33 عکس تاریخی‌ نادر و کمتردیده‌شده‌ای که نگرش جدیدی از وضعیت دنیا در زمان ثبتشان به دست می‌دهند

1

عکاسی چهره دنیا را دگرگون کرد. نخستین دوربین تجاری سال 1888 توسط کداک در اختیار مردم قرار گرفت. کسی چه می‌داند، شاید اگر مثلا دوربین‌ها یک قرن زودتر در اختیار انسان‌ها قرار می‌گرفتند چه عکس‌هایی که ثبت نمی‌شدند. یا تصور کنید اگر از چند دهه زودتر دوربین‌های دیجیتال در دسترس همگان بود، چه چیزها که نمی‌شد.

با این حال، تعداد عکس‌های تاریخی کمتردیده شده، آنقدر زیاد است که ما همیشه عکس‌های جالب و تاثیرگذار تاریخی پیدا می‌کنیم.

علیرغم تغییرات شدید وضعیت دنیا برخی از عکس‌های تاریخی آنقدر حساسیت‌زا هستند که نمی‌شود آنها را هنوز با راحتی منتشر کرد. دست‌کم در برخی جاها!

اما در این پست به تعدادی عکس تاریخی نگاه می‌کنیم که شمار قابل توجهی از آنها را احتمال دارد ندیده باشید.

چهارم نوامبر سال 1940 – یک تازه‌عروس در لندن خانه بمباران‌شده خود را ترک می‌کند:

سال 1967- بقایای یک فضانورد روس که در طی بازگشت از سفر فضایی به خاطر مشکل چتر نجات کشته شده. اسم این فضانورد ولادیمیر کوماروف بود.

سال 1950 – یک مرد روس در حال بازی شطرنج در پارک یخ‌زده مسکو!

سال 1920 – یک زوج لندنی به خاطر آلودگی هوا ماسک به چهره دارند.

سال 1958- آزمایش بی‌وزنی با سقوط آزاد یک گربه در داخل هواپیمای F-94C

روزنامه‌ای در سال 1963 این مقاله را منتشر کرده بود که به زودی همه می‌توانند در جیب یک تلفن داشته باشند. آیا آرزوهای محال امروزی هم بعد از سه چهار دهه، چیزی روتین می‌شوند؟

خلبان‌های زن روسی که در سال 1941 از ماموریت بمباران شبانه آلمان برگشته بودند.

سال‌های ابتدایی قرن بیستم و یک مادر و کودک بومی آمریکایی:

عکس‌هایی که قبل و بعد از پایان جنگ جهانی دوم از یک سرباز روس به نام اوژن استپانوویچ گرفته شده بود. عکس‌ها تنها چهار سال با هم تفاوت زمانی دارند، اما در این مدت سرباز به شدت تکیده و تهی از امید و نشاط شده است.

یک پرستار صلیب سرخ، آخرین کلمات یک سرباز به شدت مجروح را در سال 1917 می‌نویسد:

سر دیوید اتنبرو، در سال‌های پایانی دهه 1950

سال 1948- کودکی که برای نخستین بار یک تلویزیون را می‌بینید:

سربازان انگلیسی در بندری در انگلیس در سال 1940 اینگونه با استتار لباس زنانه مشغول نصب یک توپ هستند!

کارگران معدن در بلژیک در دهه 1920 در حال خروج از معدن بعد از یک روز کاری

سال 1909 – داکوتای شمالی و یک مبارز بومی در عکسی که ادوارد کورتیس ثبت کرده بود:

سال 1929- ترمینال بزرگ مرکزی نیویورک. به سبب ساخته شده ساختمان‌های بلند در اطراف این مکان، دیگر چنین منظره تابش نور خورشیدی هرگز مشاهده نمی‌شود.

سربازان آمریکایی مشغول مداوای یک سگ مجروح:

کارمند شرکت لاکهید مارتین به نام سالی واد ورث مشغول تعمیر یک هواپیمای لاتنینگ مدل P-38 در کالیفرنیا در سال 1944

نیویورک – سال 1969 و یک مامور پلیس مخفی با استتار!

سال 1905 – اسلو –  ملاقات با یک خانواده که در قرنطینه قرار گرفته‌اند

سال 1907 – عمارت شاخصی که در ساحل سانفرانسیسکو قرار داشت. کوتاه‌زمانی بعد از ثبت این عکس، این خانه باشکوه آتش گرفت و نابود شد.

سال 1936- فقر – مادر و کودکانش در  نزدیکی رود تنسی

گرچه در جنگ‌ها بی‌رحمی‌ها بسیار بیشتر از مهربانی‌ها هستند ، اما در این عکس یک سرباز آمریکا نشان داده شده که در جنگی در سال 1968، دو کودک ویتنامی را نجات داده:

سال 1968 و یک عکس بسیار جالب: یک چوپان آذربایجانی برای نخستین بار به موسیقی یک صفحه موسیقی گوش می‌دهد:

یک اسیر خوش‌شانس آلمانی که جزو شمار نسبتا اندک اسرای آزاد شده توسط روس‌ها بوده و توانسته بود جان به در ببرد تا دخترش را که در سال 1956 دیگر 12 سالش شده بود و او را زمان شیرخوارگی ندیده بود، دوباره ببیند:

سال 1945- یک سرباز انگلیسی دختربچه 8 ماهه خود را ملاقات می‌کند

آخرین دوئل با شمشیر در فرانسه در سال 1967 – مبارزه بین شهردار مارسی و کاندید حزب سوسیالیست برگزار شده و گویا تشریفاتی و نمادین است.

آخرین تزار روس یعنی نیکلاس دوم عاشق گرفتن عکس‌های سلفی بود:

این آخرین کشتی اقیانوس‌پیمای بادبانی دنیاست. اسم این کشتی پامیر بود و این عکس در سال 1949 گرفته شده:

مادربزرگ روس، با دست گوش‌های نوه‌اش را گرم نگه می‌دارد. این عکس در سال 1944 گرفته شده و نوه او مشغول خواندن سوگند وفاداری برای عضویت در ارتش روسیه است.

مسن‌ترین سرباز اتریشی در جنگ جهانی اول – نام او گاسپار ولنوفر بود. این عکس در سال 1917 گرفته شده و در این زمان او 79 ساله بود:

سال 1914 و تصویری از یک تصادف رانندگی در هلند:

سال 1903 – زمانی که تصور می‌شود کشتی‌های هوایی صنعت پرواز هوایی را تسخیر خواهند کرد. اینجا یک کشتی هوایی به نام Le Jaune را می‌بینید که در پاریس در حال پرواز است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

دستمال‌های پارچه‌ای برای پنهان کردن نقشه فرار در زمان جنگ جهانی دوم

جورجینا کنیوندر جنگ جهانی دوم، نقشه‌های سرّی روی دستمال‌های جیبی چاپ می‌شد تا نیروهای متّفقین در پشت خطوط دشمن بتوانند از آنها استفاده کنند. گرامی داشتن دستمال‌های پارچه‌ای کهنه پدر ‌همسرم شاید به نظر کاری ناخوشایند باشد اما در دل آنها…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

چهره و شکل و شمایل یک شهروند کشورهای اسکاندیناوی یا منطقه نوردیک به چه صورت است؟

کشور‌های اسکاندیناوی که به عنوان کشورهای شمال اروپا یا منطقه نوردیک نیز شناخته می‌شوند، به گروهی از کشور‌های شمال اروپا اطلاق می‌شود. واژه نوردیک اغلب برای توصیف دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد که اعضای اصلی شورای شمال اروپا هستند،…

تصور کنید اگر این مکان‌های مشهور اصلا ساخته نمی‌شدند، منظره پیرامونی آنها چطور می‌شد؟

ساختمان‌های مشهور و بناهای زیبا یا کاربردی عظیم، شهرتی برای منطقه خود به ارمغان می‌آورند و سیل گردشگران را سرازیر می‌کنند و حتی پایشان به کرات به دنیای ادبیات و سینما هم باز می‌شود و باز بر شهرت مکان می‌افزایند.به همین خاطر است که ساختن…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
1 نظر
  1. احسان می گوید

    سفر در زمان با سایت شما امکان پذیره.فوق العاده زیبا بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.