چگونه اولین سازمان آتش نشانی تشکیل گردید؟

0

در شهر همواره به این مسئله که آتش هم می‌تواند دوست او بوده و نیز می‌تواند در جای خود برایش زیان‌آور باشد واقف بوده است، معهذا، بشر اولیه مشکل آتش‌سوزی را چون امروز نداشت، زیرا هنوز به صورت جمعی در روستاها و شهرها زندگی نمی‌کرد. هنگامی که زندگی دسته جمعی را در گروه‌های بزرگ را آغاز نمود، نسبت به مسئله آتش سوزی بیمه ایران شد و بنابراین قرن‌ها پیش از میلاد مسیح گروه‌های آتش‌نشانی تشکیل گردید، به طوری که آن‌ها در بسیاری از شهرها سراسر دنیا وجود داشتند. رومیان قدیم از این تشکیلات برای حفاظت شهرها و از بین بردن مامورین آتش نشانی استفاده می‌کردند، در ضمن اولین وسایل پرتابی با جریان پیوسته آب را به کار بردند. مامورین آتش نشانی رومی از تبرها، پتوها، نردبان هایی استفاده می کردند. در قرون وسطی تعدادی سازمان آتش نشانی در گوشه و کنار وجود داشت ولی فاقد تجهیزات آنچنانی بودند. سازمان آتش نشانی برای اولین بار در انگلستان تشکیل گردد، دلیل به وجود آمدن آن، این بود که شرکت‌های بیمه در رابطه با حریق تشکیل شده و بدیهی است که این انجمن‌ها علاقمند بودند خسارات ناشی از آتش‌سوزی را کاهش داده و از پیشروی آن جلوگیری کنند. مقامات رسمی لندن، کار زیادی در رابطه با این مسئله انجام ندادند، بنابر این شرکت‌های بیمه خودشان گروه‌های آتش‌نشانی را تشکیل دادند.

احتمالاً اولین گروه در سال ۱۷۲۲ تشکیل شد و سپس به دنبال آن سایر گروه‌ها به وجود آمد. این شرکت‌های بیمه علامتی بر روی ساختمان‌های بیمه نصب کرده احتمالاً در مورد دیگر ساختمان‌ها، زحمت زیادی را متحمل شدند. در سال ۱۸۳۳ اولین سیستم سازمان یافته آتش‌نشانی برای شهر لندن تأسیس شد.

در ایالات متحده، مانند اکثر نقاط دنیا پیش از آنکه مقامات دولتی گروه‌های آتش نشانی را تشکیل دهند، اهالی شهر خودشان داوطلب در انجام این کار می‌شوند، حقیقت کار به عنوان مامور آتش نشانان هنوز عمدتاً از طریق داوطلبین انجام می‌شود. در حدود ۱۰۰۰۰۰۰ مامور آتش نشانی در ایالات متحده می‌باشد و تنها از هر ده نفر، یکی به عنوان مامور آتش‌نشانی حقوق بگیر به صورت تمام وقت کار می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.