۱۰ علامت بیماری‌ها و اختلالات روانی که نباید نادیده گرفته شوند و در صورت داشتن آنها باید به مشاور و پزشک مراجعه کرد

0

اختلال‌های روانی مانند بیماری‌های بدنی انواع بسیار متنوع دارند. اما همان طور که چیزهایی مانند کم‌خونی و کاهش وزن بی‌دلیل، تب‌های عودکننده و دردهای سینه فعالیتی، علایم خطر مهمی هستند و لزوم ویزیت پزشکی را مطرخ می‌کنند، به صورت کلی می‌توانیم یک سری علائم مشکلات روانپزشکی را فهرست کنیم که شما در صورت داشتن آنها یا سراغ داشتن آنها در یکی از دوستان و آشنایان باید مواظب باشید و در اولین فرصت به روانپزشک مراجعه کنید.

در بیشتر جوامع، هنوز داشتن بیماری و اختلال روانپزشکی یک نوع تابو محسوب می‌شود.  اما اگر جامعه به تدریج نسبت به این مطلب تدریج نظر کند و مردم با هم در این مورد همدل‌تر باشند، مبارزه با مشکلات روانپزشکی ساده‌تر می‌شود.


احساس غم برای مدت طولانی‌

احساس غم و اندوه که بیش از دو هفته طول بکشد می‌تواند نشانه بیماری روانی باشد. هیچ کس نیست که در برهه‌ای افسرده نشده باشد، با این حال، احساس معمولی غم با گذشت زمان بهتر می‌شود. انجمن روانپزشکی آمریکا گوشزد کرده که غم شدید غیرعادی به مدت دو هفته یا بیشتر می‌تواند نشانه افسردگی باشد. NIH می‌گوید که احساس اندوهی بیشتر از حالت عادی که به سختی از بین می‌رود نیاز به توجه فوری دارد.

نوسانات شدید خلقی 

ممکن است دچار تغییرات شدید خلقی شوید و نتوانید دلیلی در پشت آن پیدا کنید. به نظر می‌رسد خلق و خوی شما به سرعت و به طور تصادفی تغییر می‌کند. طبق مطالعه‌ای که توسط National Biotechnology and Information انجام شده است، تغییرات خلقی چشمگیر که باعث تغییر رفتار و انرژی می‌شود می‌تواند نشانه‌ای از اختلال دوقطبی باشد.

احساس اضطراب شدید

ممکن است گاهی اوقات احساس اضطراب بیش از حد کنید و ببینید که دیگر بر خود کنترل ندارید و نمی‌توانید این افکار را از خود دور کنید. اینها اگر به همراه بی‌خوابی، تحریک‌پذیری، درد‌ها و درد‌های نامعقول باشد و بیش از شش ماه طول بکشند،‌ لزوم بررسی را مطرح می‌کنند.

خود را منزوی کرده‌اید

خروج از فعالیت‌های اجتماعی و منزوی شدن، علامت مهم دیگر است. ثابت شده است که وقت گذراندن با دیگران برای سلامت جسمی و روحی افراد مفید است. اما زمانی که شروع به بهانه‌گیری می‌کنید تا از گردهمایی‌ها و تعاملات اجتماعی اغلب اجتناب کنید، می‌تواند نشانه اضطراب یا اختلال دیگری باشد.

هذیان و توهم

هذیان و توهم از نشانه‌های شاخص روانپریشی و اسکیزوفرنی هستند. به گفته NAMI، اسکیزوفرنی ممکن است بدترین انگ و تابو موقع تشخیص بیماری روانی باشد. این بیماری کمتر از ۱ درصد از افراد را درگیر می‌کند و در سنین جوانی، به ویژه در مردان شروع می‌شود. برخلاف تصور کلی، بسیاری از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی می‌توانند در صورت درمان، زندگی عادی داشته باشند.

مشکل در زندگی روزمره

اگر به تازگی در انجام وظایف روزمره خود دچار مشکل شده‌ایدو عملکرد طبیعی شما بیش از ۲ هفته یا ۲ ماه کاهش بی‌دلیل پیدا کرده، ممکن است نشانه افسردگی یا اضطراب باشد.

زیاد خوابیدن

دانشکده پزشکی هاروارد معتقد است که ۱۰-۱۸ درصد از مردم عادی مشکل خواب دارند. با این حال، در کسانی که خواب بیش از حد یا بسیار کم دارند،  دو یا سه برابر بیشتر از دیگران، بیماری‌های روانی مانند ADHD، افسردگی و اضطراب شایع است.

سوء مصرف مواد مخدر 

طبق مطالعات انجام شده، ۲۵ درصد از افرادی که از بیماری‌های روانی رنج می‌برند، برای کنترل احساسات اضطراب، عصبانیت و شیدایی به الکل یا مواد مخدر متوسل می‌شوند. یعنی اعتیاد آنها ثانویه به یک مشکل روانپزشکی درمان نشده است.

طغیان شدید خشم

اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید عصبانیت خود را کنترل کنید یا بیشتر از قبل عصبانی می‌شوید، ممکن است نشانه بیماری روانی باشد. احساسات شدید خشم ممکن است، نشانه‌ای از اختلال دوقطبی، وسواس یا افسردگی باشد.

افکار خودآزاری 

بر اساس گزارشات سازمان بهداشت روان، ۱۰ تا ۳۰ درصد افراد زیر ۳۰ سال به خودزنی یا خودکشی فکر می‌کنند. اگر پیش آمده که اخیرا به خودکشی یا خودزنی فکر کرده باشید، برای کمک با یک متخصص تماس بگیرید.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.