مردی فریب یک کلاهبردار را خورد و برای یک اثر NFT بنکسی بیش از ۳۰۰ هزار دلار اتریوم پرداخت کرد

0

دنیای NFT‌ها هر روز پیچیده‌تر از دیروز می‌شوند و هنوز هم می‌توانند هر از چند گاهی ما را متعجب کنند. در جدیدترین اتفاق دنیای بلاک چین، یک کلکسیونر بعد از دیدن یک تصویر در وبسایت هنرمند معروف دنیای گرافیتی نقاشی خیابانی -بنکسی- به اشتباه بیش از ۳۰۰ هزار دلار (در قالب ارز دیجیتال اتریوم) به شخصی که ادعا می‌کرد که بنکسی است، پرداخت کرد.

در حال حاضر سخنگوی بنکسی در ارتباط با این موضوع عنوان کرده است که این NFT هیچ ارتباطی با اثر این هنرمند ندارد و تمام داستان‌های مرتبط با آن جعلی است. جالب است بدانید که آن شخص خریدار این اثر Pranksy نام دارد که بسیار شبیه به نام این هنرمند است. شخص پرانکسی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بی‌بی سی گفت که تمام مراحل خرید به نظر خودش قانونی بود؛ چرا که خریدار کاملا از وضعیت این اثر و پرداخت مبلغ خود آگاه بوده است. ظاهرا او پس از دیدن نقاشی بنکسی به این لینک مراجعه می‌کند و چون آن را در وبسایت بنکسی دیده است، به نظر او تایید شده است و دستگاه Wayback نیز آن را تایید می‌کند.

به گزارش مجله سخت‌افزار، کمتر از یک ساعت بعد از پیشنهاد ۳۰۰ هزار دلاری این شخص، پیشنهاد او توسط وبسایت پذیرفته می‌شود. همین موضوع باعث شک و تردید خریدار شده چراک ه با توجه به شهرت بنکسی، هم رقم بالاتری باید گفته می‌شد و هم مدت زمان بیشتری طول می‌کشید تا وی پیشنهاد آن را تایید کند.

سخنگوی این هنرمند در مصاحبه با بی‌بی سی اعلام کرد که بنکسی هیچ فعالیتی در زمینه NFT نداشته و این موضوع کلاهبرداری است. این خریدار اولین نفری نیست که فریب این اتفاقات را می‌خورد. اشخاص مختلفی از نام و شهرت او استفاده کرده‌اند تا اثر‌های او را به شکل NFT بفروشند.

البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت که خود این هنرمند و نحوهی رفتار و تعاملات او به شکلی است که تایید بودن یا نبودن اثر‌های وی همیشه در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. برای مثال در یک حراجی چند سال پیش یکی از نقاشی‌های وی در هنگام حراجی به شکل عجیبی خرد شد. در طرف دیگر ماجرا هم اتفاقات عجیبی افتاده است. دریافت بازپرداخت در دنیای بلاک چین هیچ قاعده و قانونی ندارد. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که پرداخت‌ها تنها در صورت تمایل شخص پردازنده اتفاق بیفتد. بنابراین امکان بازپرداخت مبلغ پرداختی وجود ندارد مگر آنکه شخصی که برای او پرداخت را انجام داده‌اید، تصمیم به پرداخت دوبارهی آن به شما را بگیرد.

حراج ساتبیز روز جمعه اعلام کرد نقاشی «دختری با بادکنک» اثر بنکسی، نقاش ناشناس انگلیسی که در سال ۲۰۱۸ میلادی در جریان فروش در این حراج خانه، بخشی از آن با دستگاه کاغذ خردکنی که در قاب آن پنهان شده بود نابود شد، بار دیگر در ۱۴ اکتبر امسال در لندن به حراج گذاشته خواهد شد.

به گزارش یورونیوز، دفتر این حراج خانه چندملیتی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اثر با نام جدید «عشق در سطل زباله است» بین ۴ تا ۶ میلیون پوند (۴۰۶ تا ۷ میلیون یورو) قیمت‌گذاری شده است. )

قیمت جدید که ممکن است در جریان حراج افزایش یابد، چهار تا شش برابر بیشتر از قیمت فروش این اثر در سال ۲۰۱۸ میلادی است. در آن سال یک مجموعه دار ناشناس (دختری با بادبادک) را به مبلغ یک میلیون و ۱۸۰ هزار یورو خرید؛ اما درست پس از به صدا درآمدن صدای چکش خرید، نیمی از اثر با کاغذ خردکن از بین رفت و تنها بادبادک قرمز رنگ روی زمینه سفید تابلو باقی ماند.

به این ترتیب این گونه به نظر می‌رسید که دختر بچه، بادبادک را در هوا ر‌ها  کرده است. بنکسی، نقاش خیابانی با این ابتکار که غوغایی در دنیای هنر ایجاد کرد، قصد داشت «کالایی شدن» هنر را محکوم کند.

بنکسی هنرمند گرافیتی کار اهل بریستول، تاکنون نامش را در هیچ رسانه‌ای منتشر نکرده است؛ درحالی که می‌تواند با نشان دادن چهره‌اش به شهرت و اعتبار زیادی دست پیدا کند و آثارش را با قیمت هنگفت بفروشد ولی مدتهاست که چهره و هویت خود را از جهانیان پنهان کرده است.

هرچند که هنوز با قطعیت هویت حقیقی بنکسی فاش نشده اما به روز شدن نقاشی دیواری وی که باز آفرینی تابلوی معروف دختری با گوشواره مروارید اثر برجسته نقاش هلندی یوهانس ورمیر است با افزودن ماسک بهداشتی به این نقاشی، بار دیگر فرضیه‌هایی را در مورد هویت واقعی بنکسی مطرح کرده.

منبع: روزنامه سازندگی

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.