود.

بنابراین، باید بررسی کنید حساب کاربری شما هم جزو این اطلاعات است یا خیر؟ آیا اطلاعات اکانت شما در فیسبوک، از جمله شماره تلفن شما تحت تاثیر این نقض داده‌ها قرار گرفته است یا خیر؟

همه آن‌چه که باید درباره افشای اطلاعات اخیر کاربران فیسبوک بدانید را در ادامه اشاره می‌کنیم:

چه اطلاعاتی از فیسبوک به سرقت رفته است؟

احتمالا اولین چیزی که می‌خواهید بدانید؛ این است که چه نوع اطلاعاتی روی وب منتشر شده است؟ داده‌های افشا شده تقریبا هر آنچه در حساب کاربری شما موجود بوده را شامل می‌شوند. نام کامل، شماره تلفن‌ها، مکان‌ها، تاریخ تولد، آدرس‌های ایمیل، ارتباطات و نام‌هایی که داشتید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

این اطلاعات شخصی به صورت آنلاین منتشر شده و هر کسی می‌تواند به طور رایگان به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را مشاهده کند؛ البته اگر بداند کجا برای یافتن آن‌ها جست‌وجو کند. این ۵۳۳ میلیون کاربر فیسبوک در کشورهای ایالات متحده، انگلیس، هند و بیش از ۱۰۰ کشور دیگر جهان هستند. اساسا، اگر یک حساب کاربری فیسبوک دارید؛ باید نگران باشید. درصدی از این کاربران مربوط به کشور ایران هستند.

منشا اصلی این نقض اطلاعات به اوایل سال ۲۰۲۰ برمی‌گردد که برخی شماره‌های همین ۵۳۳ میلیون کاربر به سرقت رفته بود ولی اکنون اطلاعات بیشتری از آن‌ها افشا شده و اوضاع بدتر است.

چگونه بررسی کنید شماره موبایل شما از فیسبوک به سرقت رفته است یا خیر؟

ابتدا با شماره موبایل شروع می‌کنیم. شما می‌توانید از طریق وب‌سایتی به نام «The News Each Day» برای بررسی نشت شماره تلفن همراه خود استفاده کنید.

در یک مرورگر وب مانند گوگل کروم یا فایرفاکس، وارد این وب‌سایت شوید و شماره تلفن خود را در باکس متنی نوشته و بعد روی کلید Check کلیک کنید:

اگر شماره تلفن شما در این بانک اطلاعاتی نباشد؛ پیامی مشابه «Result: Your phone number is not in the data» مشاهده خواهید کرد که نشان می‌دهد شماره موبایل شما در این اطلاعات سرقت شده نیست.

اما اگر شماره تلفن شما یافت شد؛ حداقل کاری که باید انجام دهید؛ تغییر رمزعبور اکانت فیسبوک است. همچنین، توصیه می‌کنیم در صورت امکان از احرازهویت دو عاملی استفاده کنید.

چگونه بررسی کنید آدرس ایمیل شما از فیسبوک به سرقت رفته است یا خیر؟

برای بررسی سرقت آدرس ایمیل، از وب‌سایتی به نام «Have I Been Pwned» استفاده کنید.

در یک مرورگر وب مانند گوگل کروم یا فایرفاکس، آدرس ایمیل اکانت خودتان یا هر آدرس ایمیل مدنظرتان را وارد کنید و بعد روی کلید «?Pwned» بزنید.

متاسفانه، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد اطلاعات ایمیل شما جزو داده‌های سرقت شده روی وب است که شاید هیچ ارتباطی هم به شرکت فیسبوک ندارد. به پایین صفحه بروید؛ اگر نام شرکت فیسبوک مشاهده نشود؛ یعنی اطلاعات شما حداقل در این نشت ۵۳۳ میلیون اکانت اخیر از این شرکت قرار ندارد.

اگر نام فیسبوک را به عنوان یکی از منابع نشت اطلاعات آدرس ایمیل خود پیدا کردید یا نگران نشت اطلاعات دیگر هستید؛ بهتر است رمزعبور خود را تغییر دهید و در صورت امکان از احرازهویت دو عاملی استفاده کنید.

نقض اطلاعات به هیچ وجه اتفاق خوبی نیست؛ به‌خصوص در وب‌سایت‌های بزرگ و معتبری مانند فیسبوک. همیشه اطلاعات خود را مخفی نگه دارید و اگر احساس کردید تحت تاثیر یک هک یا نقض اطلاعات قرار گرفته‌اید؛ اقدامات لازم را انجام دهید.

 

منبع howtogeek
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.