قوی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین پردازنده‌های دسکتاپ اپل با کارایی خیره‌کننده معرفی شدند

پردازنده‌های جدید M1 Pro و M1 Max به معماری آرم رسما اینتل را به آتش کشیدند

0

اپل رسما قوی‌ترین پردازنده‌های مک تاریخ خود را معرفی کرد: M1 Pro و M1 Max نسل بعدی پردازنده M1 هستند که سال گذشته معرفی شد و در قلب مک‌بوک پروهای این شرکت نشست.

تراشه اصلی M1 نزدیک به یک سال پیش به عنوان اولین تراشه داخلی اپل و مبتنی بر معماری ARM معرفی شد و شاهد بودیم که روی لپ‌تاپ‌های مک‌بوک ایر، مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی و بعدا روی مک مینی و آی‌مک ۲۰۲۱ و آیپد پرو قرار گرفت و باعث فروش بالای این محصولات شد. این تراشه و نسل بعدتر آن به شدت اینتل و پردازنده‌هایش را به چالش کارایی دعوت می‌کنند و موازنه بازار را به هم می‌ریزند.

اکنون، اپل نسل جدیدی از این پردازنده را با مدل‌های M1 Pro و M1 Max معرفی کرد و اولین لپ‌تاپ‌هایی که مبتنی بر این تراشه‌ها روانه بازار خواهند شد؛ مک‌بوک پرو ۱۶ و ۱۴ اینچی هستند که باز همین امشب معرفی شدند.

هر دو تراشه براساس فناوری ساخت ۵ نانومتری توسعه داده شده و همان‌طور که اپل وعده داده بود؛ در کارایی و گرافیک یک جهش بزرگ نسبت به M1 دارند.

در پردازنده M1 Pro، اپل می‌گوید در CPU تا ۷۰ درصد بهبود کارایی و در گرافیک تا دو برابر بهبود کارایی را نسبت به M1 شاهد هستیم. در حالی‌که معماری پردازنده M1 Pro همان قبلی است ولی اپل سطح سخت‌افزار را به شدت افزایش داده است تا به یک پردازنده با ۱۰ هسته مرکزی برسد که ۸ هسته اصطلاحا برای کارایی بالا (performance cores) و ۲ هسته برای راندمان بالا (efficiency cores) طراحی شدند و همراه با ۱۶ هسته GPU و اجرای ۲۰۴۸ دستور اجرایی در یک ثانیه روی یک بورد ارائه می‌شوند.

پردازنده‌های جدید اپل از میزان رم بیشتری هم پشتیبانی می‌کنند. پردازنده M1 Pro از حداکثر ۳۲ گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند و اگرچه باز مانند معماری M1 باید رم با خود پردازنده ترکیب و ادغام شود ولی به یک پهنای‌باند حافظه ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه مجهز است. به طور کلی، پردازنده M1 Pro دارای ۳۳.۷ میلیارد ترانزیستور است که تقریبا دو برابر M1 می‌شود.

اپل در همین پردازنده متوقف نشده است و تراشه قدرتمندتری به نام M1 Max معرفی کرد که باز دارای ۱۰ هسته پردازشی مشابه M1 Pro ولی با ۳۲ هسته گرافیکی GPU و ۴۰۹۶ واحد دستورالعملی است. این پردازنده از حداکثر ۶۴ گیگابایت رم با پهنای‌باند ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

اپل می‌گوید پردازنده M1 Max دارای کارایی گرافیکی چهار برابر M1 است و از ۵۷ میلیارد ترانزیستور تشکیل شده که بزرگ‌ترین تراشه ساخت اپل تا کنون می‌شود. با این تراشه‌های جدید اپل می‌توانید حداکثر چهار نمایشگر را به یک دستگاه وصل کنید.

برای مقایسه، باید بدانید که پردازنده M1 اپل دارای ۸ هسته پردازشی فیزیکی بود که ۴ هسته در کارایی بالا و ۴ هسته در راندمان بالا کار می‌کردند و حداکثر از ۸ الی ۱۶ گیگابایت رم پشتیبانی می‌کرد. پردازنده گرافیکی M1 نیز دارای ۷ الی ۸ هسته پردازشی بود.

اپل وعده داده است پردازنده‌های جدید M1 Pro و M1 Max تا ۱.۷ برابر کارایی CPU بهتر بر وات در مقایسه با M1 ارائه بدهند. همین‌طور، اپل مانند دیگر کنفرانس‌های خود، کلی آمارهای مقایسه‌ای و مبتنی بر نمودار ارائه کرده است که مبنای بسیاری از آن‌ها کاملا مشخص نیست و باید در عمل دید کارایی پردازنده‌های جدید این شرکت چقدر است و در مقایسه با پردازنده‌های اینتل، چه محکی می‌خورند.

برخی اسلایدهای مقایسه‌ای ارائه شده از سوی اپل را در پایین آوردیم:

 

منبع theverge
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.