معماری که یک کارخانه سیمان متروک را به یک خانه مجلل و محل کار تبدیل کرد

3

دگردیسی‌ها و ایجاد تحول‌های چشمگیر، همیشه موضوعات جالبی هستند، در این میان تبدیل محل‌های قدیمی و نامناسب زندگی، به مکان‌های شیک و راحت، جذابیت خاصی دارد و همان طور که می‌دانید بر این اساس، سریال‌های مستندی هم تهیه شده است.

اما تصور کنید که کسی پیدا شود که نه یک خانه مخروبه، یا قلعه قدیمی، بلکه یک کارخانه، آن هم یک خانه سیمان را به خانه تبدیل کند!

در سال ۱۹۷۳، یک معمار به نام ریکاردو بوفیل، بیرون شهر بارسلونا یک کارخانه سیمان قدیمی و متروک را پیدا کرد. مکانی که احتمالا باید سال‌ها و شاید دهه‌ها به انتظار می‌ماند تا کسی تخریب‌اش کند و از نو ساختمانی تجاری یا مسکونی در آن بسازد.

اما ریکاردو تصمیم گرفت، بدون تخریب و بر پایه همان ساختمان قدیمی، یک خانه شیک و رؤیایی بنا کند.

او تصمیم گرفت که کارخانه را به ۴ قسمت، تقسیم کند: یک استودیوی طراحی و معماری، یک تالار برای نمایشگاه‌های هنری، یک منطقه مسکونی و قسمت بیرون را هم تبدیل به باغی زیبا کند.

او یک سال و نیم وقت صرف کرد، تا کارخانه را متحول کند، دیوارها را تعمیر کند، فضای کار را به اتاق‌های خواب، کتابخانه و اتاق‌های نشمین تبدیل کند.

او اسم ساختمانی که به این تبدیل ایجاد شد را La Fabrica گذاشت.

البته او به طور پیوسته، در حال ایجاد تغییر و تحول در این بنا است. حالا ۲.۵ مایل تونل زیرزمینی، ۳۰ سیلوی سیمان، کوره و اتاق‌های بزرگ، به محل‌های مسکونی تبدیل شده است و حتی سقف کارخانه را چمن زیبایی، فرش کرده است.

منبع

 
3 نظرات
  1. حامد می گوید

    بسیار جالب بود. کار خلاقانه و فوق العاده ای انجام داده است

  2. فرشاد می گوید

    انقدر زیبایی باور کردنی نیست!

  3. محسن می گوید

    در حقیقت در کشور های مدرن همیشه محل حفظ و بازسازی میشود و به ندرت تخریب. کاش زودتر یاد گرفته بودیم. هنوز دیر نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.