بازسازی و روتوش عکس‌های بسیار صدمه‌دیده و مخدوش – آیا ادبیات و روانشناسی و هنر هم همین کار را می‌توانند با روان‌های آسیب‌دیده کنند؟

یک عکاس و فتوشاپ‌کار خوب به نام مایکل اسپالدینگ، به تازگی نمونه‌هایی از هنر خود در ویرایش و بازسازی و روتوش عکس‌های صدمه‌دیده قدیمی را به نمایش گذاشته و مختصری در مورد این روند توضیح داده است.

از جمله آنها این عکس است:

این عکس تنها عکسی بود که یک شخص از دوران شیرخوارگی خود همراه با پدربزرگ و مادربزرگش داشت. تاخوردگی‌های روی این عکس، بازسازی عکس را بسیار دشوار می‌کرد. اما این عکاس با استفاده از تکنیک‌های فتوشاپ از عهده بازسازی عکس برآمد و سعی کرد کار را بسیار طبیعی انجام بدهد، به‌ویژه در مناطقی از عکس مانند چشم‌ها.


خرید کتاب از نزدیک‌ترین کتاب فروشی شهر

اصلا مشاهده عکس‌های زنده شده، برای بسیاری از ما در حکم یک تفریح و لذت روحی است. تصور اینکه چیزی بسیار آسیب‌دیده را بشود، دوباره جوان و نو کرد، بسیار روح‌افزاست.

حالا به نظر شما چه چیزهایی می‌توانند جامعه آسیب‌دیده و روان‌های زنگار گرفته و تباه‌شده را دوباره بازیابی کنند؟

به باور من در یک شرایط پایدار، ادبیات و هنر و روانشناسی در کنار هم می‌توانند این وظیفه را به عهده بگیرند و زمانی خواهد رسید که از ما تماشای احیای ارزش‌ها و اخلاقیات و حساسیت‌های روحی لذت خواهیم برد.

ادبیات می‌تواند در قالب تعریف زندگی‌ها و سرنوشت‌های تخیلی، روح‌های آسیب‌دیده را به آرامی با سناریوهایی پندآموز مواجه کند و به آنها نشان بدهد که چطور می‌توان بر زخم‌ها مرهم نهاد. ادبیات می‌تواند راه‌ها و گزینه‌های ناپیدا را به مخاطبان خود نشان بدهد.

هنردرمانی هم به صورت مشابهی می‌تواند انسان‌ها را متعالی‌تر و بااخلاق‌تر کند و آستانه‌های حساسیت جدید را روبروی آنها بگشاید.

ممکن است گاهی از مشاهده صحنه‌های ناخوشایند امروز جامعه‌مان، مایوس شویم و با خودمان بگوییم که این جامعه بی‌رحم با حیوانات، این جامعه به شدت مادی‌گرا و دانش‌گریز و خرافه‌گرا، این جامعه که همیشه در پی محکوم کردن و نه خودسازی است و این روزها در پی افزودن بر سیاهه خائنان است و در دل سودای انتقام از یکایک آنها را می‌پروراند، ایا زمانی می‌رسد که دوباره مزین به بخشایش و درنگ و تعقل و خالی از کینه شود؟

تصورش هم الان دشوار است. اما چه بسا که روزی بنشینیم و از تغییرات شگرف و سریع جامعه‌مان لذت ببریم و کنتراست این دگردیسی برایمان سخت جالب باشد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.