الماس صنعتی چیست؟

0

تنها تفاوت میان الماس صنعتی و دیگر الماس‌ها این است که نوع صنعتی در درجه پائین تری قرار دارد. اگر از کیفیت بهتری نظیر رنگ زیبا برخوردار بود و ترک نیز نداشت، مطمئناً در جواهرات بکار برده می‌شد و دارای قیمتی گران بود. تصور اینکه چیزهای گران‌بهایی چون الماس، در صنعت استفاده شوند مشکل است اما الماس پادشاه صنعت نامیده شده است.

کلمه دیاموند یا الماس از لغت یونانی «آداموس» به معنی غیر قابل تسخیر و شکست ناپذیر، گرفته شده است. این ماده واقعاً غیرقابل تسخیر است، زیرا هیچ ماده دیگری وجود ندارد که بتواند الماس را ببرد، البته به‌جز خود الماس!

بنابراین الماس‌هایی که یافت می‌شوند در جواهرات بکار نمی‌روند، بلکه کاربرد آن‌ها صنعت است و این امر به دلیل سختی آن‌هاست. به‌عنوان مثال: %۲۰ الماس‌های صنعتی را برروی مته‌ها قرار داده و برای حفاری از آن استفاده می‌کنند.

الماس‌ها را می‌کوبند و گرد الماس بدست می‌آورند و در چرخ‌هایی که برای سائیدن الماس استفاده می‌شود، بکار می‌رود. این چرخ‌ها برای تیز کردن ابزار مخصوص و نیز برای سائیدن عدسی ها بکار می‌رود. الماس‌های دیگر در مهره‌ها و سرپیچ‌ها استفاده می‌شوند. بدون الماس، قسمت اعظم صنعت‌ها از کار باز می‌ایستد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.