وقتی به رویدادهای تاریخی مهم و مکان‌های مشهور از زاویه دید متفاوتی بنگریم (گالری عکس)

0

همیشه زاویه دید خیلی مهم است. ما در مورد برخی از رخدادهای مهم تاریخ، همیشه یک یا چند عکس شاخص در ذهنمان است، در صورتی که همان عکس‌ها پشت صحنه‌های جالبی داشته‌اند که از آنها غافل شده‌ایم.

به صورت مشابهی روتین‌ترین عکس‌های از بناهای مشهور، معمولا از یک زاویه گرفته می‌شوند و حتی در اینترنت هم عکس‌های متفاوت از آن بناها کمیاب هستند.

بله! واقعا گاهی لازم است که عکاس یا رسانه، یک زاویه خاص از یک رویداد، مکان یا عکس را برای ما برجسته و شاخص کند تا ما پی به اهمین آن ببریم.

اما در عین حال باید عادت کنیم که نگریستن از زوایای متعدد را فراموش نکنیم.

دم مجسمه ابوالهول در مصر:

به دیدن عکس‌ها و ویدئوهای بسیار از رویداد ۱۱ سپتامبر عادت کرده‌ایم. تا آنجا که فراموش کرده‌ایم عکس‌هایی از حال و روز کسانی که در صحنه فروریختن برج‌های دوگانه تجارت جهانی را می‌دیدند، مرور کنیم:

در ۱۸ مه ۱۹۸۰ در کوه سنت هلن فعالیت آتشفشانی رخ داد. عکس‌های این رویداد معروف هستند. اما در اینجا کوهنوردی را می‌بینید که تنها ۳۷ مایل دورتر به نظاره این آتشفشان مشغول است.

باب راس با نام واقعی رابرت نورمن راس (زادهٔ ۲۹ اکتبر ۱۹۴۲ – درگذشت ۴ ژوئیه ۱۹۹۵) یک نقاش، معلم هنر، و مجری تلویزیون اهل ایالات متحده آمریکا بود. او بیشتر به عنوان سازنده و مجری برنامه لذت نقاشی که بیش از ۱۱ سال از شبکه پی‌بی‌اس در آمریکا و کانادا پخش شد، شناخته می‌شود.اما آیا او را تا حالا بدون ریش و سبیل هم دیده بودید؟!

عکس‌های کارگرانی که در حال استراحت و صرف ناهار بر فراز یک آسمانخراش در حال احداث هستند، خیلی مشهور هستند. اما آیا عکاس این عکس‌ها یعنی چارلز ایبرتس را در حال تلاش برای گرفتن همین عکس‌های دیده بودید؟

آمده بودند تا یک پرتاب عادی شاتل را ببینند و از آن عکس بگیرند. اما ناگهان فهمیدند که در صحنه نظاره فاجعه انفجار شاتل چلنجر ایستاده‌اند:

مجسمه مشهور داوود در هنگام جنگ جهانی دوم، اینگونه محافظت می‌شد:

خانواده نیل آرمسترانگ در هنگام تماشای صحنه پرتاب آپولو به مقصد ماه در سال ۱۹۶۹:

نمای افسرده‌کننده تاج محل باشکوه:

مجسمه آزادی در نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۷۸۷ – پیش از ارسال آن به آمریکا

ماسک توت‌عنخ‌آمون یا توتنخآمِن از پشت:

عمارت یادبود لینکن، وقتی هنوز استخر مشهور در روبروی آن ساخته نشده بود:

سخنرانی مشهور «رؤیایی دارم» از زاویه دید سر مجسمه لینکلن:

همان طور که نگاه با زاویه باز و کلی به یک رویداد مهم است، گاهی جزئیات مهم‌تر هستند. همه عادت داریم که عکس مشهور «مرد تانکی» را به صورت برش داده شده ببینیم. اما این عکس کراپ نشده است:

و این جایگاه عکاس این عکس در هنگام ثبت عکس است:

آن زمان که تیتراژ فیلم‌های جنگ ستاره‌ای اینگونه ساخته می‌شد!

لحظاتی قبل از ثبت عکس مشهور کاور آلبوم بیتل‌های در جاده ابی Abbey

و باز صحنه مشهور تیانانمن از زاویه‌ای دیگر:

تا مدت‌ها عکاس‌های کره شمالی تنها از سمت چپ از کیم ایل سونگ عکس می‌گرفتند، چرا که توده‌ای در سمت راست سرش داشت. شاید یک لیپوم بزرگ.

تا حالا داخل برج پیزا را دیده بودید؟

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.