۵+۱ روش برای بهبود مصرف انرژی آبگرمکن های خانگی

0

رپورتاژ

اگر به دنبال صرفه­جویی در هزینه­های انرژی و یا بهبود عملکرد وسایل خانگی هستید، این سوال نیز برای شما پیش آمده که چگونه به بهبود مصرف انرژی آبگرمکن خانگی بپردازید. آبگرمکن یکی از بزرگ­ترین لوازم مصرفی انرژی در زندگی مدرن است.

در این مطلب با ما همراه باشید وروش­های ساده برای بهبود عملکرد و کاهش هزینه آبگرمکن را بشناسید.

۱- کاهش درجه ترموستات

یک از راه­های مهم برای بهبود مصرف انرژی آبگرمکن خانگی این است که با بخاری در زمستان و کولر گازی خود در تابستان رفتار می­کنید، عمل کنید. شما به سادگی با پایین آوردن درجه ترموستات تاثیر خوبی روی مصرف انرژی و عملکرد آن می­گذارید. درجه آبگرمکن­ها معمولا بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت تنظیم شده است. این درجه برای پوست انسان بسیار گرم است. می­توانید ترموستات را روی ۱۲۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید.

این کار دمای آب ۱۰ درجه کاهش پیدا می­دهد و  بین ۳ تا ۵ درصد در کل هزینه­های گرمایشی آب صرفه­جویی می­شود. لازم به ذکر است که در صورتی که ترموستات آبگرمکن شما خراب است و یا مدل آبگرمکن شما دما را نشان نمی­دهد، می­توانید با استفاده از دماسنج برای رسیدن به دمای دلخواه کمک بگیرید.

۲- رفع نشتی شیرآب

جلوگیری از نشتی آبگرمکن

نشتی آب در شیرهای آب­گرمکن به هدر رفتن انرژی و آب گرم ایجاد شده منجر می­شود. با مصرف انرژی زیادی به گرم شدن آب درون لوله­ها و مخزن آب­گرمکن منجر خواهد شد و بروز نشتی کوچک به هدر رفت این منتهی می­شود. انرژی از دست رفته به همراه خود مبالغ زیادی هزینه را برای دارنده آبگرمکن­های تخریب شده به همراه دارد.

نشتی کوچک در شیر آبگرمکن شاید فقط منجر به از بین رفتن چند قطره آب گرم باشد، اما باید بدانید همین قطرات کوچک به صورت سالانه حدود ۱۲ لیتر آب را هدر می­دهند. برای جلوگیری از ایجاد آسیب­های جدی­ در صورت بروز نشتی سریع­تر از یک تعمیرکار متخصص برای سرویس و تعمیر آبگرمکن با قیمت مناسب کمک بگیرید تا از ایجاد هزینه‌های بیشتر و هرگونه خطر انفجار آبگرمکن جلوگیری کنید.

۳- رسوبات مخزن را خارج کنید

میزان سختی آب در رسوبات ایجاد شده در تانکر آب موثر است. بنابراین در صورتی که در منطقه­ای با میزان سختی آب زیاد زندگی می­کنید، باید توجه کنید که مواد معدنی موجود در آب ممکن است به طور قابل توجهی بر کارایی آبگرمکن شما تاثیر بگذارد. با گرم شدن آب این مواد معدنی متبلور شده و در کف آبگرمکن به صورت رسوب ته­نشین می­شود و این موضوع به مرور زمان باعث کاهش کارایی و عملکرد آبگرمکن می­شود. تخلیه فعال مخزن آبگرمکن به مدت یک یا دوبار در سال مطابق با دستورالعمل سازنده آن، می­تواند به جلوگیری از ایجاد رسوب و بهبود مصرف انرژی آبگرمکن خانگی کمک خواهد کرد.

۴- تایمر و درجه سالم استفاده کنید

قرار دادن پکیج روی درجه مناسب

اگر از آبگرمکن مخزنی استفاده می­کنید که برای مدت طولانی نیاز است آب را در درجه حرارت خاصی نگهداری کند، انرژی زیادی برای این کار صرف خواهد کرد. مخصوصا ساعاتی از شبانه­روز را که از آب گرم استفاده نمی­کنید. برای اینکه از کارکرد آبگرمکن مطمعن باشید بهتر است از یک تایمر و درجه سالم روی آبگرمکن استفاده کنید. تا آب را در درجه حرارت مناسب نگهداری کند و در مصرف هزینه و انرژی به خوبی صرفه­جویی کنید. در صورتی که خودتان در سرویس آب گرمکن مهارت ندارید، حتما از یک تعمیرکار برای انجام تعمیرات، سرویس و یا نصب پکیج کمک بگیرید.

۵- عایق بندی آبگرمکن

در حالت کلی مقدار قابل توجهی گرما و انرژی از راه مخزن و لوله­کشی آبگرمکن از بین می­رود. برای صرفه­جویی در مصرف انرژی آبگرمکن خانگی، مخزن ذخیره آب و لوله­های مشخص در آبگرمکن را عایق­بندی کنید. عایق‌بندی باعث می­شود تا حرارت از بین نرود زیرا آب گرم شده از طریق لوله­ها منتقل می­شود و عایق­بندی این لوله­ها به حفظ گرما و انرژی کمک خواهد کرد. استفاده از عایق­بندی روشی نسبتا ارزان است که با صرف کم­ترین هزینه تاثیر زیادی در ذخیره انرژی شما دارد. همچنین به این هشدار توجه داشته باشید که زمان عایق­بندی آبگرمکن نباید بخش مشعل را بپوشانید.

۶- روی آبگرمکن بدون تانکر سرمایه گذاری کنید

بدون شک شما هم درباره فواید آبگرمکن­های بدون مخزن که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است شنیده­اید. امروزه آبگرمکن­های بدون مخزن در مدل­های جدید و کم­مصرف در انواع مختلفی تولید و عرضه شده­اند. این مدل آبگرمکن­ها بدون مخزن هستند و با مصرف کمترین انرژی بیشترین کارایی و عملکرد را دارند.

آنها با صرفه­جویی حدود ۴۰ درصدی انرژی جایگزین آبگرمکن­های سنتی و مخزن­دار قدیمی بوده­اند. آب گرمکن­های بدون مخزن به گونه طراحی شده­اند که فقط زمانی که شما از آب گرم استفاده می­کنید فعال می­شوند. اما در آبگرمکن­های مخزن­ آب گرم تولید شده در مخزن آن ذخیره می­شود و تا ساعت­ها نگهداری می­شود. این گرم کردن و گرم نگه داشتن آب توسط این گونه آب­گرمکن­ها باعث صرف انرژی زیادی می­شود که هزینه بالایی به همراه خواهد داشت. در صورتی که آبگرمکن­های بدون مخزن وقتی شیر آب گرم را می­بندید، خنک می­شوند و همین امر به صرفه­جویی انرژی و هزینه کمک خواهد کرد.

کلام آخر

همان­طور که گفته شد، با کمک چند روش ساده و کاربردی می­توانید به راحتی به بهبود مصرف انرژی آبگرمکن­های خانگی کمک کنید و از بروز مشکلات حاد و یا صرف هزینه زیاد جلوگیری کنید. با توجه به چند تکنیک ساده مانند رفع نقص­های کوچک مانند نشتی شیر، عایق­بندی، سرویس و دفع رسوبات ایجاد شده در آبگرمکن مخزن­دار و کاهش درجه ترموستات می­توانید به مصرف انرژی بهینه و بهبود عملکرد و افزایش طول عمر آبگرمکن­های خانگی کمک کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.