لوله زهکش

0

رپورتاژ

لوله زهکش همانطور که از نامش پیداست برای جذب آبهای اضافی در لایه‌های زیرین زمین در بخشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. گروه صنعتی پایپ گستر بعنوان تنها شرکت دارای تکنولوژی سوراخکاری لوله دوجداره پلی اتیلن (لوله پلی اتیلن دوجداره) از قطر ۱۱۰۰ تا قطر ۳۲۰۰ میلیمتر بصورت کاروگیت یا اسپیرال می باشد که خط تولید آنها مجهز به تکنولوژی و دستگاههای اکسترودر آلمانی و اروپایی می باشد.

در گذشته‌های دو برای زهکشی آب در کاربری های خانگی تجاری و صنعتی اساسا از لوله‌های زهکش فلزی و یا بتنی استفاده می شد اما لوله‌های زهکش فلزی به سبب فرآیند اکسیداسیونی که در مجاورت رطوبت برایشان رخ می دهد و به علت زنگ زدگی و خوردگی دوام و طول عمر کمتر از رونق افتاده اند، لوله های زهکش بتنی نیز شاید مقاومت خوبی در برابر رطوبت داشتند اما تحمل بارهای ترافیکی و ضربه پذیری را ندارند به همین علت استفاده از آنها به استثنا در موارد خاص توسط تولید کنندگان توصیه نمی گردد.

اما با پیشرفت صنایع تولید مواد پلیمری به مرور برای ساخت لوله زهکش از مواد پلاستیکی پلی اتیلن (HDPE) و یا یوپی وی سی (UPVC) استفاده شد که هر یک دارای معایب و مزایای منحصربه فرد می باشند.

گروه صنعتی پایپ گستر در تمام پروژه ها متناسب با نیاز کارفرمایان توانایی تولید لوله‌های زهکش در شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری از قطر ۱۶۰ تا ۲۵۰۰ میلیمتر در کلاف های ۲۰، ۴۰، ۷۰ و ۱۰۰ را دارا می باشد. زهکشی در لغت به معنی خارج کردن آب اضافی از زمین بوده و یکی از کارهایی است که از ۲۵۰ سال قبل مرسوم بوده است.

استفاده از لوله زهکشی به معنی مدیریت سفره آب زیرزمینی در جهت منابع اقتصادی و اجتماعی در کنار حفظ محیط زیست می باشد. لوله‌های زهکشی بصورت لوله‌های کاروگیتی تولید می شوند علت این امر، داشتن مقاومت حلقوی یا مکانیکی بالای لوله کاروگیت و اسپیرال می باشد .

لوله زهکش چیست؟

لوله‌های کاروگیت زهکشی بصورت تکجداره،دوجداره از پلی اتیلن گرید ۱۰۰ و یا پلی اتیلن گرید ۸۰ پتروشیمی امیرکبیر و شازند و یا پی وی سی تولید میگردد. لوله پلی اتیلن دوجداره زهکش شرکت پایپ گستر در سایزهای متفاوت و بر اساس استاندارد DIN1187  و استاندارد ملی ایران به شماره ۷۶۶۹ تولید می گردد. لوله پلی اتیلن زهکشی تولیدی این شرکت بصورت تمام مشبک یا نیمه مشبک و ساده تولید و به منظور استفاده در زمین های کشاورزی اطراف ساختمانها، زیر پل ها، زیر جاده ها و جمع آوری آب زمین های ورزشی کاربرد دارد.

کاربرد لوله‌های زهکش:

باقی ماندن آب در زمین که می تواند بدلیل باران شدید و مداوم، نشت از رودخانه ها و کانال ها بالا بودن سطح آب های زیرزمینی یا وجود موانع طبیعی و مصنوعی در مسیر حرکت آب های زیرسطحی و … می باشد، باعث پرشدن خلل و فرج خاک و کاهش اکسیژن آن، کاهش فعالیت میکرو ارگانیسم ها و در نهایتا باعث کاهش کیفیت خاک و در نتیجه از بین رفتن گیاهان و موجودات زنده در خاک می شود.

به منظور بهبود کیفیت و جلوگیری از تخریب خاک، با استفاده از زهکشی آب و املاح اضافی از خاک خارج و شرایط مناسب برای کشت گیاهان فراهم می گردد. عمده ترین کاربرد لوله‌های زهکشی به شرح ذیل می باشد:

۱-خارج کردن آب حاصل از آبشویی زمین های شور و تبدیل زمین ها به مزارع قابل کشت

۲- خارج ساختن آب اضافی حاصل از بارندگی و آبیاری در مزارع و درنتیجه حفظ کیفیت آن

۳- خارج ساختن آب اضافی ساختمانها بمنظور جلوگیری از تخریب

۴- خارج ساختن آب اضافی زمین های کشاورزی و فضای سبز بمنظور حفظ کیفیت آن

۵- زهکش آب اضافی موجود در زمینهای ورزشی از قبیل استادیوم های ورزشی فوتبال و …

۶- جذب و زهکشی آب های جمع شده در نزدیکی پلهای و گذرگاهها و ساختمانها

۷- جذب آبهای خیابانها و معابر تردد ماشینهای بمنظور جلوگیری از یخ زدگی و تصادفات ناشی از یخ زدگی سطح خیابانها و …

انواع لوله‌های زهکش :

لوله‌های زهکش با توجه به پارامترهای مختلف دارای مدلهای مختلفی می باشد که در ادامه شما را با مدلهای مختلف انواع لوله‌های زهکش آشنا خواهیم نمود.

 • لوله زهکش کاروگیت ( پلی اتیلن )
 • لوله زهکش پی وی سی
 • لوله کاروگیت الیاف دار با الیاف مصنوعی و فیلتر شن و ماسه
 • لوله زهکش سوراخ دار ساده
 • لوله زهکش سوراخ دار نیمه مشبک
 • لوله زهکش سوراخ دار مشبک
 • لوله زهکش شیاردار
 • لوله زهکش خرطومی

لوله زهکش UPVC   :

لوله‌های زهکش  pvc یکی از پرمصرف ترین انواع لوله‌های زهکش در ساختمانهای مسکونی و در هرجایی که تردد بار ترافیکی کمتر است، می باشند که با توجه به نوع جنس این لوله ها به نسبت لوله‌های دیگر دارای طول عمر بالاتر و عدم گرفته شدن و بسته شدن سوراخ ها در طول زمان استفاده طولاتی به نسبت جنس های دیگر است.

توجه داشته باشید که عدم رسوب گیری در لوله‌های پی وی سی و انعطاف آنها به نسبت لوله‌های دیگر هم بیشتر میباشد. شرکت پایپ گستر لوله‌های زهکش upvc را از سایز ۱۶۰ تا بیش از ۵۰۰ میلیمتر جهت استفاده در پروژهای عمرانی کشاورزی ساختمانی و … در کلافهای ۴۰، ۷۰ و ۱۰۰ متری تولید و در اسرع وقت در اختیار کارفرمایان قرار می دهد.

لوله زهکش پلی اتیلن :

از آنجایی که لوله‌های زهکش یو پی وی سی دارای ساختار خشکی می باشند و بصورت جامد و سفت می باشند تحمل ضربه پذیری و فشار مکانیکی را نخواهند داشت از اینرو تولید کنندگان با تولید لوله‌های پلی اتیلن دوجداره (لوله‌های زهکش کاروگیت) این مشکل را مرتفع نموده اند. لوله‌های پلی اتیلن زهکش از مواد پلیمری PE تولید کارخانجات شازند و مارون امیرکبیر بصورت کاروگیت از سایز ۱۶۰ تا ۲۵۰۰ میلمتر ساخته می شوند. این نوع از لوله‌های زهکش دارای مقاومت حلقوی بالایی می باشد و می توان آنها را تا سایز ۲۵۰۰ میلیمتر علی رغم وزن سبک تولید نمود.

مزیت های لوله‌های زهکش دوجداره

 1. عمر مفید طولانی آنها نسبت به لوله‌های سیمانی یا سفالی
 2. سبک بودن وزن و حمل و نقل آسان
 3. سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب و کارگذاری لوله
 4. مقاومت در مقابل املاح شیمیایی آب و خاک
 5. قابلیت انعطاف پذیری
 6. داشتن منافذ ورودی های یکنواخت
 7. به دلیل Rigid بودن HDPE احتمال انسداد در سوراخ ها و همچنین تغییرات طول و عرض سوراخ ها در لوله‌های زهکش پلی اتیلن دوجداره بسیار نادرتر از سایر لوله‌های پلیمری سوراخ دار می باشد.
 8. به دلیل کاروگیت (فنری) بودن لوله زهکش، تحمل بار خارجی آنها (Ring Stiffness) بسیار بالاتر از لوله‌های صاف می باشد.
 9. لوله ها ی زهکش پلی اتیلن دوجداره در مقاومت های مکانیکی ۴ کیلونیوتن تا ۶۳ کیلونیوتن تولید وعرضه می گردد.
 10. سبک بودن، مقاوم بودن و همزمان قابل انعطاف بودن از مزایای مهم لوله زهکش پلی اتیلن دوجداره می باشد.

لوله زهکشی با پوشش الیاف دار (الیاف مصنوعی)

پیشرفت فناوری های تولید، عدم دسترسی به شن و ماسه مناسب در همه مناطق و افزایش هزینه‌های حمل باعث تحول در عرصه تولید محصولات زهکشی شده است به طوری که امروزه استفاده از لوله‌های زهکشی از جنس HDPE با پوششی از الیاف مصنوعی (ژئوتکستایل) متداول شده است.

در حال حاضر در تعداد زیادی از کشورهای دنیا کاربرد لوله‌های زهکش با پوشش ژئوتکستایل به علت مزایای زیاد آن  نسبت به دیگر انواع لوله‌های زهکشی بسیار متداول شده است. در ایران نیز با مطالعات انجام شده و آگاهی از مزایای این نوع لوله، کاربرد آن در چند طرح ملی شروع و تقاضای استفاده از این لوله ها رو به افزایش است.

مزایای لوله‌های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی ژئوتکستایل :

از جمله مزایای عمده لوله‌های زهکش با پوشش الیاف مصنوعی نسبت به لوله‌های زهکشی معمولی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-قیمت الیاف مصنوعی در مقایسه با پوشش شن و ماسه بسیار ارزان تر می باشند

۲-هزینه تهیه حمل شن و ماسه درجه بندی شده جهت نصب لوله زهکش ژئوتکستایل حذف می گردد.

۳- از لحاظ نصب و جایگذاری لوله‌های زهکش دارای فیلتر مصنوعی نیاز به تراشه کوچکتری داشته و بنابراین هزینه نصب، به شدت کاهش می یابد.

۴- سرعت نصب لوله‌های زهکشی با فیلتر مصنوعی بسیار بالاتر می باشد.

۵- پوشش ایجاد شده در اطراف لوله‌های زهکشی یکنواخت ی و دوام بیشتری دارد.

۶- سهولت ورود آب به لوله‌های زهکشی و افزایش راندمان فیلتراسیون و شیرین سازی زمین

لوله زهکش سوراخدار نیمه مشبک :

نوعی دیگر از لوله‌های زهکش لوله‌های سوراخدار نیمه مشبک می باشد که نیم دور از این نوع لوله با استاندارد ویژه سوراخدار نمودن به شماره ۹۱۱۶-۳ سوراخ گردیده است. لوله‌های زهکش نیمه مشبک را می توان با متریال پی وی سی و یا پلی اتیلن کاروگیت طراحی و تولید نمود. لوله زهکش نیمه مشبک کاروگیتی را در سازهای ۱۱۰ تا ۳۲۰۰ در شاخه‌های ۶ متری بصورت اتصال سرخود (کوپلر سرخود) و یا ۱۲ متری تولید نمود.

لوله زهکش سوراخدار مشبک :

این نوع از لوله‌های زهکشی نیز قابلیت تولید در متریال ذکر شده جهت ساخت لوله‌های زهکش نیمه مشبک را دارا می باشند. لوله زهکش مشبک از نوع لوله‌های زهکش تمام دور سوراخ دار می باشد که از همان استاندارد شیارزنی و سوراخکاری لوله‌های نیمه مشبک برای آنها استفاده می گردد. لوله‌های زهکش مشبک یو پی وی سی شرکت پایپ گستر مطابق با استاندارد جهانی DIN1187  و استاندارد ملی ایران به شماره ۷۶۶۹ تولید می گردد.

لوله‌های زهکش شیار دار :

لوله‌های زهکش شیار دار از لحاظ شکل ظاهر همانطور که در شکل پاییم می بینید دارای منفذهای خطی ۱۸۰ تا ۲۷۰ درجه می باشد و از آنها جهت زهکشی و جمع آوری آبهای سطحی استفاده می شود. این نوع از لوله‌های زهکشی دارای تنوع تولید متناسب با استاندارد ملی ۹۱۱۸-۱ از سایز ۱۱۰ تا ۷۰۰ میلیمتر با ضخامت های تعریف شده می باشد. البته بسته به سفارش مشتریان توانایی تولید در اقطار و سایزهای بالاتر را داریم.

ابعاد لوله زهکش

ابعاد لوله‌های زهکش تولیدی پایپ گستر عبارتند از :

لوله کاروگیت زهکش سایز ۱۶۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۲۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۲۵۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۳۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۳۱۵ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۴۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۵۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۶۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۸۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۱۰۰۰ میلیمتر ( لوله اسپیرال ۱۰۰۰ زهکشی)

لوله کاروگیت زهکش سایز ۱۲۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۱۴۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۱۶۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۱۷۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۱۸۰۰ میلیمتر (لوله اسپیرال ۱۸۰۰ زهکشی)

لوله کاروگیت زهکش سایز ۲۰۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۲۲۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۲۵۰۰ میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۳۰۰۰میلیمتر

لوله کاروگیت زهکش سایز ۳۲۰۰ میلیمتر

پروژه‌های اجرایی لوله زهکش گروه صنعتی پایپ گستر :

جهت خرید انواع لوله پلی اتیلن اعم از لوله‌های زهکش که می بایست سالیان زیادی بدون خدشه  مورد استفاده قرار گیرند، حتما باید به تولید کنندگان متبحر و با تجربه ای که خط تولید مجهزی دارد مراجعه نمایید. گروه صنعتی پایپ گستر بالغ بر ۲۰ سال است که رسما تولیدات انواع لوله‌های پلی اتیلن دوجداره را آغاز نموده است.

در این ۲۰ سال تجارب زیاد در کنار دانش و تخصص مهندسین مان کسب کرده ایم که نتیجه آن تولید لوله‌های پلی اتین با کیفیت بالا و متعاقبا اعتماد مشتریان بسیاری به این شرکت می باشد. لوله پلی اتیلن دوجداره زهکش سایز ۱۶۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر پایپ گستر بصورت کوپلر سرخود تولید می گردند. لذا نصب آنها بسیار ساده و پر سرعت می باشد.

بزرگترین پروژه ای که توسط پایپ گستر در زمینه زهکشی انجام شده است، زهکشی آب رود کرخه در پایانه مرزی چذابه است که بیش از ۱۰ کیلومتر لوله کاروگیت به قطر ۱۰۰۰ زهکش، لوله کاروگیت قطر ۸۰۰ زهکش، لوله کاروگیت قطر ۵۰۰ زهکش و لوله کاروگیت سیز ۲۵۰ میلیمتر زهکش تولید و جهت نصب به کارفرما (سازمان راهداری  و پایانه‌های مرزی) تحویل گردید.
استانداردهای تولید لوله زهکشی :

برای تولید و تحویل لوله‌های زهکشی مورد نیاز مشتریان، لوله‌های تولید شده تحت آزمون های زیادی قرار می گیرند که عبارتند از:

 1. تست مقاومت در برابر ضربه
 2. تست استحکام، همزن کردن
 3. آزمایش دریچه هواکش
 4. تست کشش با کوپلینگ های بوشینگ
 5. تست ابعادی
 6. آزمون علامت گذاری

اتصالات لوله‌های زهکش پی وی سی:

 • زانویی ( ۴۵ و ۹۰ درجه )
 • موفه u
 • دریچه بازدید
 • تبدیل
 • سه راهی
 • سیفون
 • سه راهی دو سر سوکیت فلنچی
 • سه راهی سر فلنچی
 • فلنچ اسپیگات
 • بوشن
 • زانویی خم

قیمت لوله زهکشی :

لوله‌های زهکش دارای متریال مختلفی و مدلهای مختلفی می باشد. لوله‌های زهکشی پلی اتیلن به سبب ماندگاری و طول عمر بالاتر نسبت به سایر لوله‌های زهکشی بیشتر تقاضا می گردد. قیمت لوله کاروگیت متاثر از جنس لوله زهکشی گرید مواد و کیفیت لوله زهکشی سایز و ابعاد، طول عمر، میزان مقاومت مکانیکی میزان مقاومت در برابر شرایط جوی سخت و مواد خورنده و … می باشد.

لوله‌های زهکش پلی اتیلن تقریبا در تمامی این موارد بر سایر مدلها برتری دارد. نرخ مواد اولیه متناسب با تغییرات ارزی دچار نوسان می گردد از اینرو درج قیمت در وب سایت امکان پذیر نمی باشد. همکاران واحد فروش با سعه صدر پاسخگوی سوالات مشتریان خواهند بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.