همه آنچه که باید درباره فناوری‌های تلویزیون‌ها در سال ۲۰۲۱ بدانید

ابتدا فناوری مورد علاقه خود را انتخاب کنید و بعد سراغ مدل تلویزیون بروید

0

از یک طرف، انتخاب و خرید تلویزیون کار ساده‌ای است. به بازار بروید و گران‌ترین تلویزیون از برندی که دوست دارید را بخرید.

از طرف دیگر، این روزها بازار تلویزیون مملو از نام‌ها، فناوری‌ها، کلمات اختصاری و برچسب‌ها است. هر فردی در این بازار سردرگم می‌شود و قدرت انتخاب را از دست می‌دهد. به راحتی نمی‌توان تفاوت یک نسل تلویزیون را با تلویزیون دیگر فهمید و تصمیم‌گیری فقط براساس رزولوشن کار درستی نیست.

این راهنمای ساده می‌خواهد ابتدا شما را با انواع فناوری‌های تلویزیون در سال ۲۰۲۱ آشنا کند تا بعد بتوانید شفاف‌تر تصمیم بگیرید و بدانید دقیقا چه چیزی می‌خرید.

قطعا مراجعه حضوری به بازار و مشاهده تلویزیون‌ها از نزدیک و مقایسه آن‌ها با یکدیگر و همین‌طور خواندن بررسی‌ها و نظرات کاربران درباره آن‌ها؛ بهترین روش خرید یک مدل جدید تلویزیون است ولی دانستن معنای پشت سر برخی از عبارت‌ها و فناوری‌ها یا اصطلاحاتی که تولیدکنندگان استفاده می‌کند؛ به یک انتخاب بهتر می‌انجامد.

مفاهیم پایه

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هنوز مشخصات کلیدی تلویزیون‌ها سر جای خودشان هستند. اندازه صفحه‌نمایش نشان می‌دهد وقتی یک تلویزیون را به خانه ببرید؛ چقدر فضا می‌گیرد و وضوح تصویر (رزولوشن) نشان‌دهنده تعداد پیکسل‌های صفحه‌نمایش و شفافیت یا تیرگی تصاویر را بیان می‌کند.

در حال حاضر، تلویزیون‌های ۴K بازار را به تسخیر خود درآوردند و تلویزیون‌های ۸K از امسال وارد بازار شدند و دارند کم‌کم برای خودشان جریان‌ساز می‌شوند؛ اگرچه فعلا بسیار گران هستند.

شما به طور کلی، دو روش برای نمایش یک تصویر روی صفحه‌نمایش‌ها دارید. همین بحث را درباره گوشی‌های هوشمند هم داریم.

یک روش OLED (سرنام Organic Light-Emitting Diode) است که گران‌تر و کیفیت بهتری دارد و در آن هر پیکسل نوری به طور مستقل روشن می‌شود.

روش بعدی، که ارزان‌تر و هنوز دارای یک کیفیت خوب است؛ نمایش LCD (سرنام Liquid Crystal Display) است که از یک لایه نورانی در پس‌زمینه پیکسل‌ها استفاده می‌کند.

فناوری LCD در سال‌های اخیر، با استفاده از چراغ‌های کوچک LED (سرنام Light-Emitting Diodes) و در تنظیمات و فناوری‌های مختلف، بهبودهایی را تجربه کرده است که در نتیجه به کنتراست بهتر و عمق رنگ بیشتر نزدیک به پنل‌های اولد منجر شده است.

تلویزیون‌های LCD امروزی در بازار بیشتر با نام‌های LCD LED TV یا LED TV شناخته می‌شوند که باعث سردرگمی بیشتر برای خریداران می‌شوند و مصرف‌کننده دقیقا نمی‌داند این تلویزیون‌ها از چه فناوری بهره می‌برند.

حالا، همین دو دسته اصلی تلویزیون‌ها به چندین زیرگروه تقسیم می‌شوند؛ چون تولیدکنندگان به نام‌ها و اصطلاح‌های جدید برای فروش بیشتر علاقه دارند و متوجه نمی‌شوند که این تفاوت‌ها اسمی برای مشتریان مبهم و گنگ است.

فراموش نکنید که HDR یا High Dynamic Range توانایی متعادل‌سازی رنگ‌ها در تصویر برای روشن‌ترین تا تاریک‌ترین نقاط است که منجر به نمایش جزئیات در همه نقاط می‌شود. اما همین فناوری به ظاهر ساده و مشخص، در بازار با نام‌های مختلفی مانند HDR10 و +HDR10 و Dolby Vision و غیره معرفی می‌شود.

شما با دانستن استانداردهای مورد علاقه برند تلویزیون خود، می‌توانید پیچیدگی‌ها را کاهش داده و خرید آسان‌تری داشته باشید.

Mini-LED و Micro-LED

تولیدکنندگان مسیرهای خودشان را بهبود مدل‌های تلویزیون و ظهور فناوری‌های جدید پیش می‌برند. همان‌طور که اشاره شد؛ الان بازار تلویزیون فقط به دو دسته اولد و ال‌سی‌دی تقسیم نمی‌شود و هریک چندین زیرگروه از فناوری‌ها و اصطلاح‌ها دارند.

مثلا تلویزیون‌های LCD در سال ۲۰۲۱ به طور مشخصی دارای دو زیر گروه Mini-LED و Micro-LED هستند که شاید شما را به اشتباه بیندازد و تصور کنید داریم درباره یک تلویزیون OLED صحبت می‌کنیم ولی هر دو یک زیرمجموعه LCD هستند.

مشکل تلویزیون‌های LCD که از فناوری LED استفاده می‌کنند؛ این است که کنترل روشنایی پیکسل به پیکسل بسیار مشکل است. به همین دلیل، معمولا در این تلویزیون‌ها شاهد یک هاله نور در اطراف نقاط روشن با پس‌زمینه تیره هستیم.

تولیدکنندگان تلویزیون برای غلبه بر این مشکل، اقدام به تقسیم نور پس‌زمینه به نقاط روشن بیشتر و کوچک‌تر و کنترل جداگانه آن‌ها کردند. به‌طوری‌که برخی از نقاط صفحه‌نمایش می‌تواند عمیقا سیاه یا سفید و روشن باشد؛ بدون اینکه روی دیگر نقاط تلویزیون تاثیر بگذارد.

فناوری Mini-LED و در ابعاد کوچک‌تر آن Micro-LED یک پیاده‌سازی ارتقایافته این ایده هستند. اندازه ال‌ایی‌دی‌ها کوچک‌تر و کوچک‌تر شده؛ در نتیجه کنترل بیشتری روی آن‌ها اعمال می‌شود. بسته به تولیدکنندگان و برندها، هر دو فناوری در تلویزیون‌های LCD سال ۲۰۲۱ دیده می‌شود.

در حال حاضر، تلویزیون‌های Micro-LED کمتر عرضه شده و گران‌تر هستند. مثلا، مدل ۱۱۰ اینچی تلویزیون سامسونگ با این فناوری، ۱۵۰ هزار دلار است.

از نظر تئوری، تلویزیون‌های Micro-LED مزیت‌های LCD و OLED را با هم در یک تلویزیون ارائه می‌دهد. با گذشته زمان، شاهد عرضه تلویزیون‌های ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری در این بخش خواهیم بود.

شرکت‌های مختلف برای فناوری Micro-LED خود نام‌هایی گوناگونی انتخاب کردند. مثلا سونی به آن‌ها تلویزیون‌های Crystal LED می‌گوید.

یک مقداری کوانتوم دات

اگر اخبار نمایشگاه CES 2021 را دنبال کرده باشید؛ دیدید که برخی از تولیدکنندگان تلویزیون، مدل‌هایی از Mini-LED ولی با یک حرف Q اضافه عرضه کردند. به طور نمونه، ال‌جی تلویزیون QNED و QLED را معرفی کرد. این حرف Q اضافه اشاره به فناوری کوانتوم دات (quantum dot) دارد.

فناوری کوانتوم دات در گذشته معرفی شده و بر مبنای همان ایده تلویزیون‌های LCD LED است با این تفاوت که یک لایه از نقاط کوانتوم دات بیشتر برای اصلاح و پردازش بهتر رنگ‌ها در تصاویر استفاده می‌شود.

یک تغییر هوشمندانه در فناوری‌های موجود برای رفع محدودیت‌های آن به همراه تغییر نام و معرفی اصطلاحی جدید. یکی از مزایای بزرگ تلویزیون‌های QLED و QNED، روشنایی بهبودیافته است که در برخی موارد حتی بهتر از تلویزیون‌های OLED است. روشنایی و طول عمر از جمله معایب یا نقاط ضعف فناوری OLED است که باز تولیدکننده‌ها دارند روی آن‌ها کار می‌کنند تا در این زمینه هم پیشرفت داشته باشند.

سامسونگ مدتی است که توسعه تلویزیون‌های QLED را آغاز کرده و آخرین نمونه آن‌ها تلویزیون Neo QLED است که در نمایشگاه CES 2021 معرفی شد. Neo به معنای بهبود یافته و جدید است که اشاره به استفاده از فناوری کوانتوم دات دارد. در این تلویزیون، از ال‌ایی‌دی‌های کوچک‌تر، دقیق‌تر با نشت نور کمتر و پاسخ‌گویی بهتر استفاده شده است. این فناوری می‌تواند توسط نرم‌افزارهای نصب شده روی خود تلویزیون نیز مدیریت شود تا در نهایت یک تصویر بهتر و عالی نمایش داده شود.

اما تلویزیون QNED ال‌جی یک تازه‌وارد است. این شرکت کره‌ای می‌گوید از فناوری اختصاصی به نام NanoCell در این تلویزیون استفاده کرده است و حرف N به Nano اشاره دارد. در این تلویزیون بیش از ۳۰ هزار LED استفاده شده و شاهد یک نور پس‌زمینه سراسری و روشنایی بسیار بالا در تصاویر هستیم. باز هم این تلویزیون یک مدل از Mini-LED بهبودیافته است که می‌خواهد نقاط کم نور را حذف کند و نور همه نقاط تصویر یکسان باشد.

هنوز فناوری‌های تلویزیون دیگری داریم

اگر تا اینجا دوباره سردرگم شدید؛ همان ابتدای این مطلب گفتیم که بهترین راه، مقایسه حضوری تلویزیون‌ها با یکدیگر، فارغ از برندها و نام‌ها و فناوری پشت سر آن‌ها است. دیدن تلویزیون از نزدیک یا خواندن یک بررسی دقیق درباره یک مدل بسیار بهتر از بازی با این اصطلاح‌ها است و شما را به خریدی مطمئن‌تر هدایت می‌کند.

همه صحبت‌های بالا درباره فناوری‌های نمایش تصاویر روی پنل‌ها بود و گرنه باید بدانیم که تلویزیون‌ها دارای پردازنده، سیستم‌عامل و ویژگی‌های دیگر قابل بحثی هستند.

برخی مدل‌ها پردازنده سریع‌تر، پیشرفته‌تر و گران‌تری دارند که به تلویزیون‌ها کمک می‌کنند تا میلیون‌ها پیکسل را بهتر مدیریت کند، سریع تغییر رنگ دهد، کنتراست و روشنایی متناسب با تصاویر و واقعیت‌ها تنظیم کند و محتواهای قدیمی شما را در قالب‌های ۴K و ۸K نمایش دهد (با کمی هوش مصنوعی).

سونی در سال ۲۰۲۱ از تلویزیونی با فناوری «cognitive processing» رونمایی کرد. سونی می‌گوید این فناوری چشم شما را ردیابی می‌کند تا بهفمد به کدام نقطه یا بخش تلویزیون خیره شده است و سپس تنظیمات آن بخش را بهبود می‌دهد.

همه این‌ها تغییرات و جزئیاتی هستند که تولیدکنندگان دوست دارند هر سال به محصولات خود اضافه کنند. لزوما نباید این‌ها برای شما اهمیت داشته باشند یا اینکه از کنارشان به سادگی بگذرید.

هنوز هم می‌توانیم درباره فناوری‌های بیشتری در تلویزیون‌های سال ۲۰۲۱ صحبت کنیم. اینکه گیمرها باید چه فناوری‌هایی را دنبال کنند یا تولیدکنندگان محتوا باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهند. مواردی مانند نرحخ تازه‌سازی تصاویر، زمان تاخیر و پاسخ‌گویی یا درگاه‌های ارتباطی باید برای گیمرها و تولیدکنندگان محتوا اهمیت داشته باشد. این افراد باید مطمئن شوند تلویزیون آن‌ها پورت‌های ATSC 3.0 و HDMI 2.1 را پشتیبانی می‌کند.

منبع گیزمودو
   

پستهای اخیر

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.