داروها چیستند و چطور تهیه می‌شوند؟

0

بسیاری از مردم گمان می‌کنند، داروها به معنای ماده اعتیاد آوری هستند که برای از بین بردن درد و یا به‌عنوان خواب آور مصرف می‌شوند. درواقع دارو: هر ماده با ترکیبی از مواد است که برای مصارف پزشکی بکار می‌رود. عمل مخلوط کردن مواد دارویی و خاصیت شفا بخشیدن به آن‌ها از قدیم الایام برای درمان بکار می رفته است. در حقیقت اولین قدم برای درمان بیماری‌ها بواسطه اطلاعاتی است که معلمین و کشیشها در مورد فرآورده های گیاهی داشته و آن را برای بهبود بیماران بکار می‌بردند. یونانیان باستان نیز هزاران سال قبل فرآورده های گیاهی را برای داروسازی بکار می‌بردند.

اما هنوز هم برخی از داروها را از گیاهان تهیه می‌کنند. برای مثال: مرفین و تریاک از شیره خشخاش تهیه می‌شود. کوکائین که برای بی حس کردن اعصاب دراعمال جراحی بکار می‌رود از گیاه کوکا گرفته می‌شود. جوهر گنه گنه با کوئی نینی را از پوست درخت گنه گنه و روغن کرچک را از دانه‌های کرچک می گیرند.

بسیاری از داروهای مهمی که امروزه مصرف می‌کنیم، از مواد معدنی هستند که شامل نمکها، برمیدها و مواد فسفردار می‌شوند. آیا می‌دانستید که از برخی از اعضای بدن حیوانات، داروهای مفیدی برای بشر تهیه می‌شود؟! از غده تیروئید، آدرنال و لوزالمعده، موادی برای مصارف پزشکی ساخته می‌شود. همچنین واکسن ها و سموم و پادزهرها نیز از انواع داروها می‌باشند. واکسن شامل: میکرب زنده یا ضعیف شده است که وقتی وارد بدن شود، پادتن ترشح شده که وارد جریان خون شده و بر علیه آن بیماری خاص مقاوم می‌شود.

سموم نیز بهمین ترتیب عمل می‌کنند، منتها شامل سموم غیرفعال میکرب بیماری است. پادزهر شامل مقدار زیادی پادتن است که بدن را در مبارزه با عفونتها یاری می‌دهد.

با پیشرفت علم، ما قادر به ساختن داروهای مصنوعی شده ایم. این داروها منشاء حیوانی با گیاهی ندارند و توسط محققین شیمی در آزمایشگاهها تهیه می‌شوند.

بعلت فراوانی و ارزانی تولید: داروهای زیادی به‌صورت مصنوعی ساخته می‌شوند. شاید بهترین نمونه داروهای مصنوعی آسپرین است.

آنتی بیوتیکها کشف دیگر علم در زمینه داروها می‌باشند. این‌ها مواد شیمیایی هستند که از کپک ها گرفته می‌شوند و قادرند رشد بسیاری از باکتری‌های بیماری زا را متوقف نمایند. پنی سیلین و استرپتومایسین ۲۷ نمونه مهم آنتی بیوتیکها می‌باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.