ماری کوری ، زندگینامه و دستاوردهای علمی او

0

دختر هفده ساله‌ای که بیمار عشق بود به دخترعمویش نوشت: «من با این دنیای بیوفا وداع می‌کنم چون برایم سودی ندارد…» اما دختر جوان و زیبا عشق زود گذر خود را فراموش کرد و روزی یکی از بزرگترین دانشمندان جهان شد.

مانیا اسکودوسکا، در ۷ نوامبر ۱۸۶۷ در ورشو لهستان متولد شد. پدر و مادرش از روستاییان لهستان بودند اما کار کشاورزی را ر‌ها کرده و به تحصیل دانش رو آورده بودند. پدرش معلم ریاضی و فیزیک مدرسه متوسطه ورشو بود و مادرش پیانیست ماهری بود. اولین مصیبت برای این خانواده پیش آمد. وقتی که مانیا ده ساله بود مادرش در اثر ابتلا به بیماری سل درگذشت.

لهستان در آن روز‌ها جزو خاک روسیه بود. و دولت روسیه برای لهستانی‌ها محدودیت زیادی قایل شد تا از مجاهدات آن‌ها در راه انقلاب بکاهد. پدر مانیا کار خود را در مدرسه از دست داد، چون او مردی بی‌پروا بود و به حمایت از استقلال لهستان از گفتن هیچ سخنی خودداری نمی‌کرد. پس از اخراج از مدرسه، یک مدرسه شبانه باز کرد تا مخارج چهار فرزندش را تأمین کند. این کار اگرچه موفقیت بزرگی نبود اما تاحدی خانواده را راضی نگه می‌داشت.

مانیا در سال ۱۸۸۳ پس از پایان تحصیلات دوره متوسطه، یک مدال طلا جایزه گرفت. این یک سنت قدیمی در خانواده سکلودووسکا‌ها بود، و این سومین مدالی بود که نصیب این خانواده می‌شد. پروفسور سکلودووسکا، وضع مالیش رضایتبخش نبود، با وجود این از طرز فکر و نیروی ذهنی فوق العاده بچه‌هایش خوشنود و راضی بود. مانیا پس از فراغت از تحصیل به مدت یک سال به ییلاق رفت. ترس از بیماری سل خاطر پدر را سخت ناراحت کرده بود. ییلاق، سوای اینکه در پرورش روحی دخترش سودمند بود در کار آینده‌اش نیز بی‌تأثیر نبود. پیلاق نشینان لهستانی تاب و تحمل زیادی داشتند، آن‌ها از غروب آفتاب شروع به رقص و پایکوبی می‌کردند، و شب و روز بعد دوباره کارشان همین بود. مانیا رقص را خیلی دوست داشت.

مانیا پس از گذراندن تعطیلات، به ورشو بازگشت. اکنون وقت آن بود که راه زندگی‌اش را انتخاب کند، او چگونه می‌توانست برای تحصیل به پاریس برود در حالیکه پولی در بساط نبود. خواهر بزرگش برونیا نیز در پاریس تحصیل می‌کرد. پس از مذاکره با خواهرش قرار بر این شد که مانیا کاری پیدا کند و مخارج تحصیل برونیا را تأمین کند و بعد‌ها برونیا به مانیا کمک تحصیلی بدهد. مانیا بعنوان معلمه سرخانه در منزل یک اشراف‌زاده روسی مشغول به کار شد. این کار مدت زیادی طول نکشید، چون بانوی خانه زنی خودخواه و متعصب و پست بود. خوشبختانه مانیا کار دیگری پیدا کرد که به مراتب از کار اولش بهتر بود. پسر بزرگ این خانواده دانشجوی دانشگاه ورشو بود. او موقع بازگشت عاشق معلمه زیبا شد، معلمه‌ای که چون فرشته‌ای می‌رقصد و مانند معلمی سخن می‌گفت. آن دو به هم علاقه‌مند شدند و به یکدیگر ابراز عشق کردند. اما ازدواج آن‌ها با مخالفت مادر پسر مواجه شد، چه او هرگز اجازه نمی‌داد که پسرش با یک معلمه ازدواج کند. در اینجا بود که مانیا نامه‌ای به دختر عمویش نوشت که در اول سرگذشت او شنیدید.

مانیا کار می‌کرد و برای خواهرش برونیا که در دانشگاه سوربن درس می‌خواند پول می‌فرستاد. اکنون دیگر نوبت مانیا بود که به تحصیل بپردازد. اما خواهر بزرگش نتوانست در رشته پزشکی از دانشگاه درجه بگیرد و با یکی از همدوره‌هایش در پاریس ازدواج کرد.

هنگامی که مانیا ۲۳ ساله بود رؤیای طلایی‌اش، که سال‌ها انتظارش را می‌کشید، بالاخره تعبیر شد، مانیای سابق که اکنون نامش به زبان فرانسه ماری نامیده می‌شد، پس از ثبت نام در دانشگاه سوربن وارد دانشکده علوم شد. مدت چهار سال به تحصیل و کار مشغول بود. ماری اغلب اوقات بیمار بود. در اتاقی تاریک و بدون نور زندگی می‌کرد که حتی سالی یک بار هم آفتاب بدرون آن نمی‌تابید. در آمدش آن قدر ناچیز بود که کفاف خرج زندگیش را نمی‌داد. غذایش معمولاً نان او کره و چای بود. یک روز به مدت ۲۴ ساعت غذای او فقط تربچه و گیلاس بود. از گوشت و تخم مرغ و امثال این‌ها خبری نبود.

اما او این وضع مشقت بار و سخت را تحمل می‌کرد و به مطالعه ریاضیات، شعر، شیمی، موسیقی و نجوم می‌پرداخت. در کنار این کار‌ها، لوله‌ها و ظرف‌های آزمایشگاه شیمی را تمیز می‌کرد. ماری در رشته فیزیک با رتبه اول فارغ التحصیل شد و سال بعد نیز در امتحان ریاضیات به مقام دوم رسید. ماری اکنون بیست و هفت ساله بود و با اینکه در اولین عشق خود شکست خورده بود هنوز زیبایی خود را حفظ کرده بود.

پیر کوری، Pierre Curie): فیزیکدان و شیمیدان فرانسوی ( ۱۹۰۶ – ۱۸۵۹)( در ۲۲ سالگی نوشته بود که: «زنان نابغه کمیابند و زن معمولی برای یک دانشمند مانع بزرگی است. » پیر اکنون ۳۵ ساله بود و تماس با زندگی ایده او را قویتر می‌کرد. او سرگرم تحقیق و مطالعه درباره الکتریسیته و مغناطیس بود و با برادرش ژاک، در آزمایشگاه پروفسورپال شوتزنبرگر Paul Schutzenberger): شیمیدان فرانسوی (۱۸۹۷ – ۱۸۲۹)( کار می‌کرد. پیر کوری، در سن ۱۶ سالگی لیسانس علوم گرفت و دو سال بعد به اخذ درجه فوق لیسانس در فیزیک نایل آمد. او را سابقاً رهبر علمی می‌شناختند، چون پدیده پیزوالکتریک piezoelectric): خواص بعضی از بلور‌ها که بر اثر کشش با فشار بار مثبت یا منفی پیدا می‌کنند. به م. ( را کشف کرد. پتزوالکتریک، خاصیتی است که در بلور‌ها وجود دارد. وقتی که بلوری فشار داده می‌شود از آن جریان الکتریسیته کمی بدست می‌آید.

پیروماری برای اولین بار در خانه پروفسور کوالسکی، فیزیکدان لهستانی که از پاریس دیدن می‌کرد با هم آشنا شدند. صحبت آن‌ها روی موضوع‌های علمی دور می‌زد و پیراز ماری تقاضا کرد که باز همدیگر را ببینند و فقط درباره مسایل علمی صحبت کنند! ماری توانست در آزمایشگاه پروفسور شوتزنبرگر با پیر همکاری کند. سال بعد ما نیاسکلودووسکا با پیر کوری ازدواج کرد و به خانم ماری کوری معروف شد.

پیر که به دنبال زن نابغه مورد علاقه‌اش می‌گشت، اکنون این زن کمیاب را یافته بود. همسرش واقعا یک نابغه بود. ماری، دوشادوش شوهرش در آزمایشگاه کار می‌کرد و مشترکاً روی مسایل مغناطیس و الکتریسیته تحقیق و مطالعه می‌کردند.

ویلهلم رونتگن در آلمان پرتو‌هایی کشف کرده بود که قدرت نفوذ عجیبی داشت. او در ژانویه ۱۸۹۶ طرز کار با این پرتو‌ها و استفاده از آن را به دنیای علم نشان داد. رونتگن، نام این پرتو‌ها را ایکس گذارد و ثابت کرد که این پرتو‌ها می‌توانند حتی از اجسام سخت هم عبور کنند. پروفسور هنری بکورل، که در فرانسه روی پدیده فسفرسانس کار می‌کرد ناگهان در آزمایش‌هایش متوجه شد. که سنگ معدن اورانیوم علاوه بر عنصر اورانیوم دارای مقدار کمی عنصر دیگر است.

پروفسور بکورل به مهارت و استادی ماری کوری اطمینان و اعتقاد داشت، بار‌ها پیش می‌آمد که محو تماشای آزمایش‌های این زن دانشمند می‌شد. او مساله را با ماری در میان گذاشت و ماری و شوهرش به بحث درباره موضوع پرداختند. ماده‌ای که آن‌ها در جستجویش بودند نمی‌توانست از عناصر شناخته شده طبیعت باشد و عنصر جدیدی بود. ماری وپیر، کار‌های دیگر را کنار گذاشتند و این مساله جالب را دنبال کردند.

اورانیت، با سنگ معدن اورانیوم، گران قیمت بود و فقط در اتریش یافت می‌شد. اما دسترسی به آن امکانپذیر نبود چون آن‌ها پولی برای خریدش نداشتند. سرانجام به این نتیجه رسیدند که اگر اورانیت دارای این عنصر ناشناخته باشد، پس باید این عنصر در بقایای سنگ معدنی که اورانیوم از آن استخراج می‌شود موجود باشد. دولت اتریش مقدار زیادی از بقایای سنگ معدن اورانیوم برای آن‌ها فرستاد و فقط مخارج حمل و نقل را از آن‌ها دریافت کرد.

صد‌ها تن خرده سنگ‌های پس مانده و کثیف اورانیت که تمام اورانیوم آن خارج شده بود به آزمایشگاه آن‌ها سرازیر شد. اکنون موقع آن بود که یکی از مهمترین آزمایش‌های علمی آغاز شود. ماری و شوهرش شروع به صاف کردن و پاک کردن سنگ‌ها کردند و سپس آن‌ها را در ظرف‌های بزرگی روی بخاری حرارت دادند. مایع مذاب را پس از جوش آمدن دوباره صاف کردند. این عملیات بسیار دقیق انجام می‌شد و از ریختن حتی یک قطره مایع جلوگیری بعمل می‌آمد. آن‌ها به همین ترتیب کار را دنبال کردند تا اینکه در زمستان ۱۸۹۶ متوجه شدند که بخاری آن‌ها آنقدر کثیف شده که دیگر نمی‌توان برای گرم شدن از آن استفاده کرد. آماری در اثر ابتلا به ذات الریه در بستر بیماری افتاد. اما شوهرش به کار مرتبا ادامه می‌داد. پس از سه ماه، ماری بهبود یافت و کارش را از نو آغاز کرد.

در سپتامبر ۱۸۹۷، تصفیه محلول همین طور ادامه داشت، اما ماری ناگزیر بود دوباره دست از کار بکشد چون وقت آن بود که دخترش ایرن بدنیا بیاید. بعد از یک هفته از بستر برخاست و به آزمایشگاه رفت تا آنچه را که قبلا درباره‌اش فکر کرده بود انجام دهد. با اینکه نگهداری از نوزاد بسیار واجب بود او هر دو کار را تواماً انجام می‌داد. در این موقع بابا کوری برادرپیر که بتازگی از همسرش جدا شده بود نزد آن‌ها آمد و با میل تمام مواظبت از نورسیده را برعهده گرفت.

ماری بار دیگر شروع به تصفیه سنگ معدن کرد. پس از دوسال زحمت مداوم سرانجام مقدار کمی ترکیب بیسموت بدست آوردند که ۳۰۰ بار فعالتر از اورانیوم بود، و روی فیلم عکاسی نیز اثر معجزه‌آسایی داشت. بعقیده آن‌ها این‌تر کیب علاوه بر عناصری که دارد ماده دیگری در آن یافت می‌شود که این خواص را به آن می‌بخشد. ماری به آزمایشگاه رفت تا آنچه را که بدنبالش بود کشف کند.

در ژوئیه ۱۸۹۸، ماری عنصر جدیدی کشف کرد و نام آن را از نظر علاقه‌ای که به زادگاه خود لهستان (پولاند) داشت، پلونیوم گذارد. اما ماری و پیر به این کشف قانع نشدند، زیرا بقیه ماده‌ای که بعد از پلونیوم بدست آمد به مراتب قویتر و مؤثرتر از پلونیوم بود.

آن‌ها دوباره به صاف کردن محلول پرداختند، چون می‌دانستند که چیز دیگری در سنگ‌ها باقی مانده است. سرانجام آن ماده جدید را کشف کردند و آن را رادیوم نامیدند.

رادیوم عنصر عجیبی بود. قدرت رادیواکتیوتیه آن میلیون‌ها بار بیش از اورانیوم بود، و این همان چیزی بود که ماری مدت‌ها در جستجویش بود. رادیوم، به آسانی روی فیلم عکاسی اثر می‌گذارد و شدت این تاثیر حتی موقعی که فیلم در کاغذ ضدنور پیچیده شده باشد دیده می‌شود. رادیوم پس از یونیزه کردن ملکول‌های گاز در هوا، آن‌ها را برای هدایت الکتریسیته آماده می‌کند. چنانچه ترکیب‌های رادیوم با ترکیب‌های دیگر مخلوط شود می‌تواند تولید فلورسانس کند. عقربه ساعت که در تاریکی می‌درخشد دارای مقدار کمی رادیوم است. تابش راد بوم مانع رشد دانه‌های گیاهی می‌شود و می‌تواند باکتری‌ها و موجودات ذره بینی را از بین ببرد.

رادیوم روی بافت اثر می‌کند و آن را از بین می‌برد، بنابر این از آن می‌توان برای معالجه سرطان و سایر بیماری‌های پوستی استفاده کرد. گرمایی که از رادیوم بدست می‌آید به حدی است که می‌تواند در هر ساعت یک برابر و نیم وزن خود بخ را آب کند. این انرژی حرارتی از خود رادیوم تولید می‌شود، بعنی رادیوم به اتم‌های ساده‌تر تجزیه می‌شود و ایجاد گرما می‌کند. به این ترتیب، رادیوم عنصری است با خواص شگفت‌انگیز و قدرت باور نکردنی.

ماری کوری با این کشف دنیا را به تکان در آورد، اما هرگز حاضر نشد از آن بهره مالی ببرد. ماری و شوهرش و بکورل هر سه برنده جایزه نوبل شدند و توانستند بدهی‌های خود را که ظرف چند سال کار در آزمایشگاه متحمل شده بودند پرداخت کنند.

پیر کوری، در دانشگاه سوربن به مقام استادی رسید و مدیریت یک آزمایشگاه مجهز را برعهده گرفت. دختر دوم آن‌ها ایو در سال ۱۹۰۴ متولد شد. آن‌ها زندگی خوش و راحتی داشتند اما ناگهان حادثه‌ای غم‌انگیز بر این خانواده خوشبخت وارد شد و شادی را از آن‌ها ربود. در روز نوزدهم‌آوریل ۱۹۰۶، پیر‌کوری که از یک می‌همانی بخانه می‌رفت با درشک‌های تصادف کرد و کامیونی که از سمت مقابل می‌آمد او را زیر گرفت و جا بجا کشته شد.

این واقعه تاسف‌آور روح آرام ماری را سخت منقلب و ناراحت ساخت. او دیگر در آزمایشگاه تنها بود، و از این تنهایی و نبودن شوهرش رنج می‌برد. شب‌ها به شوهر از دست رفته‌اش نامه می‌نوشت و برای او از کار‌هایی که در طی روز انجام داده بود تعریف می‌کرد. دولت فرانسه به ماری قلب شکسته پیشنهاد کرد که چنانچه مایل باشد می‌تواند جای سابق پیر را بعنوان استادی فیزیک دانشگاه اشغال کند.

چند تن از دانشمندان در این وضع اشک تأسف ریختند. چگونه یک زن قادر به تفکر است؟ آن‌ها فقط پیر را قبول داشتند و او برای آن‌ها همه چیز بود. ماری تنها یک دستیار کم ارزش برای شوهرش بود! اما ماری کوری ثابت کرد که او نیز مانند شوهرش یک دانشمند است. او در سال ۱۹۱۰ موفق شد رادیوم خالص تهیه کند. به این ترتیب که جریان الکتریکی را از کلرور رادیوم عبور داد و در قطب منفی فلزی آمیخته با جیوه بنست آورد. پس از جوشاندن ترکیب و آزاد کردن جیوه، به رادیوم خالص دست بافت ماری بخاطر این تجربه بزرگ علمی، برای دومین بار به اخذ جایزه نوبل نایل آمد.

ماری کوری، بزرگترین زن دانشمند، در چهارم ژوئیه ۱۹۳۴ درگذشت. سلول‌های بدنش در این اواخر بر اثر تماس با تابش راد بوم کاملاً فرسوده شده بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.