چرا هنوز هم نیم‌نگاهی به استفاده از موتور جستجوی داک‌داک‌گو DuckDuckGo ندارید؟ جستجوگری که حریم خصوصی شما را نمی‌فروشد!

0

داک‌داک‌گو DuckDuckGo با اسم عجیب‌اش که تایپ کردنش هم چندان ساده نیست، روز به روز در حال محبوب شدن است. راستش من گاهی تنها برای پایش میزان پیشرفت و دقتش، اسم این جستجوگر را در گوگل سرچ می‌کنم و واردش می‌شوم (چون در بوک‌مارک مرورگر ندارمش و تایپ کردن آدرسش هم در حوصله هر کسی نیست!)

اما چند وقتی است که تبلیغات محیطی داک‌داک‌گو به خصوص در آمریکا زیاد شده است. داک‌داک‌گو محور راهبرد تبلیغاتی‌اش را با رعایت حریم خصوصی کاربرانش قرار داده است.

ممکن است تصور کنید که داک‌داک‌گو که درمقابل گوگل حرفی برای گفتن ندارد. یا اینکه فرضا اگر بخواهید از موتور جستجویی به جز گوگل استفاده کنید، بایدو، بینگ یا یاندکس را ترجیح می‌دهید.

بله داک‌داک‌گو اصلا رقیبی برای گرفتن سهم گوگل نیست. دست کم فعلا.

گوگل سال پیش ۱۴۷ میلیارد دلار از محل تبلیغات درآمد داشت. در مقابل داک‌داک‌گو فقط ۱۰۰ میلیون دلار کاسبی کرد.

جدول زیر میزان استفاده از موتورهای جستجو مختلف را در در یک بازه زمانی یک ساله نشان می‌دهد. گوگل ۹۵ درصد بازار را به صورت قاطع در دست دارد. اما جدال برای دوم شدن، ادامه دارد.

داک‌داک‌گو هنوز دوم هم نشده، اما وقتی بدانیم که نسبت به بینگ که شرکت مایکروسافت پشت سرش است، موفق‌تر عمل کرده، تعجب می‌کنیم.

تازه نکته جالب این است که در آمریکا داک‌داک‌گو رتبه دوم را همین حالا به دست آورده. نکته مثبت دیگر هم این است که در عرض یک سال میزان کاربران داک‌داک‌گو ۵۵ درصد بیشتر شده و الان چیزی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر برآورد می‌شود.

البته داک‌داک‌گو سرمایه‌گذران خوبی هم دارد: تیم برنزر لی، میچ کاپور (موسس لوتوس و بعدهای موزیلا)، برایان اکتون (موسس واتساپ)

یکی از راهبردهای داک‌داک‌گو این است که به جای رصد فعالیت کاربران به منظور فروش آگهی‌های متناسب با جستجوهایشان، بر ارائه نتایج جستجوی شخصی‌سازی شده تمرکز دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.