آشنایی با بهترین کتاب های ایرانی که حداقل یکبار باید خواند

0

رپورتاژ

جهان امروز و مردمان کمتر از هر زمان دیگری به دنبال خواندن کتاب و شناخت جهان نشان هستند. در واقع با داشتن تلفن همراه و ایجاد ارتباط از راه دور انسان های مختلف فضای مجازی باعث شده اکثریت آدمها به جای آنکه با خواندن کتاب های مختلف خود را بیشتر بشناساند به دنبال شناخته غیر هستند. برای مثال در اینستاگرام افراد بیشتر در حال دنبال کردن زندگی شخصی انسان های معروف و کسانی هستند به دنبال درست کردن حاشیه اند و در واقع آنقدر هر روز توست اطلاعات جدید زندگی افراد مختلف و موارد سرگرم کننده بمباران می شوند که دیگر جای برای خواندن کتاب و شناخت جهان برایشان باقی نمی ماند. اما اگر شما از معدود انسان هایی هستید که به خواندن کتاب شناخت خود و شناخت جهان علاقه دارید بهتر است از نویسندگان داخلی و نویسندگان بزرگ ایرانی در سده های پیشین کمک بگیرید و با خواندن کتاب های آن ها کمی بیشتر احساس زنده بودن کنید در این مقاله منحصراً می‌خواهیم در مورد کتاب های ایرانی چه نیاز است حداقل یک بار آنها را بخوانید صحبت کنیم گوشه‌ای از این کتابها را در ادامه معرفی خواهیم کرد هرچند با تنها چند صفحه نمی‌شود بزرگی و عظمت نویسندگان و ادیبان ایرانی را به خوبی نمایش داد اما سعی می کنیم در حد توان به ادبیات غنی ایران ادای دینی کرده باشیم.

کدام سبک کتاب ها را بیشتر دوست دارید

برای آنکه بدانید چه کتابهایی را باید بخوانید ابتدا باید خود را بیشتر بشناسید و بتوانید بگویید که کدام سبک از کتاب‌ها بیشتر به شخصیت شما نزدیک است. برخی افراد روحیه ای لطیف دارند و با شعر بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند نثرهای راحت و به دور از پیچیده گویی را بخوانند. برخی دیگر هم ترجیح می دهند تنها داستان های آموزنده را بخوانند. ابتدا باید مشخص کنید کدام یک از این موارد شما را بیشتر تغییر به خواندن می­کند. بنابراین بهتر است از طریق این مطلب با سبک‌های مختلف کتاب‌ها آشنا شوید.

گنجینه های شعر پارسی

همانطور که میدانید ایران یکی از غنی‌ترین گنجینه های شعر را در سراسر جهان داشته است. گوته در مورد شعر و ادبیات فارسی می­گوید که ایران یکی از چهار رکن ادبیات بشر است. شعر پارسی با داشتن کسانی چون سعدی فردوسی حافظ مولانا نظامی و بسیاری از شاعر این عصر حاضر که به شاعران معاصر معروف هستند مانند استاد سهراب سپهری گنجینه ای غنی برای علاقه مندان به شعر در خود دارد.

شاهنامه

شاهنامه از جذابترین آثار فردوسی تقریباً تمام ما داستان هایی از شاهنامه را در کتاب‌های ادبیات خوانده ایم به عنوان مثال یک نمونه از آن داستان رستم و سهراب است اما شاهنامه در این داستان خلاصه نمی شود و داستان های بی بدیل شاهنامه آنچنان جذاب سراییده شده که این کتاب را به یکی از برترینهای کتاب جهان تبدیل کرده است.

محمود دولت آبادی و کتاب کلیدر

کلیدر از دیگر رمان های ارزنده ی ایرانی از مجموعه آثار و رمان های محمود دولت آبادی می باشد که ارزش خواندن دارد و این کتاب شمارا با چم و خم دنیای مالداران در مقایسه با دنیای افراد فقیر روبرو می کند. در این کتاب گل محمد نماد مقابله با مالداران سنگدل می باشد که بازماندهای از جهان برده داری را هنوز در ایران حفظ کردند این داستان واقعی و آمیخته با کس اغراق آمیز نویسنده عطر و بوی کوه های کلیدر و استقامت مردمانش را به همراه دارد.

هشت کتاب سهراب

اگر علاقمند به خواندن اشعار روشنفکران هستید شما را دعوت می کنم به مجموعه بی نظیر سهراب به نام هشت کتاب سری بزنید و جهان درون ذهن سهراب را چند روزی زندگی کنید. روند پیشرونده زندگی سهراب در این ۸ دفتر به خوبی نمایان شده. دفتر اول با نام مرگ رنگ دفتری است که با سیاهی قیر غم شروع می شود. و با سبز شدن این غم به اتمام می‌رسد. دفتر دوم به خواب های سهراب می شود. پس از دفتر سوم آواز آفتاب نام دارد به شرق اندوه می رسیم در این دفتر اندوه دو جهت دارد در واقع واقع می‌شود اندوه را از دو جهت بررسی کرد یکی شرق و یکی غرب. با شروع ۴ دفتر دیگر شروع هیچ ملایم به چشم می‌خورد. در واقع سهراب ب در تمام طول عمری که این هشت کتاب نهاده است رد پای سیاه مرگ را در کنار خود حس می‌کند و به پوچیه جهان می اندیشد و این پوچی زمانی برایش ملایم می شود که می ایستد و تنها نگاه می کند. سهراب دریافت که با مفهوم پوچ جهان کاری به جز نگاه نمی‌شود کرد. هشت کتاب یکی از ارزشمند ترین گنجینه هایی است که شعر فارسی آن را به همراه دارد.

رمان بوف کور صادق هدایت

صادق هدایت بهترین داستان نویس ایرانی معاصر و با داشتن کتاب هایی بدون سانسور جایگاه ویژه ای در ادبیات فارسی ایران دارد. هدایت در تهران و هشت سالگی تصمیم به ترک جهان گرفت و خود از این جهان جدا کرد اما ارزشمند بودن بوف کور مشخصات به این دلیل نبوده و این اثر جاودانه ترین و زنده ترین اثر صادق هدایت بوده که تا امروز خوانندگان آن از قلم بی نظیر و اسرار آمیز صادق هدایت به وجد می آیند. بوف کور یکی از کتاب هایی است که اگر علاقه به خواندن رمان اسرار آمیز داشته باشید می‌تواند شما را متحیر کند. برای دانلود کتابهای صادق هدایت کلیک کنید.

قهوه سرد آقای نویسنده اثر روزبه معین

این کتاب یکی از جدیدترین کتاب‌هایی است که به سرعت سیر صعودی خود را طی کرد و به چاپ شصتم رسید. کتاب قهوه سرد آقای نویسنده داستان یک نویسنده به نام آرمان از عاشق یک دختر روزنامه نگار شده این کتاب با داشتن نکاتی برای آموزش نویسندگی و رمان نویسی جدا از داستانی و هیجانی بودند می تواند نکاتی را به شما آموزش دهد. شاید درخشان ترین جمله این کتاب این باشد:خطرناک تر از کسانی که هیچ کتابی نخوانده اند کسانی هستند که فقط چند کتاب خوانده اند.

اینجا فقط گوشه ای از کتاب هایی که ارزش خواندن دارند برای تان به نمایش گذاشته شده. افراد مختلف سلیقه‌های مختلفی هم دارند. پس بهتر است است به انتخاب خودتان و با خواندن خلاصه هر داستان کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.