اداره هوانوردی فدرال آمریکا: جف بزوس و ریچارد برانسون را «فضانورد» نمی‌دانیم!

0

اقدام جدید آمریکا در سخت‌تر کردن کلمه “فضانورد”، همانند آبی است که بر روی آرزوهای چند میلیاردر کاوشگر فضا ریخته می‌شود.

قوانین جدید اداره هوانوردی فدرال آمریکا می‌گوید فضانوردان باید بخشی از خدمه پرواز باشند و به ایمنی پروازهای فضایی کمک کنند.

این بدان معناست که سر ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی و جف بزوس، موسس آمازون از میلیاردرهای شیفته فضا از نظر دولت آمریکا ممکن است فضانورد نباشند.

این اولین تغییرات در قوانین بخش آموزش خلبانان اداره هوانوردی از زمان آغاز به کار آن در سال ۲۰۰۴ است.

تغییر در قوانین برنامه آموزش فضانوردان تجاری همان روزی اعلام شد که جف بزوس با فضاپیمای “نیوشپرد” (New Shepard) شرکت فضایی خصوصی خود به نام “بلواوریجین” به همراه سه نفر دیگر به فضا رفت.

برای واجد شرایط بودن به عنوان فضانوردان تجاری، کسانی که به فضا می‌روند باید ۵۰ مایل ( ۸۰ کیلومتر) بالاتر از سطح زمین سفر کنند. کاری که جف بزوس و ریچارد برانسون با موفقیت انجام دادند.

جدای از ارتفاع پرواز، اداره هوانوردی همچنین گفته که فضانوردان احتمالی باید “در طی پرواز فعالیت‌هایی نشان دهند که برای ایمنی عمومی ضروری است یا در ایمنی پرواز فضایی انسان نقش داشته باشند.”

اداره هوانوردی فدرال در بیانیه‌ای گفته این تغییرات بیشتر با نقش برنامه آموزش فضانوردان در محافظت از امنیت عمومی در پروازهای تجاری، فضایی مطابقت دارد.

البته هنوز امیدی برای آقای بزوس و سر ریچارد و هر فرد علاقمند به سفر فضایی در آینده وجود دارد که به عنوان فضانورد شناخته شوند. براساس دستورات جدید با صلاحدید رئیس اداره هوانوردی می‌توان جوایزی افتخاری براساس شایستگی و صلاحیت اعطا کرد. در آمریکا دو راه دیگر برای کسب عنوان فضانورد وجود دارد که آن هم یا از طریق ارتش است یا از طریق ناسا.

منبع: bbc

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.