اگر می‌خواهید یک سریال کره‌ای خوب ببینید، سریال موش یا Mouse را ببینید

9

در شرایطی که سینمای آمریکا و هالییود روزهای خوبی را نمی‌گذراند، من شخصا به فکر این افتاده‌ام که در پست‌های سریالی مدام به شما فیلم‌های کلاسیک را در تقسیم‌بندی‌های متنوع معرفی کنم. اما یک انتخاب دیگر هم می‌تواند معرفی فیلم‌ها و سریال‌هایی از کره، ژاپن یا آلمان و فرانسه و انگلیس باشد. قبلا من شخصا زیاد پیگیر سریال‌های شرقی نبودم، اما اگر تعصب را کنار بگذاریم در میان سریال‌ها آنها می‌شود آثار خوبی پیدا کرد، هر چه باشد که دیگر ضعیف‌تر از اقتباس بنیاد نیستند!

سریال کره‌ای «موش» Mouse اقتباسی نیمه واقعی از پرونده‌ای جنایی در کره جنوبی است و داستان چند قاتل زنجیر‌های را بازگو می‌کند که زندگی‌شان به هم‌گره خورده است و این‌گره، تنها به دست سرنوشت باز می‌شود.

باز هم به مانند اسکویید گیم یا بازی ماهی مرکب با یک سریال خوب روبرو هستیم.

ژانر این سریال جنایی، تریلر و معمایی است. سال ۲۰۲۱ ساخته شده و فعلا یک فصل از آن منتشر شده که ۲۰ قسمت دارد. شبکه تی وی ان کشور کره جنوبی آن را ساخته و زیرنویس فارسی هم دارد.

سریال «موش» داستان جنایی تقریبا پیچیده‌ای دارد که به تدریج، سرنخ‌های خود را به تماشاگر نشان داده و یک به یک، راز‌های پشت پرده را برملا می‌سازد

برملا شدن قدم به قدم راز‌ها باعث جذابیت شدید این سریال شده است، این سرنخ‌ها و راز‌های پنهان و آشکار، تعلیقی اعجاب‌انگیز به داستان می‌دهد.

سریال «موش» یکی از درگیر‌کننده‌ترین سریال‌ها با محوریت قاتلین زنجیره‌ای است. سریال در ابتدا ایده‌ای را دنبال می‌کند که از تحقیقات یک متخصص ژنتیک نشأت گرفته است. این پزشک پس از بررسی ژن قاتلین زنجیره‌ای در نقاط مختلف دنیا، موفق به کشف ژنی می‌شود که با شخصیت  ضداجتماعی مرتبط است.

قبل از ادامه توضیح ببینیم اصلا شخصیت ضداجتماعی چیست؟ هر آدم بد این شخصیت را دارد؟! خیر.

شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

فرد مبتلا به شخصیت ضد اجتماعی (antisocial) به حقوق دیگران بی‌اعتنا است و به حقوق آن‌ها تجاوز می‌کند، وجدان ندارد و احساس پشیمانی نمی‌کند. خودخواه، مسئولیت ناپذیر و تکانشی (impulsive) است و قادر به تحمل ناکامی نیست. فریب‌کار و حقه‌باز است، مرتب دروغ می‌گوید و سر دیگران کلاه می‌گذارد. تحریک پذیر (irritable) و پرخاشگر است و مرتب دعوا می‌کند. از پذیرش مسئولیت سرباز می‌زند و نمی‌تواند شغل ثابتی داشته باشد.

بی‌بند و باری جنسی، همسر آزاری، کودک آزاری و رانندگی حین مستی در این بیمار شایع است. ممکن است در کودکی ADHD و در نوجوانی اختلال سلوک (conduct disorder) داشته باشد.

عوامل ژنتیکی و آسیب‌های مغزی در ایجاد این اختلال شخصیت نقش دارند و در EEG اغلب امواج غیرطبیعی دیده می‌شود.

حین مصاحبه ممکن است پزشک را فریب دهند و خود را آرام نشان دهند. پزشک می‌تواند برای آشکار کردن اختلال شخصیت، مرتب بر تناقض در صحبت‌های وی تاکید کند. این روش مصاحبه را Stress interview می‌گویند.

در کنترل رفتارهای تکانشی به ویژه در صورت وجود امواج در EEG از داروهای ضد صرع مانند کاربامازپین یا بتابلوکرها نیز در کاهش پرخاشگری موثرند.

آیا شخصیت ضداجتماعی همان سایکوپاتی است؟

درباره اینکه اختلال شخصیت جامعه‌ستیز همان سایکوپاتی است، بین متخصصین این امر اختلاف نظر وجود دارد.  سایکوپاتی ادبیات و سینما با یک بار منفی نسبتا زیاد به کار رفته و می‌رود، و عموما سعی شده با به نمایش کشیدن افرادی جانی و خبیث، حس ترس و وحشت در مخاطب القا گردد. این موضوع یکی از دلایلی است که امروزه گروهی از روانشناسان بکار بردن آن را برای بیماران جامعه‌ستیز مناسب نمی‌دانند؛ چراکه به عقیده آنها این اصطلاحات بیش از آنکه بر بیماری این افراد تأکید کند، شخصیت آنها را مورد قضاوت قرار می‌دهد، و با برچسب زدن به این بیماران مانع از همدردی مردم با آنها می‌شود. برخی دیگر سایکوپاتی مترادف شخصیت جامعه‌ستیز می‌دانند، اما آن را بعنوان یک زیرشاخه مشخص که علائمش حادّتر از اختلال کلی جامعه‌ستیزی است، به شمار می‌آورند

و بالاخره عده‌ای عقیده دارند خود سایکوپاتی و سوسیوپاتی را هم باید از هم جدا کرد، به این صورت که در مطالعه علل پدید آمدن اختلال جامعه‌ستیزی، سایکوپاتی بیشتر بر بیولوژی بدن، عوامل ژنتیک و نارسایی‌های ارثی تمرکز دارد، و سوسیوپاتی بیشتر به بررسی نقش جامعه و تاثیر والدین، دوستان و تجربیات محیطی می‌پردازد.

 ادامه توضیح سریال:

متخصص ژنتیک (در سریال) ادعا می‌کند از آنجا که اختلال ضد اجتماعی (سایکوپاتی) یکی از وابسته‌ترین اختلالات به ژنتیک است، لازم است مادران باردار در ماه‌های ابتدایی بارداری آزمایش ژنتیک انجام دهند و اگر فرزند آن‌ها دارای ژن پایکوپاتی بود، آن را سقط کنند تا جلوی انتشار این ژن و انباشته شدن جامعه از قاتلین زنجیره‌ای گرفته شود.

اما در این میان مشکلی وجود دارد: شباهت ژن افراد سایکوپات با افراد نابغه! یعنی ممکن است با سقط یک جنین که از آن ژن مشکوک برخوردار است، هم دنیا را از دست افرادی مانند استالین نجات دهی هم دنیا را از وجود افرادی مانند بتهوون محروم کنی.

سریال با همین ایده جذاب اما پرچالش ادامه پیدا می‌کند و در همان ابتدای سریال پلیس را در جستجوی قاتلی زنجیره‌ای می‌یابیم که به قاتل بی‌سر معروف است و سر قربانیان خود را از بدن آن‌ها جدا کرده و بدنشان را در محیط‌های مختلف ر‌ها می‌کند؛ اما این تمام ماجرا نیست چرا که در همان قسمت ابتدایی سریال، قاتل پیدا می‌شود اما چیزی که در ادامه مشاهده می‌کنیم، همان ایده اصلی سریال است…

هر قسمت از سریال با سرعت بالایی پیش می‌رود و سرعت وقوع اتفاقات در سریال بسیار بالاست. به همین دلیل لازم است که با دقت به تمام مسائلی که در هر قسمت اتفاق می‌افتد، توجه کرد؛ زیرا مخاطب حتما در ادامهٔ داستان دوباره به آن موضوع ارجاع داده می‌شود.

سریال از از پرونده قتل مدرسه ابتدایی اینچئون در سال ۲۰۱۷ الهام گرفته است. در سال ۲۰۱۷ ، در محاکمه قتل مدرسه ابتدایی اینچئون، هنگامی که مادر قربانی از متهم پرسید که سخت‌ترین کار در حال حاضر چیست ، پاسخ متهم ابزار تاسف یا گناه نبود. در عوض ، متهم گفت: »هوا خوب است، اما برای من سخت‌ترین کار این است که شکوفه های گیلاس را نبینم.» همه ملت از پاسخ متهم شوکه و خشمگین شدند.

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /
9 نظرات
 1. سحر می گوید

  سریالش محشره حتما ببینین

 2. Blue rose می گوید

  سریالش فوق‌العاده است . یکی از بهترین سریال های سال ۲۰۲۰

 3. Fantezi می گوید

  این سریال رو من در حال پخش دیدم و واقعا هیجانش دیونه کنندس همینطور بازی عالی بازیگرا پیشنهاد میکنم حتما ببینید

 4. نگار می گوید

  واقعا سریال فوق العاده ای بدجور ذهن و درگیر میکنه

 5. روبی می گوید

  سریال خوبیه به نظر من بهترین سریال سال کره هست. البته یا ایده ای داره توش که یکمی تخیلیه ولی بازم قابل قبول بود

 6. SivA می گوید

  این سریالو در حال پخش دیدم انقد جذاب و هیجانی بود به محض ساب خوردن هرساعتی از روز بود میدیدم
  خیلی محشر و علی رغم جنایی بودنش بشدت احساسیه

 7. Fatima می گوید

  بهترین سریال عمرم با اختلاف به نظر نویسندش نابغس خیلی

 8. Fatima می گوید

  بهترین سریال عمرم با اختلاف به نظر نویسندش نابغس من خودم این رو در حال پخش دیدم و هر قسمت ماها بیننده ها تو پروموویز کلی تئوری از قسمت بعد مطرح میکردم ولی بازم همه چیز خواص تر از همیشه پیش می‌رفت و این خیلی هیجان انگیز بود اینکه ندونی آخر چی میشه

 9. ساعی می گوید

  سایتی سراغ دارید که اطلاعات Parents guide یا حداقل درجه بندی سنی برای فیلمها و سریالهای کره ای داشته باشه؟ متاسفانه در IMDB اطلاعات اکثر اونها ناقصه. بعضی از فیلمها رو که توی سایتها میبینم می خوام به بچه خواهرم که فیلمهای کره ای دوست داره معرفی کنم ولی نمی دونم وضعیتشون چطوریه؟ بعضی از فیلمهای کره ای هم که دیدم چنان صحنه های خشونت آمیز فجیع دارند که روان خودم هم برای چند روز به هم میریزه چه برسه به یک نوجوون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.