گوگل از ربات‌های آزمایشی برای تمیز کردن دفاترش استفاده می‌کند

هدف گوگل ساخت یک ربات یادگیرنده همه منظوره است

0

شرکت X Labs که پیش‌تر به نام Google X شناخته می‌شد و اکنون زیر نظر شرکت مادر «آلفابت» فعالیت می‌کند؛ از ربات‌های آزمایشی ساخت پروژه‌های خودش برای تمیز کردن دفاتر و تجهیزات خود استفاده می‌کند.

«هانس پیتر بروندمو»، مدیر ارشد بخش تحقیقات و توسعه امکانات Chief Robot Officer، روز جمعه طی یک بیانیه مطبوعاتی گفت در شرکت X ناوگانی متشکل از بیش از ۱۰۰ نمونه اولیه ربات استفاده می‌شود که هریک به طور مستقل، طیف وسیعی از وظایف مفید در دفاتر ما انجام می‌دهند. این پروژه که Everyday Robots نامیده می‌شود؛ در تلاش است تا این ربات‌های آزمایشی را به کمپوس‌های Bay Area گوگل توسعه دهد.

«بروندمو» می‌گوید: «در چندین سال گذشته، من و تیم زیر نظرم تلاش کردیم ببینیم آیا می‌توان به روبات‌ها آموزش داد تا وظایف مفیدی را در فضاهای آشفته و بدون ساختار زندگی روزمره، انجام دهند. ما دنیایی را تصور می‌کنیم که ربات‌ها در کنار ما کار کنند و مشغول امور روزمره مانند مرتب کردن زباله‌ها، پاک کردن میزها در کافه‌ها، مرتب کردن صندلی‌های اتاق جلسات و … هستند.»

ایده این است که این روبات‌ها که نحوه دسته‌بندی و جداسازی زباله‌ها برای کاهش زباله‌های غیرضروری را آموزش دیده‌اند؛ این مهارت خود را بدون نیاز به بازسازی دوباره یا نوشتن کدهای زیاد و جدیدی؛ برای یادگیری و انجام کارهای دیگر استفاده کنند.

این روبات‌ها دارای ترکیبی از دوربین‌ها و حسگرهای مختلف هستند تا بتوانند محیط واقعی پیرامون خود را به خوبی اسکن کرده و از تعدادی تکنیک‌های یادگیری ماشینی برای مهارت بیشتر در کارهای روزمره بهره ببرند. این روبات‌ها دارای یک پایه چرخ‌دار بزرگ و ستون‌های بیرون زده هستند که در بالای سر آن‌ها، آرایه‌ای از چند دوربین و یک حسگر چرخشی LIDAR در زیر آن‌ها نصب شده است تا به طور کامل بتواند دنیای اطراف خود را به تصویر بکشد.

این ربات‌ها با ترکیبی از تکنیک‌های یادگیری ماشینی مانند یادگیری تقویتی، یادگیری مشارکتی و یادگیری نمایشی، به طور پیوسته درک بهتری از دنیای اطراف خود به دست آورده و در انجام کارهای روزانه مهارت بیشتری کسب می‌کنند.

«بروندمو» توضیح می‌دهد: «همان رباتی که زباله‌ها را مرتب می‌کند؛ اکنون می‌تواند به یک اسکاج برای پاک کردن میزها مجهز شود و با همان گیره‌ای که برای گرفتن فنجان‌ها استفاده می‌کند؛ درب‌ها را باز کند.»

به اعتقاد مدیران شرکت X Labs، هنوز راه زیادی مانده است تا دنیایی را تصور کنیم که در آن ربات‌ها در حال کار کردن کنار انسان‌ها هستند؛ هرچند پیشرفت‌های بزرگ و معناداری در این زمینه انجام شده است و هر روز ربات‌های یادگیرنده همه‌منظوره کامل‌تری ساخته می‌شود.

منبع hypebeast
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.