پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

0

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد.

نیکولو ماکیاولی

قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک نفر چیز بدی است، قدرت شخصیت افراد را به شکل نامطلوبی تغییر می‌دهد،

قدرت آخ است و چنین است و چنان و قس على هذا. اما خیلی این حرف‌ها را جدی نگیرید، تنها آدم‌های ناتوان و بی‌جربزه از این حرف‌ها می‌زنند. کسانی که قدرت دارند می‌دانند که زندگی بدون قدرت هیچ است، بی‌معنا است. بدون قدرت هیچ چیز نیستید. در تندباد حوادث مثل بیدی هستید که با هر بادی میلرزید و احتمالش هم هست که کلا ریشه کن شوید. اما با قدرت شما چیز می‌شوید، همه چیز. آدمی که می‌تواند دنیا را عوض کند.

چرا قدرت برای شما خوب است؟

تصور کنید اگر تمام طول عمرتان بتوانید این گونه فرمانروایی کنید، چه شود! تمام دنیا یا دست کم تمام دنیایی که می‌شناسید برای خشنودی شما و ارضای امیال کودک درون‌تان سراسیمه به این سو و آن سو می‌دوند. زندگی می‌شود عین بهشت. شما آدمی هستید که از سایر جماعت دوروبرتان سرترید، یک ابر انسانید. یک پیشوای فرزانه… دیگر منافع جانبی چنین وضعیتی عبارتند از:

– ثروت – وضعیت سلامتی ایده آل – زنان زیبا و باکلاس – زندگی پر زرق و برق – سفر‌های بین المللی فراوان

کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم، بیشتر درباره حکومت بر دنیایتان است. گستره این دنیا می‌تواند از شرکتی که در آن کار می‌کنید باشد تا کشوری که در آن سکونت دارید تا حکومت بر کل جهان.

البته هر چیز ممکن است. مثلا ممکن است شما بنیانگذار بزرگ‌ترین امپراتوری شوید که جهان تاکنون شناخته، امپراتوری که تمام ملت‌ها را زیر پرچم خودش مقهور و مطیع کند و روند تاریخ را تغییر دهد. این امر ممکن است. اما اگر دقیقا این طور نشد، خودتان را سرزنش نکنید و به چشم یک بازنده به خودتان نگاه نکنید.


فردریک کبیر (۱۷۱۲-۱۷۸۶) نابغه نظامی

فردریک در جوانی به رغم میل پدرش به امور نظامی و سیاسی بی‌علاقه بود و مشتاق خواندن کتب ادبی و فلسفی فرانسوی. به همین دلیل مورد تحقیر و تنبیه پدرش (فردریک اول) قرار می‌گرفت. اختلاف نظر او با پدرش نهایت باعث شد در هجده سالگی همراه پسر یکی از سرداران پروس به قصد فرار به انگلستان رخت سفر ببندد، اما در راه توسط مأموران دولت به جرم فرار از خدمت نظامی دستگیر شد.

به دستور پدر، فردریک در قلعه محبوس شد و دوست همراهش را در پیش چشم‌های او گردن زدند. این داستان‌ها به طرز شگفت‌انگیزی خلق و خوی فردریک را از آدمی رمانتیک به حاکمی مقتدر تغییر داد.

فردریک کشورش را از یک پادشاهی معمولی به یک قدرت اروپایی تبدیل کرد. او علاوه بر تقویت نظامی ارتش زیر فرمانش، به گسترش و پیشرفت هنر و ادبیات نیز علاقه داشت و توجه فراوانش به فلسفه لقب پادشاه فیلسوف را برایش به ارمغان آورد. فردریک، کیفیت زندگی ملت تحت فرمانش را به شکل واضح و مؤثری تغییر داد. ممنوعیت شکنجه، اعطای آزادی‌های مذهبی و اصلاحات اقتصادی از جمله بزرگ‌ترین دستاورد‌های عصر او بود.

در سیاست خارجی، او به هیچ اصل اخلاقی اعتقاد نداشت و برتری یافتن به دشمن به هرقیمت و وسیله‌ای را جایز می‌دانست. کسب پیروزی، آثار عهدشکنی و دسیسه و بی‌اخلاقی در سیاست خارجی را از میان می‌برد. چون به اعتقاد او تنها بازنده‌ها بابت خطا‌هایشان بازخواست می‌شدند. به باور او یک فرمانروا و حاکم تنها در صورتی می‌توانست وظایفش را به نحو احسن انجام دهد که کنترل دولت را به صورت کامل در اختیار داشته باشد.

رهبران پس از او نیز از فردریک به عنوان شاهی بزرگ یاد کردند. ناپلئون بناپارت هنگامی که در ۱۸۰۶ موفق به تسخیر پروس شد، برای ادای احترام به آرامگاه فردریک آمد. آدولف هیتلر در جریان بمباران آلمان در جنگ جهانی دوم، دستور داد که جسد فردریک را به معدن نمک منتقل کنند تا به آن آسیبی نرسد.


آن دیالوگ معروف فیلم خوب بد زشت را خاطرتان هست؟ همان دیالوگی که شخصیت خوب به شخصیت زشت می‌گوید: «تو دنیا دو جور آدم وجود داره، اونا که اسلحه دستشونه و اونا که زمینو می‌کنن. »

خب، ما از همان اوائل ورود به زندگی اجتماعی، از همان وقتی که مدرسه رفتن را شروع می‌کنیم، می‌فهمیم که همه نمی‌توانند رهبر باشند: فقط یک شاگرد اول وجود دارد، تیم فقط یک کاپیتان دارد، قلدر‌های کلاس فقط یک سردسته دارند. شاید شما یکی از آن‌هایی باشید که در بچگی هیچ وقت در مسند قدرت نبودند؛ نه در کلاس درس و نه در زمین ورزش. شاید فکر کنید که توانایی رهبری فقط در وجود کسانی است که ذاتا این کاره هستند. خب اشتباه فکر می‌کنید. در دنیای بزرگسالان هرکس می‌تواند به قدرت برسد، فقط به شرطی که بدجوری طالب قدرت باشد. پس اول باید تکلیف‌تان را با خودتان مشخص کنید و به این سؤال جواب صریح و روشن بدهید: من یک رهبرم یا یک دنباله رو؟


آیا شرایطش را دارید؟

طبیعت این آلودگی را در خون انسان همچون جرثومه‌ای شوم به ودیعه گذاشته: همه مردم می‌خواهند مستبد باشند اگر بتوانند

دانیل دفو

آیا شرایطش را دارید؟

ما با شما تعارف نداریم. این شغل مخصوص آدم‌های بی‌پروا، بلندپرواز و مصمم و در برخی نقاط جغرافیایی جهان بی‌مرام است. از خودتان بپرسید که تا چه اندازه دوست دارید بر جهان حکومت کنید. اگر اراده شما به اندازه کافی قوی باشد، شانسی وجود دارد که آرزوی شما محقق شود. برخی از ما قابلیت بیشتری برای کسب قدرت نسبت به بعضی‌های دیگر داریم. از کجا بفهمیم؟ ما به شما می‌گوییم. شما را راهنمایی می‌کنیم تا متوجه شوید کدام کیفیت و مشخصه‌ها را باید داشته باشید و روی کدام ویژگی‌ها باید بیشتر کار کنید.

شخصیت ایده آل یک پیشوا پاسخ‌های شما به سؤالات آزمون زیر نشان می‌دهد که آیا شما شخصیت لازم برای خودکامه شدن را دارید یا خیر. (امتیاز پاسخ بله یک و پاسخ خیر صفر است)

١. قادر هستید به سرعت در محل کارتان جا بیفتید، با مافوق‌هایتان روابط حسنه داشته باشید و از همکارانتان به عنوان ابزار و پلکانی برای ترقی خودتان استفاده کنید؟ بله خیر

۲. حاضرید کاری را به موقع و سر وقت تحویل دهید، حتی اگر به قیمت به خطر افتادن سلامت و جان چند نفر از کارگران زیردست‌تان تمام شود؟ بله خیر

٣. می‌توانید با صدای بلند به بقیه دستور بدهید و امر و نهی کنید؟ بله خیر

۴. همیشه در پی فرصت مناسبی هستید تا رئیس‌تان را از آن بالا به پایین بکشید یا تضعیفش کنید؟ بله / خیر

۵. ترجیح می‌دهید با یک گروه کوچک پرنفوذ با تمایلات توطئه گرانه قوی حشر و نشر داشته باشید تا با گروه کثیری از افراد عادی؟ بله خیر

۰۶ وقتی در حال صحبت درباره احساساتتان هستید، به زور جلوی پوزخندتان را می‌گیرید؟ بله خیر

۷. بعد از ورود به هر جمعی انتظار دارید از امتیازات ویژه‌ای برخوردار باشید؟ بله خیر

۸. هرچه تعداد آدم‌هایی که به آن‌ها دستور می‌دهید بیشتر می‌شوند، حس می‌کنید حال بهتری دارید؟ بله خیر

۹. وقتی در بین جمعی هستید که مشغول خواندن سرودی هستند که ترجیع بندش نام شماست، حس و حال خوبی دارید؟ بله خیر

۱۰. نسخه دی وی دی و بلوری فیلم همشهری کین را دارید؟ بله/خیر

۳-۱: ول معطلی

۷-۴: لب مرزی. میشه بهت امید بست.

۱۰-۸: ذاتا دیکتاتوری.


کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز
نویسنده: آندره د گیلوم
مترجم: حسین یعقوبی
انتشارات مروارید
۱۶۱صفحه

عنوان اصلی: How to Rule the World: A Handbook for the Aspiring Dictator
André de Guillaume

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.