فیلم اسلیپی‌ هالو – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Sleepy Hollow (1999)

0

سال تولید : ۱۹۹۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : اسکات رودین و آدام شرودر
کارگردان : تیم برتن
فیلمنامه‌نویس : اندرو کوین واکر، برمبنای داستان کوین یاگر و واکر از داستانی نوشته واشینگتن اروینگ
فیلمبردار : امانوئل لوبسکی
آهنگساز(موسیقی متن) : دانی الفمن
هنرپیشگان : جانی دپ، کریستینا ریچی، میراندا ریچاردسن، مایکل گامبل، کاسپار وان دین، جفری جونز، کریستوفر لی، کریستوفر واکن ومایکل گوگ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۵ دقیقه.

̎ایکاباد̎ (دپ)، کارآگاهی نیویورکی است که تکنیک‌های نامتعارف و تمایلش به استفاده از ابزارهای عجیب و غریب، او را نزد هم‌قطارانش، بی‌وجهه و نامحبوب ساخته است. او را به شهرک دور افتادهٔ اسلیپی هالو می‌فرستند تا دربارهٔ یک سلسله قتل‌های عجیب تحقیق کند؛ در این جنایت‌ها که در جنگل اتفاق افتاده‌اند، سر مقتولان از تن جدا شده است. طبق افسانه‌های محلی، یک شبح ̎هسی̎ (از ساکنان غرب آلمان) سوار بر اسب در جنگل می‌راند و سر آدم‌های بی‌خبر از همه جا را از تن جدا می‌کند. ̎ایکاباد̎ از باور این افسانه سرباز می‌زند و معتقد است که باید در پس این جنایت‌ها، توضیح و دلیلی منطقی وجود داشته باشد. در این فاصله او به یکی از دخترهای محلی، ̎کاترینا وان تاسل̎ (ریچی) علاقه‌مند می‌شود ـ که ̎بروم̎ تنومند (وان دین) نیز به او علاقه دارد. ̎ایکاباد̎ تصمیم می‌گیرد برای اثبات شیفتگی‌اش و به دست آوردن دل دختر هم که شده، قاتل را دستگیر کند…

روایتی آزاد و نو از افسانهٔ کلاسیک اروینگ که پیش از این والت دزنی نیز آن را (در قالب نقاشی متحرک ماجراهای ایکاباد و آقای تاد، ۱۹۴۹) به فیلم درآورده بود. اسلیپی‌هالو، همان‌طور که از برتن انتظار می‌رود، جلوهٔ بصری تکان‌دهنده‌آی دارد و واقعاً دیدنی است. اما برخلاف انتظار، خلاقیتی در داستان‌گوئی به چشم نمی‌آید (بی‌جهت نبوده که تام استوپارد را در مرحله‌ای به‌عنوان ̎دکتر فیلم‌نامه̎ درگیر پروژه کرده‌اند)، و بازیگران نیز (به جزء، البته دپ) حضور مؤثری ندارند، امروزی به‌نظری می‌آیند و موفق به برقراری ارتباط با تماشاگر نمی‌شوند. این‌جا لی، در نقشی کوتاه، به احترام خاطرهٔ فیلم‌های ترسناک همرفیلم حضور پیدا کرده است. طراحی صحنهٔ ریک هاینریکس (شهر ̎اسلیپی هالو̎، جزء طی سه ماه بنا شد) و موسیقی الفمن تا حد زیادی به موفقیت کار برتن کمک کرده‌اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.