۲۱+ ۱ نقشه و نمودار جالب که مختصر و مفید اطلاعات بسیار جالب و ارزشمندی به ما می‌دهند

1

داشتن اطلاعات دقیق از پدیده‌ها، رویدادها و مشکلات بسیار مهم است. منتها ذهن ما معمولا در تصور اعداد خوب نیست. نمودارها و جداول و نقشه‌ها کارشان ایجاد تصور عینی این آمار و اطلاعات است.

با کمک آنها، با یک نگاه می‌توانیم چیزهایی را درک کنیم که در غیر این صورت برای درکشان کلی اعداد را بایستی پیش خودمان تکرار می‌کردیم و تازه با فاصله کوتاهی هم احتمال فراموشی زیاد بود.

در این پست تعدادی نمودار جالب را با هم مرور می‌کنیم که تاییدکننده جملات قبلی است:

۱- منکران واکسن کم نیستند. آنها را می‌توان در دسته‌های مختلفی تقسیم کرد: آنهایی که اطلاعات اولیه‌شان کم است، آنهایی که قدرت استدلال پایینی دارند، آنهایی که تحت تاثیر رسانه‌ها یا منابع قدرت هستند یا آنهایی که نمی‌خواهند بفهمند!

اما به این نمودار کلی در مورد تاثیر واکسن کرونا نگاه کنید. بیش و کم واکسن‌های کرونا از برندهای معتبر همین تاثیر دراماتیک در کاهش موارد مرگ و میر را دارند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

۲- پزشکی و سیستم‌های بهداشتی و برنامه‌های بهداشتی مگر برای ما چه کرده‌اند؟ زندگی در قدیم سالم‌تر بود!

این حرف، واضح یا در لفافه، ورد زبان برخی‌هاست. اما همین نقشه باید ساکتشان کند. میزان موارد مرگ و میر شیرخواران در ۱۹۵۰ در مقایسه با حالا:

۳- پستی و بلندی‌های زمین، البته وقتی دراماتیک بر ارتفاع و ژرفا بیفزاییم تا قابل لمس‌تر شوند. لابد شما هم نقشه فرورفتگی‌ها برایتان جالب است.

۴- ایالت‌هایی از آمریکا که در آنها تعداد گاوها از انسان‌ها بیشتر است! (رنگ آبی)

۵- کشورهایی که در آنها میزان امید به زندگی از امریکا هم بیشتر است.

۶- نقشه دیجیتال ارتفاعات یونان:

۷- این نقشه‌ها برای ما باید بسیار مهم باشد. آمده‌اند و زلزله‌های بالای ۵ ریشتری که در ۲۰ سال اخیر در روی کره زمین رخ داده، روی نقشه زمین آورده‌اند.

همان طور که می‌بینید ایران در نوار زلزله‌خیر است.

۸- اگر در ۲۰۲۰ تنها رای آدم‌های زیر ۴۵ سال حساب می‌شد. آبی (جو بایدن) – قرمز (ترامپ)

۹- کشوری که نمی‌خواهید دوباره از آن بازدید کنید چیست؟ بر اساس آرای اعضای شبکه اجتماعی ردیت.

۱۰- یک نمودار خیلی جالب. می‌دانیم که احساسات ما با تغییر شرایط شبانه‌روز تغییر می‌کند. گوگل آمده و بر اساس جستجوی کلیدواژه‌های که احساسات مختلف را می‌رسانند، تحقیق کرده که در کدام ساعت شبانه‌روز آمریکایی‌ها بیشتر هیجان‌زده زده هستند یا حس شاد دارند. برای مثال در نیمه‌شب بیشتر مردم حس خشم دارند، در ساعت یک شب بیشتر احساس تنهایی به مردم دست می‌دهد. در ساعت ۱۶ بیشتر احساس دوستانه دارند و چیزهای دیگر!

۱۱- در هر نوار، یک درصد جمعیت دنیا زندگی می‌کند.

۱۲- میزان متوسط آب و هوای آفتابی در آلمان در طی سال! عجب نموداری!

۱۳- رهبران جهان بر اساس سن و سال آنها. با یک نگاه می‌شود فهمید که اروپایی‌ها رهبران جوان‌تری دارند.

۱۴- یک اشتباه رایج ما این است که تصور می‌کنیم که دی اکسید کربی فقط از کارخانه‌ها و خودروها وارد جو می‌شود. در صورتی که تولید مواد غذایی مانند گوشت قرمز و شیر هم از طرق مختلف دی اکسید کربن وارد جو می‌کند. این نمودار جالب است. حتی این نمودار نشان می‌دهد که اگر فرضا شما یک سال، هر روز ۱۰ دقیقه با آب گرم دوش بگیرید، چقدر کربن وارد جو کرده‌اید!

۱۵- نقشه فرودگاه‌های جهان. تمرکز فرودگاه‌ها را در اروپا و آمریکا و ژاپن ببینید.

۱۶- تحقیق کرده‌اند که در لینکدین شما چه زمینه‌های کاری حداقل ۳ سال تجربه کاری از شما می‌خواهند.

۱۷- ایالت کالیفرنیا به تنهایی پنجمین اقتصاد بزرگ دنیاست!

۱۸- نقشه فراوانی واژه‌هایی که آنگلا مرکل در ۴ سال اخیر در سخنرانی‌هایش از آن استفاده کرده. باید تک تک کلمات درشت‌تر را وقت بگذارید و ببینید، چون بسیار عبرت‌آموز است. مرکل از کلماتی مانند آلمان -اروپا-  پاندمی – کار – امروز – آب و هوا – مردم، زمان خیلی استفاده کرده.

۱۹- نقشه شهروندانی سوئدی که در جایی غیر از سوئد به دنیا آمده‌اند. جالب است که ایران رتبه پنجم ارسال مهاجر به سوئد را داشته.

۲۰- میزان مرگ و میر ناشی از تصادف‌های جاده‌ای در امریکا و اروپا.

۲۱- نمودار جالبی برای فیلم‌دوست‌ها. ما خیلی وقت‌ها فیلم‌ها را بر اساس نمره‌شان در IMDB یا Rotten Tomatoes دانلود می‌کنیم و می‌بینیم.

در مورد بعضی از فیلم‌ها تفاوت امتیاز بین سایت‌های مختلف بسیار زیاد است. اینها فیلم‌هایی هستند که بین نمره منقدین و مخاطب عادی تفاوت خیلی زیاد بوده.

مثلا منتقدها به فیلم نوح، درخت زندگی، مرشد امتیاز بیشتری نسبت به مردم داده‌اند و در مقابل مردم به فیلم‌های عامه پسندی مانند لیگ عدالت یا علاء الدین.

۲۱+ ۱ – و اما نموداری خیلی جالب تاریخی که به خاطر آن تعداد نمودارهای این پست را به صورت ۲۱+۱ و نه ۲۲ نوشتم!

این نمودار اطلاعاتی یا اینفوگرافی ۴ هزار ساله دنیاست.

برای بزرگنمایی اینجا را کلیک کنید.

این نمودار جالب در سال ۱۹۳۱ توسط جان بی اسپارکس تهیه شده. یعنی زمانی که امکان ویرایش‌های رایانه‌ای خاصی هم نبوده. تصور کنید حجم اطلاعات و نام‌هایی که در همین یک نقشه مختصر شده!

   
1 نظر
  1. مجید دهقان می گوید

    این نمودار تاریخ بشریت خیلی جالب بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.