توردوزی چیست؟

0

تور، بافته‌ای ظریف و لطیف است که از نخ‌های نازک تهیه شده و به شکل الگوهایی در می‌آید. تور به منظور زیبایی به بسیاری از چیزهایی که می‌پوشیم و استفاده می‌کنیم، اضافه می‌شود. ممکن است توسط ماشین یا دست تهیه شود.

اولین تور بافته شده با دست در ایتالیا در اواسط سال‌های ۱۵۰۰ تهیه شد. بعداً تورهایی در فرانسه بافته شدند. امروزه تور بافته شده با دست عمدتاً در ایتالیا و بلژیک و تور بافته شده با ماشین در انگلستان، فرانسه و ایالات متحده تهیه می‌شود.

تور تولید شده با دست معمولاً به وسیله یکی از دو روش سوزن دوزی یا به وسیله قرقره یا ماسوره تهیه می‌شود. تور تهیه شده به روش گل‌دوزی به وسیله کشیدن الگو. روی یک کاغذ ضخیم که پشت آن کتان قرار دارد، تهیه و طرح بر روی کاغذ بخیه زده می‌شود. قسمت دوخته شده را اساس کار قرار داده و دوزندگان تور با سوزن و نخ الگوی بخیه زده شده را می‌دوزند. وقتی که کار تمام شد، بخیه‌های اولیه چیده شده و تور از الگو جدا می‌شود.

تور تهیه شده با قرقره، با تعداد زیادی نخ که هر کدام به قرقره‌ای پیچیده شده‌اند، تهیه می‌شود. الگو روی کاغذ کشیده و کاغذ روی یک بالشتک، محکم می‌شود. سپس برای نگهداری نخ‌ها در هنگام تهیه تور، سوزن‌هایی به شکل بالشتک زده شده و تور با یک جفت قرقره در هر دست تهیه می‌شود. قرقره‌ها از کناری به کنار دیگر برای پیچیدن یا مشبک نمودن نخ‌ها کشیده می‌شوند. با پیشرفت کار، اغلب سوزن‌ها را عقب‌تر قرار می‌دهند.

تور «Chantilly» یک نوع تور تهیه شده با قرقره است که دارای طرح‌هایی از درخت انگور با شاخه‌های کوچک بر روی زمینه مشبک می‌باشد و اغلب بر روی لباس‌های شب و لباس‌های عروس استفاده می‌شود. تور «Cluny» نوعی تور تهیه شده با قرقره و کاملاً درشت است که برای لباس‌های کودکان و لباس‌های راحتی استفاده می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.