برنج چگونه به عمل می‌آید؟

0

آیا می‌دانید که نیمی از مردم دنیا با رژیم غذایی زندگی می‌کنند؟ بیشتر این مردم در آسیا بسر می‌برند، اما برنج برای مردم غرب کره زمین نیز حائز اهمیت می‌باشد.

بیش از هزاران نوع برنج وجود دارد و آن‌ها از جهات گوناگون، متفاوتند. برنج وحشی در آب‌های کم‌عمق دریاچه‌ها در شمال شرقی کانادا و در آمریکا رشد می‌کند.

برنجی که بیشتر مردم بعنوان غذا مصرف می‌کنند، مربوط به نوع کاشت آن می‌باشد. اما این محصول می‌تواند مانند سایر غلات، در سرزمین‌های مرتفع خشک تیز رشد کند. اما بیشتر انواع برنج‌ها که محصول سرزمین‌های پست می‌باشند، در نواحی مسطح و سرزمین‌های آبرفتی که خاک توسط آب به آنجا آورده شده است، رشد می‌کنند. چنین خاک‌هایی در ساحل رودخانه‌ها و دریاچه‌ها یافت می‌شوند. این نوع خاک نه‌تنها مرطوب است، بلکه می‌تواند در مدت رشد، محصول، آب فراوانی را نگه دارد.

در پرورش این محصول، ابتدا نشاها در محل مخصوصی که از پیش آماده شده است، کاشت شده و سپس به زمین جلگه‌ای که بوسیله آب احاطه شده و شالیزار نام دارد، منتقل می‌شوند.

زمین برنج‌کاری توسط آبی که از کانال یا رودخانه می‌آید احاطه شده است و از طریق مدخل بزرگ در حصاری که کَرت را احاطه کرده است وارد می‌شود.

نشاهای برنج باید در فصل رشد، دست‌کم ۱۳ سانتیمتر در آب باشد. هنگامی‌که وجین کردن ضروری باشد ابتدا آب کرت را خشک کرده و سپس با دست علف‌های هرز را می‌کنند و قبل از اینکه برگ‌ها زرد رنگ شوند، دوباره زمین را برای برداشت محصول خشک یا زهکشی می‌نمایند.

بنابراین می‌بینید که پرورش برنج، کاری است که مدت زیادی بطول می‌انجامد. کسی نمی‌داند که اولین بار این محصول، در کجا پرورش یافت، اما قطعاً برنج یکی از قدیمی‌ترین محصولات بشر است. چینی‌ها آن را بیش از ۵۰۰۰ سال پیش پرورش می‌دادند. اما احتمالاً منشأ برنج ساحل دریاچه‌های هند بوده و از آنجا به دیگر کشورها رفته است. اولین بار برنج در اروپا در قرن ۱۵ در ایتالیا پرورش یافت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.