مورگان فریمن: زندگینامه و آثار بزرگ سینمایی این هنرپیشه بزرگ

0

روز اول ژوئن مورگان فریمن ستاره سینمای هالیوود ۸۵ ساله می‌شود. با عشق پرواز به نیروی هوایی آمریکا پیوست و مکانیک شد، بعد به هنرپیشگی روی آورد و در میانسالی شهرت جهانی یافت.

مورگان فریمن در سال ۱۹۳۷ در ممفیس (ایالت تنسی) به دنیا آمد. او مدتی به عنوان مکانیک برای نیروی هوایی آمریکا کار می‌کرد.
این هنرپیشه بازی در سینما را از دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد، اما از اواخر سالهای ۱۹۸۰ با بازی در فیلم “رانندگی برای خانم دیزی” بود که به شهرت جهانی رسید. او با بازی در این فیلم نخستین جایزه “گلدن گلوب” و دومین نامزدی اسکار را به دست آورد.
او در سال ۱۹۹۲ با بازی در فیلم “نابخشوده” وسترنی نوجویانه به کارگردانی کلینت ایستوود، به عنوان یکی از تواناترین بازیگران نقش مکمل هالیوود شناخته شد.
همکاری او با کلینت ایستوود در دو فیلم دیگر نیز ادامه یافت.

فریمن در سال ۲۰۰۵ برای بازی در فیلم “دختر میلیون دلاری” به کارگردانی کلینت ایستوود اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد.

بازی فریمن در نقش نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در فیلم “شکست‌ناپذیر” شخصیت یکی از رهبران بزرگ قرن بیستم را در سینما ماندگار کرد.

“موسسه فیلم آمریکا” سازمانی غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۶۷ پایه‌گذاری شد و از سال ۱۹۷۳ جایزه “یک عمر دستاورد هنری” را سالانه به یک هنرمند سینما تقدیم کرد.

مورگان فریمن سی و نهمین هنرمندی است که این جایزه را دریافت کرد.

تئاتر در کودکی

مورگان فریمن روز اول ژوئن سال ۱۹۳۷ میلادی از پدری آرایشگر و مادری معلم در ممفیس در ایالت تنسی آمریکا متولد شد. او از ۹ سالگی در مدرسه به ایفای نقش در تئاتر پرداخت و پس از پایان دوران دبیرستان بورسیه دانشگاه ایالتی جکسون در زمینه هنرپیشگی به او اعطا شد که این بورسیه را نپذیرفت.

عشق به پرواز

عشق به پرواز مورگان فریمن را به نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا کشاند. او در آنجا به مدت چهار سال به عنوان مکانیک خدمت کرد. این عشق در همه زندگی او را همراهی کرده است. فریمن نه تنها دارای گواهینامه خلبانی است، بلکه چند فروند هواپیما نیز خریده است، از جمله “سسنا ۴۱۴”، “سسنا سایتیشن ۱” و “امیوست آیرواسپیس SJ30”. (عکس از فیلم “به دنبال رویا”)

بازگشت به صحنه

پس از خروج از نیروی هوایی، فریمن با نمایشنامه “Niggerlovers” در تئاتر پاسادینا به صحنه بازگشت و در دهه ۶۰ میلادی با چند گروه تئاتر به همکاری پرداخت. فریمن در دهه ۷۰ میلادی با بازی در مجموعه تلویزیونی کودکان با نام “شرکت برق” در آمریکا شناخته شد و به شهرت رسید. (عکس نفر اول، ایستاده، سمت راست)

“بروبیکر” درخشش سینمایی

درخشش سینمایی مورگان فریمن با نقش‌آفرینی در فیلم “بروبیکر” Brubaker محصول سال ۱۹۸۰ شروع شد. فریمن در این فیلم در برابر رابرت ردفورد ظاهر شد. داستان فیلم برگرفته از جنجال زندان در سال ۱۹۶۷ بود. در فیلم بروبیکر، فریمن نقش یک زندانی را ایفا می‌کند و نقش زندانبان با رابرت ردفورد است که تحسین منتقدان سینما را برانگیخت.

شهرت جهانی با “مهارت شهرنشینی”

مورگان فریمن با ایفای نقش در فیلم “مهارت شهرنشینی” محصول سال ۱۹۸۷ به کارگردانی جری شاتزبرگ و با نقش‌آفرینی بازیگرانی چون کرسیتوفر ریو و کتی بیکر نامزد دریافت جایزه بهترین اسکار نقش مکمل شد.

رانندگی برای خانم دیزی

فیلم درام – کمدی “رانندگی برای خانم دیزی” در سال ۱۹۸۹ دومین نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای مورگان فریمن به همراه آورد. فریمن به همراه “جسیکا تندی” در سال ۱۹۹۰ برای این فیلم برنده جایزه گلدن گلوب و در همان سال برنده خرس نقره‌ای جشنواره برلین شد.

بهترین نقش مکمل تاریخ سینما

شاید به جرائت بتوان گفت که مورگان فریمن یکی از بهترین بازیگران نقش مکمل در تاریخ سینما است. او در فیلم “رابین هود – پادشاه دزدان” محصول سال ۱۹۹۱ در کنار کوین کاستنر نقش “عظیم” را ایفا کرد. گرچه این فیلم پس از اکران با نقدهای متفاوتی روبرو شد اما در شهرت جهانی هر دو بازیگر نقش مهمی ایفا کرد.

دهه پربار ۱۹۹۰

مورگان فریمن سال‌های پرکاری را در دهه ۹۰ میلادی تجربه کرد. پس از فیلم رابین‌هوود در سال ۱۹۹۱، در سال ۱۹۹۲ در فیلم وسترن نابخشوده ایفای نقش کرد؛ این فیلم نخستین همکاری او با کلینت ایست‌وود بود. فریمن در سال ۱۹۹۴ برای بازی در درام “رستگاری در شاوشنک” (عکس) بار دیگر نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. فریمن در تریلر جنایی هفت (۱۹۹۵) و درام تاریخی آمیستاد (۱۹۹۷) نیز ایفای نقش کرد.

“تاثیر عمیق”

پس از سال‌ها نقش‌آفرینی در نقش مکمل، فریمن در فیلم “تاثیر عمیق” محصول سال ۱۹۹۸ در نقش اصلی ظاهر می‌شود. فریمن در این فیلم نقش رئیس جمهور آمریکا را برعهده دارد. فیلم هم به علت بازیگری فریمن و هم به علت جلوه‌های ویژه آن تحسین منتقدان سینما را برانگیخت.

و بالاخره جایزه اسکار

مورگان فریمن در فیلم “بروس؛ قادر مطلق” محصول سال ۲۰۰۳ نقش خدا را ایفا می‌کند. او یک سال بعد با نقش آفرینی در فیلم “دختر میلیون دلاری” (عکس) ساخته کلینت ایست‌وود توانست بالاخره جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را تصاحب کند.

تصادف رانندگی

در یک تصادف رانندگی در سال ۲۰۰۸ که در ایالت می‌سی‌سی‌پی رخ داد، فریمن از ناحیه کتف، آرنج و ساعد صدمه دید و دست چپ او عملا از کار افتاد.

شکست ناپذیر

یک سال پس از تصادف رانندگی در سال ۲۰۰۹، با ایفای نقش نلسون ماندلا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در فیلم “شکست ناپذیر” ساخته کلینت ایستوود برای پنجمین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

بتمن و بن‌هور

فریمن همچنین در نقش “لوشس فاکس” در سه گانه فیلم بتمن محصول سال‌های ۲۰۰۵–۲۰۱۲ نیز حضور یافته است. او همچنین در فیلم “بن‌هور” در نقش “شیخ ایلدریم” ظاهر شده است. البته این فیلم که پنجمین فیلم هالیوود بر اساس رمان “بن‌هور” بود، موفقیت چندانی برای سازندگانش به همراه نیاورد.

۸۰ سالگی و”فرورفتن در نقش”

فریمن در سال ۲۰۱۷ و در سن ۸۰ سالگی در فیلم کمدی”فرورفتن در نقش”(Going in Style) به همراه مایکل کین و آلن آرکین ایفای نقش کرد. فیلم حکایت سه فرد سالخورده است که در اثر فقر تصمیم به سرقت از بانک می‌گیرند.

اتهام آزار جنسی

شبکه سی ان ان در سال ۲۰۱۸ گزارشی مبنی بر شکایت ۸ زن از مورگان فریمن به دلیل آزار جنسی منتشر کرد. او در بیانیه‌ای از همه کسانی که در کنار او احساس “ناراحتی و بی‌احترامی” کرده‌اند عذرخواهی کرده است. فریمن در این بیانیه نوشته “هرکس که من را می‌شناسد یا با من کار کرده می‌داند من کسی نیستم که عمدا یا دانسته به کسی توهین کنم یا کاری کنم که احساس ناراحتی کند.”

قصد بازنشستگی ندارم

فریمن درحالی ۸۵ سالگی خود را جشن می‌گیرد که سال گذشته در فیلم‌های “محافظ همسر یک آدم‌کش”، “به دنبال بازگشت” و چند فیلم دیگر ایفای نقش کرده و در آخرین مصاحبه خود به مناسبت ۸۵ سالگی‌اش گفته: «قدری کم حافظه شده‌ام، اما تصمیم به بازنشستگی ندارم و تا آنجا که بتوانم به تلاشم ادامه خواهم داد.»

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مجموعه‌ای از «توتورو»های دست‌ساز در ستایش نماد استودیو جیبلی

تعدادی «توتورو»ی شکم گرد نمادین در انیمه My Neighbor Totoro از استودیو جیبلی به عنوان بخشی از مجموعه وسیعی از مجموعه‌ جدید کلکسیونی است که به احترام این شرکت رویاساز ساخته شده. این مجموعه که توسط تیم‌هایی از صنعتگران همکار ناکاگاوا…

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند. سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900 جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984 فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 1883 1947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است: ۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و... ۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و... ۳-فهرست فیلم…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5