اولین مجسمه «نامرئی» جهان ۱۸ هزار دلار فروخته شد! آیا NFT همان پادشاهی است که لباسی در بر ندارد و فعلا کسی شهامت گفتن حقیقت را به او ندارد؟!

اثر هنری به نام «I am» نشان‌دهنده یک خلاء پر شده از انرژی است

0

اخیرا، یک کلکسیونر خصوصی، اولین مجسمه نامرئی جهان ساخت هنرمند ایتالیایی «سالواتوره گارو» را به قیمت ۱۵ هزار یورو خریداری کرده است.

شاید شما از آن دسته افراد باشید که هرگز درک نمی‌کنند چرا برخی از مردم هزینه زیادی برای خرید تم‌های بازی‌های ویدیویی، لوازم جانبی لوکس و خاص و تک یا دارایی‌های غیر قابل سرقت (NFT) می‌کنند. حالا با شنیدن خبر فروش یک مجسمه نامرئی قطعا گیج خواهید شد.

«سالواتوره گاراو» یک اثر هنری نامرئی با عنوان «من هستم» (I am) خلق کرده است که چیزی شبیه به خلاء یا یک فضای فنی خالی است و می‌خواهد توسط انرژی یک مجسمه پر شود.

احتمالا هنوز متوجه نشدید این اثر هنری چیست یا به چه دردی می‌خورد و چرا باید برای خرید آن ۱۵ هزار یورو پرداخت کرد.

شما با خرید این مجسمه یا اثر هنری نامرئی به همه، به جهان و به خودتان می‌گویید: «من هستم».

این اثر را من خریدم و من مالک و خریدار این اثر هستم. ارزش این اثر نه در خود اثر هنری بلکه در خریداری کردن آن است. شما با خرید این اثر هنری می‌توانید خودتان را ثابت کنید و به دیگران نشان بدهید. برای بسیاری از افراد این از هیچ‌چیز بهتر است. از نبودن؛ از خلاء و از ندیدن بهتر است!

اندازه این اثر ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتی‌متر (۴.۹۲ در ۴.۹۲ فوت) است. هنرمند سازنده این اثر هنری پیشنهاد می‌کند آن را در یک اتاق ویژه و قابل رویت قرار دهید. نور، گرما و سرما، آب و هوای این اتاق اختیاری است چون «من هستم» یک اثر غیرمادی است. شما با دیدن آن یادآوری می‌کنید «من هستم» و «من خریدار این اثر هستم»!

خلا وزن و انرژی دارد

«سالواتوره گارو» می‌گوید: «نتیجه موفقیت‌آمیز حراج این اثر از یک واقعیت انکارناپذیر پرده‌برداری می‌کند و آن چیزی نیست جز فضایی پر از انرژی؛ حتی اگر آن را خالی و خلاء بدانیم. این با اصل عدم اطمینان هایزنبرگ مبنی بر اینکه «نیستی» وزن دارد؛ کاملا صادق است.»

این هنرمند اعتقاد دارد این اثر هنری یا مجسمه نامرئی یک انرژی دارد که در ما خلاصه و متراکم شده و خودش را به صورت ذرات درمی‌آورد. وقتی من تصمیم می‌گیرم یک مجسمه غیرمادی را در یک فضای خاص بزنم و به نمایش بگذارم؛ یعنی انرژی و چگالی خاصی از افکار که در یک نقطه دقیق تمرکز کرده است و می‌تواند یک مجسمه ایجاد کند ولی با اشکال مختلف از خود من!

شاید بتوان این اثر را یک استعاره کامل از دوره و زمانه خودمان بدانیم. بسیاری از کارهای ما در این روزها و رفتارهای ما در فضای مجازی همین قاعده را دارند و برای اثبات «من هستم» بروز می‌کنند. این یک اثر هنری جدید NFT است؛ چون تولید آن به همان اندازه منحصربه‌فرد و غیرممکن است و تاثیرات محیطی آن نیز تقریبا صفر است.

دو سال پیش تصور می‌شد این موز که با نوار چسب به دیوار چسبانده شده است و ۱۲ هزار دلار قیمت دارد؛ دیوانه‌کننده‌ترین اثر هنری دنیا است ولی حالا با یک مجسمه نامرئی ۱۸ هزار دلاری روبرو هستیم!

منبع odditycentral
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.