چرا اپل به نسخه مینی آی‌پد و آی‌فون این همه علاقه نشان می‌دهد و علیرغم فروش نه چندان جالب، به تولیدشان ادامه می‌دهد؟

0

اپل در رویداد سپتامبر ۲۰۲۱ دو محصول جدید “مینی” را معرفی کرد: آی‌فون ۱۳ مینی و نسل ۶ آی‌پد مینی . هر دو محصول با کیفیتی هستند و ویژگی‌های جدید کاربردی دارند.

اما مدت‌ها پیش شایع شده بود که نسخه قبلی آی‌فون ۱۳ مینی کمتر از حد انتظار فروخته است و آی‌پد مینی هم در دو سال ارتقا نیافته بود. چرا این محصولات زنده ماندند و اپل آنها را با حتی بیش از چیزی که نیاز بود، ارتقا داد و تجهیز کرد؟

آیا کسی در اپل واقعاً به این دستگاه‌ها علاقه دارد یا قضیه نپذیرفتن شکست است؟

نیل سایبارت، تحلیلگر اپل ، می‌گوید همه شواهد نشان می‌دهد که فروش آیفون ۱۲ مینی کمتر از حد انتظار بوده و تخمین‌زده می‌شود که تنها ۵ درصد از کل فروش آیفون را شامل می‌شود. او ادعا می‌کند: “تقاضایی که تصور می‌شد به آیفون ۱۲ مینی برسد به مدل‌های دیگر رسید. ”

Cybart معتقد است که میزان فروش و استقبال از آی‌فون ۱۳ مینی زیاد فرق نخواهد کرد و  “اپل به این دلیل تولید آی‌فون مینی را ادامه داده که در موقعیتی نبوده که بتواند استراتژی‌ها را تغییر دهد.” او فراتر می‌رود و معتقد است که تولید این مدل در سال ۲۰۲۲ هنگامی که اپل صفحه نمایش آیفون را تغییر می‌دهد، متوقف خواهد شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

اما دیگران از این توضیح قانع نشده‌اند

نیل شاه می‌گوید که میزان فروش مینی اگر در حد ۵ درصد کل فروش کل آی‌فون‌ها هم باشد، کافی است. میزان فروش آی‌فون مینی در حد گلکسی S21 اولترای ۵G و بلکه بالاتر است، تازه حاشیه سودش هم بیشتر است. پس چرا اپل دیگر مدل مینی نداشته باشد؟!

علاوه بر این، او استدلال می‌کند که این دستگاه فرصت‌های حیاتی را برای اپل فراهم می‌کند، کاربران را حفظ می‌کند و جمعیتی از کاربران را هدفمندانه  به اکوسیستم اپل جذب می‌کند. این شامل کاربران قدیمی هم می‌شود که به دستگاه‌های کوچکتر علاقه‌مند هستند و افرادی که جا شدن گوشی در جیب یا کیف کوچک را دوست دارند.

هوراس ددیو، تحلیلگر Asymco، کاملاً موافق است. او می‌گوید: “برخلاف ادعا‌هایی که می‌گویند آیفون مینی یک شکست بود، اپل تولید آن را دو برابر کرده و دو نسل قبلی را هم در قفسه نگه داشته. ”

اما دلایل خوبی برای پایبندی اپل به خط تولید متنوع وجود دارد، حتی در این شرایط فروش متزلزل. برخلاف میزان فروش آیفون، مک فروش خوبی ندارد و برخی از نسخه‌های مک سفارش‌های بسیار کمی دارند. اما اپل هنوز مک می‌فروشد. چرا؟!

” این به خاطر مزایایی فراتر از تعداد خام فروش است: این محصولات در مجموع رضایت مشتری را در سطح بالا حفظ می‌کنند.”


داستان آی‌پد مینی

اپل به آی‌پد مینی همانقدر توجه نشان می‌دهد که برخی پدرها و مادرها به کودک سوگلی خود! گنجاندن چیزهایی مانند ۵G؛ Centre Stage؛تراشه A15؛ صفحه نمایش واضح‌تر گواه این مطلب است. این همه ویژگی خوب فقط به حدود ۱۰۰ دلار افزایش قیمت!

آی‌پد مینی به مدت طولانی به‌روز نشده بود و اکنون به سرعت در حال تاختن است. برخی از کاربران گفته‌اند اندازه آی‌پد مینی را دوست دارند . البته این دستگاه برای همه مناسب نیست.

اما مشاهده دوباره ویدئوی رویداد اپل نشان می‌دهد که چرا اپل مشتاق است کوچکترین آی‌پد خود را تقویت کند.

آی‌پد مینی ترکیبی از  قدرت و اندازه بهینه برای استفاده پزشکان، خلبانان، تکنسین‌ها، هنرمندان و مربیان ورزشی را دارد.

یعنی اپل متوجه شده باید هوای این قشرها را داشته باشد و دل آنها را به دست آورد.

پس در نهایت، فقط یک دلیل منفرد برای ادامه تولید آی‌فون و آی‌پد مینی وجود ندارد، بلکه مجموعه‌ای از عوامل مؤثر بوده‌اند.

اپل  شرکتی نیست که اگر محصولی فوراً سودآور نباشد، متوقفش کند، استدلال پشت بقاء مینی‌ها چند وجهی است.

ددیو Dediu مختصر و مفید می‌گوید منطق این کار در درجه اول خدمت به مشتریان با نیاز‌های مینیمالیستی و بعد ایجاد مانع برای رقابت است – اما سومین دلیل اصلی را هم ذکر کرده:

حفظ نظم نوآوری در بخش وسایل مینیاتوری

کوچک‌سازی در DNA شرکت اپل است و نمی‌خواهد از بین برود. کوچک‌سازی نوعی چالش است که رضایت کارکنان و مهندسان اپل را فراهم می‌آورد و در نهایت منجر به رضایت مشتری می‌شود.

ددیو می‌گوید: “معیار‌های مالی و راضی نگه داشتن سهامداران اولویت اول یا حتی دوم اپل نیست. ” “این چیزی است که اکثر مردم در مورد اپل اشتباه متوجه شده‌اند. ”

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.