مرجان دریایی چیست؟

0

مرجان یکی از موجودات جالب و عجیب در دنیا می‌باشد. مرجان قرمز را از روزگاران قدیم برای استفاده در جواهرات، با ارزش می‌دانستند. اما جالب‌تر از آن خرافاتی است که در مورد مرجان‌ها، وجود داشته است. رومی‌ها برای حفاظت در برابر خطرات احتمالی، مرجان را به گردن فرزندانشان می‌آویختند. آن‌ها معتقد بودند که مرجان می‌تواند مانع بروز بیماری‌ها شده یا آن‌ها را معالجه کند.

هنوز هم در بعضی از نقاط ایتالیا، عقیده دارند که مرجان چشم بد یا تنگ نظری را دور می‌کند. و جالب‌تر از همه اینکه این موجود، در واقع جغرافیای دنیا را دگرگون ساخته است.

مرجان چیست؟ اسکلت جانور مرجانی یا پولیپ، ماده‌ای لزج و ژلاتینی است که شبیه جانوری دریایی با شاخک‌های حسی بسیار کوچک می‌باشد.

پولیپ با ماده‌ای آهکی که اسکلت آنرا تشکیل می‌دهد، پوشیده شده است و شبیه کاسه‌ای است که پائین و اطراف و قسمت خارجی آن را می‌پوشاند.

پولیپ ابتدا به سنگی در ته آب چسبیده و پولیپ‌های جوان در خارج از آن رشد می‌کنند. هنگامی که پولیپ پیر می‌میرد، پولیپ‌های جوان، به اسکلت آن چسبیده و به ترتیب پولیپ‌های جوان دیگری را به وجود می‌آورند و نسل جدید بر روی اسکلت پولیپ‌های قبلی به وجود می‌آیند. لایه‌های مرجانی که بر روی یکدیگر ساخته می‌شوند، تپه یا جزایر مرجانی را به وجود می‌آورند. این مرجان‌ها، در آب‌های گرم مناطق گرمسیری رشد و نمو می‌کنند. آن‌ها بیشتر در جنوب اقیانوس آرام، اقیانوس هند، دریای مدیترانه و در آب‌های سواحل فلوریدا، مکزیک و کوبا یافت می‌شوند.

مهم‌ترین اشکال مرجان‌ها عبارتند از: مرجان‌های چین‌دار، حفره‌دار و مدور. مرجان‌های چین‌دار در زیر آب بسر برده، صفحه مانند می‌باشند و به بدنه‌ای از خشکی می‌چسبند، و تا اقیانوس امتداد می‌یابند. مرجان‌های حفره‌دار به جای مشخصی نچسبیده و از اقیانوس تا مسافت زیادی نزدیک ساحل گسترش می‌یابند. مرجان‌های مدور، مرجان‌های جزیره‌ای هستند که شبیه یک حلقه بوده و تپه‌های مرجانی حفره‌دار بزرگ که در کوئینزلند استرالیا وجود دارند ۱۶۲۰ مایل گسترش یافته‌اند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.