اگر سال ۱۹۰۹ اینستاگرامی وجود داشت، اینها روتوش‌ها و ویرایش‌های عکس‌ها می‌شدند!

0

خیلی‌ها این روزها از استاندارد‌های تحمیلی زیبایی خسته شده‌اند. استانداردهایی که شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام با گنجاندن انواع فیلترها و ویرایش‌های عکس‌ها، آن را حادتر کرده‌اند. در واقع برخی از عکس‌های چهره و بدن آنقدر توسط نرم‌افزارهای ویرایشگر عکس و امکانات خود شبکه‌های اجتماعی تغییر پیدا می‌کنند و به اصطلاح نرمالایز می‌شوند که هیچ شباهتی به واقعتی طبیعی ندارند.

پس خیلی وقت‌ها ما مشتاق بازگشت به «روز‌های خوب قدیم» می‌شویم!  اما همینجا چند خبر بد وجود دارد: از همان زمانی که عکاسی پدیدار شد، ویرایش عکس هم رواج پیدا کرد.

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به یک کتاب آموزش عکاسی منتشر شده بیش از یک قرن پیش و عکس‌هایی قبل و بعد ویرایش در این کتاب:

این نمونه‌ها از کتاب کامل خودآموز عکاسی کاربردی، مجموعه کلاسیک ۱۰ جلدی انتخاب شده. این کتاب توسط مدرسه هنر و عکاسی آمریکا منتشر شده بود و عکس‌ها توسط رئیس مدرسه، جیمز بی. شریور، ویرایش شده.

جلد ۱۰، که شامل این تصاویر و مقایسه‌های روتوش است، درباره “روتوش منفی، قلم‌زنی و مدلینگ” بود.

مقدمه کتاب توضیح می‌دهد که چگونه تکامل عکاسی منجر به افزایش تقاضا برای روتوش عکس شد.

«هنگام تحویل کار نهایی به مشتریان، نگاتیو عکاسی را به آن‌ها ندهید، بلکه چاپ‌هایی را که از این نگاتیو‌ها تهیه شده است، به آن‌ها بدهید.

در روز‌های اولیه عکاسی، هنگامی که از “فرآیند صفحات مرطوب” استفاده می‌شد، چاپ‌ها مستقیماً از نگاتیو، بدون هیچ گونه تغییری انجام می‌شد، زیرا صفحه مرطوب جلوه‌های ملایم‌تری نسبت به آنچه که با صفحات خشک ایجاد می‌کرد. پس نقص‌ها کمتر قابل مشاهده بودند و در آن زمان عموم مردم از شباهت دقیق عکس به خود راضی بودند.

با ظهور صفحه خشک، نقایص در چهره انسان آشکارتر شد و تقاضا برای ملایم شدن بیشتر خطوط و رفع نقایص مطرح شد. در ابتدا، این نواقص یا لکه‌ها با استفاده از قلم مو و رنگ از هر چاپ جداگانه برداشته شد.»

با این حال، این نواقص آنقدر زیاد بود و کار حذف آن‌ها از چاپ بسیار طاقت‌فرسا بود، به طوری که عکاس مجبور شد وسایلی را ابداع کند تا بتواند این راهکار‌ها را مستقیماً بر روی نگاتیو خود اعمال کند، به طوری که در هر چاپ ویرایش اعمال شده باشد.»

ابزار‌های روتوش عکاسان در آن زمان شامل سه راه، ذره بین، نگهدارنده سرب، سرب، چاقوی قلم زنی، برس لکه گذار، مایع روتوش، لاک منفی و خمیر قلم زنی بود.

در اینجا به نمونه‌های قبل و بعد از این نوع ویرایش‌ها توجه کنید:

از بین بردن کک و مک

صاف کردن جهت نگاه در چشم‌های لوچ

باز کردن چشمان بسته

کم کردن ضخامت گردن:

حذف کودک

لاغر کردن آدم‌ درشت اندام

در حالی که هنجار‌های فرهنگی و فناوری‌های عکاسی در طول قرن گذشته کمی تغییر کرده است، تقاضا برای عکس‌های بسیار ویرایش شده حتی در انتهای دوران ویکتوریا نیز زیاد بود. در طول تاریخ عکاسی، عکاسان تسلیم خواسته‌های مشتری‌ها شده‌اند.

کتاب کامل خود آموز عملی عکاسی حتی این روزها هم منتشر و فروخته می‌شود، اما می‌توانید آن را به رایگان در آرشیو اینترنت مطالعه کنید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.