کراس‌اوور الکتریکی و مفهومی تویوتا BZ4X وارد بازارهای ایالات متحده می‌شود

خودرویی در اندازه RAV4 و با پلتفرم e-TNGA ولی جذاب‌تر و مدرن‌تر

0

شرکت تویوتا برنامه ویژه‌ای برای بازار ایالات متحده دارد و آینده خود را آنجا جست‌وجو می‌کند.

این خودروساز ژاپنی می‌خواهد اولین خودروی مفهومی برقی خود به نام BZ4X را در ایالات متحده عرضه کند. چند روز پیش، تویوتا فاش کرد که اولین خودروی الکتریکی خود را راهی بازار امریکا می‌کند. چند ماه پیش این خودرو در نمایشگاه Shanghai Motor Show رونمایی شده بود.

هنوز تویوتا هیچ جزئیات و مشخصات مهمی درباره این خودروی SUV خود فاش نکرده است و تنها چیزی که می‌دانیم، ساخت آن براساس پلتفرم جدید e-TNGA این خودروسازی است.

چهارچوب کلی با همکاری شرکت سوبارو (Subaru) به دست آمده است و در آینده‌ای نزدیک نیز مدل‌هایی از BZ4X به نام Solterra براساس آن عرضه می‌شوند. ایده این بوده که شرکت تویوتا دانش الکتریکی خود را به میدان آورده است و شرکت Subaru قدرت تولید چهارچرخ‌های خود را به اشتراک می‌گذارد.

از نظر طراحی بسیار مشابه مدل RAV4 است؛ البته با لبه‌ها و شکاف‌های بیشتری که آن را کمی متمایز می‌کند. بخش جلویی خودرو به خاطر الزامات استفاده از یک موتور الکتریکی و سیستم خنک‌کنندگی کاملا متفاوت است. دریچه‌های هوای بزرگ، نمای جلو زاویه‌دار و چراغ‌های باریک کاملا مشهود هستند.

شاید عجیب‌ترین بخش این طراحی، روکش‌های مشکی رنگ برق اطراف لاستیک‌ها باشد که با طراحی رایج خودروهای شاسی بلند SUV متفاوت است. رندرهای طراحی این خودروی مفهومی نشان می‌دهد که برای تولید آماده است.

تویوتا فضای داخل کابین BZ4X را «open concept» می‌نامد. به این معنی که صندلی راننده عقب‌تر از مدل‌های استاندارد SUV است تا هوای بیشتری در درون خودرو جریان پیدا کند و به راننده در هنگام رانندگی دید بهتری بدهد. دید بهتر در خودروهای مدرن چیز بدی نیست. در سمت راست راننده یک صفحه‌نمایش بزرگ برای سرگرمی با تعداد زیادی کلید و دستگیره فیزیکی مشاهده می‌شود.

کنسول مرکزی شناور، کلیدهای لمسی و مینیمالیستی، اهرم تعویض دنده چرخان، روکش داشبورد و ردیف دوم سرنشینان بسیار جادار نیز جلب توجه می‌کنند.

تویوتا می‌خواهد فروش BZ4X را از سال آینده آغاز کند. این شرکت می‌گوید اطلاعات و جزئیات بیشتر و دقیق‌تر درباره این خودروی الکتریکی را اواخر امسال به اشتراک می‌گذارد. آن‌چه که مسلم است؛ عرضه BZ4X یک شروع طوفانی برای خودروهای الکتریکی تویوتا است. این خودروساز بیش از ۱۵ مدل الکتریکی را می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ وارد بازارهای جهانی کند.


منبع Cnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.