سوسمارها چه موجوداتی هستند و چگونه زندگی می‌کنند؟

0

سوسمارها جزو خزندگانند. خزندگان گروهی از حیواناتند که شامل تمساح‌ها، لاکپشت‌ها و مارها هستند. حدود سه هزار نوع از این سوسمارها وجود دارند.

نوعی از سوسمارها ۴ پا، بدن کوتاه و دمی دراز دارند. همه آن‌ها پوستشان پولک داشته و پوست اندازی می‌کنند. در طی سال ممکن است چندین بار پوست اندازی کنند.

سوسمارها بجز در نواحی قطبی در همه قسمت‌ها بافت می‌شوند. در نواحی گرمسیری رشد کرده و تکثیر می‌یابند، اما اغلب در نواحی معتدل یافت می‌شوند. سوسمارهای مناطق معتدل در زمستان باید به خواب زمستانی فرو روند.

در بیشتر آن‌ها کوچک بوده و معمولاً طول آن‌ها کمتر از ۵/۰ متر است. بزرگترین آن‌ها «komodo monitor»ها در اندونزی هستند که طولشان به ۳ متر و وزن آن‌ها به ۱۴۰ کیلوگرم می‌رسد. این سوسمارها نیرومند بنظر می‌رسند شبیه اژدهای افسانه‌ای در داستان‌ها.

اغلب سوسمارها، حشرات را از هوا با زبان خود شکار می‌کنند و می‌خورند. آن‌ها معمولاً غذا را بصورت کامل می‌بلعند. سوسمارها دندان‌هایی دارند که به کمک آن‌ها غذا را می‌گیرند، اما بندرت برای گاز زدن یا بدندان گرفتن غذا از آن استفاده می‌کنند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

برخی از سوسمارها، غذاهای مخصوصی را می‌خورند. سوسمارهای شاخدار تنها مورچه را می‌خورند. سوسمارهای دیگر گیاهان و شاید فقط میوه می‌خورند. سوسمارهای «monitor» یکی از چند نوع سوسماری است که گوشتخوارند. این حیوانات حیوانات مرده را خورده و بعضی مواقع گرازهای وحشی کوچک را شکار کرده و در یک لقمه می‌بلعند.

بیشتر سوسمارها تخمگذارند، اگر چه برخی از آن‌ها بچه زا می‌باشند. تخم‌ها معمولاً زیر خاک و یا در بین درختان پوسیده پنهان می‌گردند. اغلب سوسمارهای ماده از آن‌ها در مقابل دیگر حیواناتی که ممکن است آن‌ها را بخورند، محافظت می‌کنند.

حیوان جوان دندان مخصوصی دارد که در آرواره بالایی رشد می‌کند، این دندان برای شکستن پوسته تخم مرغ در موقع تخم گذاری استفاده شده و سپس ناپدید می‌شود.

بسیاری از سوسمارها در بیابان‌ها زندگی می‌کنند، آن‌ها قادرند در برابر گرما و خشکی که زندگی را در بیابان برای اغلب جانوران غیر ممکن ساخته مقاومت کنند.

   

پستهای اخیر

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ویندوز ۱۱ لو رفت – مرور تصویری برخی ویژگی‌های جدید ویندوز ۱۱ و البته صدای استارت‌آپ جدید…

خبر داغ امروز این است که یک نسخه از سیستم عامل بعدی مایکروسافت، یعنی ویندوز 11 به صورت آنلاین درز پیدا کرده است. روز سه‌شنبه -دیروز- یک کاربر چینی در سایت بایدو، اسکرین شات‌هایی که ادعا می‌کند از ویندوز 11 گرفته، منتشر کرده است. این نسخه…

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.