ماژول‌های رم DDR5 کورسیر ۴ برابر بهتر از DDR4 هستند

این رم‌ها به‌زودی و همزمان با پردازنده‌های نسل دوازدهم Alder Lake اینتل وارد بازار می‌شوند

0

شرکت Corsair به جمع تولیدکنندگان حافظه رم پیوسته است و در حال آماده شدن برای عرضه ماژول‌های رم سازگار با پردازنده‌های Intel Alder Lake است.

کورسیر اعلام کرده روند آماده‌سازی به خوبی پیش رفته و انتظار می‌رود ماژول‌های رم DDR5 جدید در اواخر سال جاری عرضه شوند. این شرکت اطلاعاتی درباره پهنای‌باند و ظرفیت‌های حافظه‌های رم DDR5 اعلام کرده است. جایی که شاهد یک عملکرد امیدوارکننده هستیم؛ برخلاف آنچه که در دوران رم‌های DDR4 شاهد بودیم.

رم‌های DDR4 کارایی خوبی داشتند اما با توجه به ظهرو نسل بعدی پردازنده‌های مرکزی، دیگر عملکرد گذشته را نداشته و به ناچار باید از بازار خارج شوند. کورسیر ادعا می‌کند پیشرفت‌های چشم‌گیری در سرعت و ظرفیت ای حافظه‌ها ایجاد کرده است.

در مقایسه با یک ماژول رم DDR4 با سرعت ۳۲۰۰ مگاهرتز، ماژول‌های جدید DDR5 دارای سرعتی ۶۴۰۰ مگاهرتزی هستند. همین‌طور، کورسیر انتظار دارد پهنای‌باند حافظه از ۲۶ گیگابایت بر ثانیه  DDR4 به ظرفیت ۵۱ گیگابایت بر ثانیه در رم‌های DDR5 برسد. گفته می‌شود رم‌های DDR5 نیز در سرعت پایه ۴۸۰۰ مگاهرتز کار کنند ولی قابلیت اورکلاک تا ۸۴۰۰ مگاهرتز را دارند.

افزایش ۴ برابری ظرفیت

همین‌طور، شرکت کورسیر اعلام کرده است ظرفیت یک ماژول رم ۴ برابر می‌شود. ظرفیت یک ماژول رم DDR4 حداکثر ۳۲ گیگابایت بر DIMM بود (ماژول حافظه دو خطی است) اما اکنون یک ماژول رم DDR5 می‌تواند حداکثر ظرفیتی ۱۲۸ گیگابایتی داشته باشد. این افزایش ظرفیت برای استانداردهای فعلی یک ضرورت نیست ولی می‌تواند مسیر ارتقا در آینده را هموار کند و گلوگاه کامپیوترهای رومیزی امروزی باز شود.

به گفته کورسیر، بهبود پهنای‌باند DDR5 به استفاده بهتر از گذرگاه رم منجر می‌شود تا بتوانید کارهای همزمان بیشتری را با کامپیوترهای رومیزی انجام دهید. این ویژگی می‌تواند برای تولیدکنندگان محتوا و استریمرها جذاب باشد.

با توجه به اینکه پردازنده‌های Alder Lake اینتل در فصل پاییز امسال منتشر می‌شوند؛ کورسیر در تلاش است تا رم‌های DDR5 خود را هم برای همین باز زمانی به بازار برساند تا همزمان با نسل دوازدهم پردازنده‌های اینتل به فروش برسند.

کاربران AMD باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانند تا بتوانند رم‌های DDR5 را تست کنند. چون گفته می‌شود نسل بعدی پردازنده‌های Zen 4 ای‌ام‌دی دیرتر از پردازنده‌های اینتل و شاید در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ عرضه شوند.


منبع digitaltrends
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.