سینوس‌ها چه هستند و نقششان در بدن چیست؟

0

گاهی اوقات، به اشخاصی بر می‌خوردیم که از گرفتگی بینی و یا درد چشمان، گونه ها و سردرد شکایت دارند. وقتی از ایشان بپرسید که آیا سرما خورده اید، ممکن است بگوید خیر! من سینوسهایم ناراحتند.

سینوس چیست و چرا مردم دچار ناراحتی سینوس می‌شوند؟ بطور واضح و صریح، سینوس فضایی است که با خون یا هوا پر شده. ولی برای بیشتر مردم توصیف «ناراحتی سینوس»: به معنای عفونت یکی از حفره های متصل به بینی می‌باشد.

در استخوانهای گونه و پیشانی تعداد هشت و یا بیشتر، از این حفره های کوچک خالی وجود دارد. دو سینوس در استخوانهای قدامی پیشانی وجود دارد. بزرگترین سینوس ها در استخوانهای گونه قرار دارند و بزرگترین آن‌ها به سمت عقب و کناره های بینی باز می‌شوند. تمام این حفره ها توسط غشاء مخاطی پوشیده شده اند، این غشاءها ادامه غشاءهای بینی بوده و ترشحات سینوس، بداخل بینی می‌ریزد. تئوریهای بسیاری در مورد سینوس ها وجود دارد. ممکن است به گرم و مرطوب نگه داشتن مجرای بینی کمک کنند یا باعث تشدید صدا شده و با نقشی را در حس بویایی ایفا کنند و شاید فضاهای خالی برای سبک تر ساختن جمجمه باشند. سینوس ها ممکن است بعد از سرماخوردگی شدید، آنفولانزا و سایر بیماری‌های عفونی، دچار عفونت شوند و بدین سبب در گونه ها پیشانی و یا در پشت چشمهایمان احساس درد کنیم که هرروز در زمانی خاص حادث شده و گاهی با ترشحاتی همراه می‌باشد. درد، در اثر تجمع این ترشحات در سینوس است که بعلت تورم غشاء مخاطی متصل به بینی قادر به خروج نیستند. برخی اوقات سینوس استخوان گونه بنام آنتروم به دلیل بیماری‌های دندان، دچار عفونت می‌شود.

جراحی سینوس، بندرت انجام می‌شود. ولی در صورت نیاز، برای بزرگ کردن سوراخهای منتهی به بینی و سینوس را بزرگ‌تر کنیم تا عمل تخلیه بهتر انجام می‌گیرد.

برای این منظور، بهترین کار آنست که مراقب باشیم تا دچار سرماخوردگی نشویم و هر گونه انسداد بینی در مراحل اولیه باید تحت مراقبت پزشک قرار گرفته و درمان شود و با مراجعه به دندانپزشک، بیماری‌های دندان را پیش از آنکه حاد شوند، درمان کنیم. همچنین در اتاقهای شلوغ و گرفته زندگی نکنیم، زیرا هوای بد می‌تواند موجب بروز بیماری سینوس شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.