پنوموتوراکس چیست و چه علت‌هایی دارد؟ شیوه‌های تشخیص و درمان

0

پنوموتوراکس Pneumothorax زمانی اتفاق می‌افتد که هوا به فضای بین ریه و دیواره قفسه سینه شما نشت کند. این هوا به خارج از ریه شما فشار می‌آورد و باعث فروپاشی آن می‌شود. پنوموتوراکس می‌تواند یک فروپاشی کامل ریه یا فروپاشی تنها بخشی از ریه باشد.

پنوموتوراکس می‌تواند در اثر آسیب نافذ یا نافذ قفسه سینه، برخی روش‌های پزشکی یا آسیب ناشی از بیماری زمینه‌ای ریه ایجاد شود. یا ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی رخ دهد. علائم معمولاً شامل درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس است. در برخی موارد، سقوط ریه می‌تواند یک رویداد تهدید‌کننده زندگی باشد.

درمان پنوموتوراکس معمولاً شامل قرار دادن یک سوزن یا لوله قفسه سینه بین دنده‌ها برای خارج کردن هوای اضافی است. با این حال، یک پنوموتوراکس کوچک ممکن است خود به خود بهبود یابد.

علائم پنوموتوراکس

علائم اصلی پنوموتوراکس درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس است. شدت علائم ممکن است به میزان فروپاشی ریه بستگی داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

علائم پنوموتوراکس می‌تواند ناشی از انواع مشکلات سلامتی باشد و برخی می‌تواند تهدید‌کننده زندگی باشد، بنابراین به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. اگر درد قفسه سینه شما شدید است یا تنفس به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود، فورا مراقبت‌های اورژانسی دریافت کنید.

علل پنوموتوراکس

پنوموتوراکس می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • آسیب قفسه سینه. هرگونه آسیب نافذ یا نافذ به قفسه سینه می‌تواند باعث فروپاشی ریه شود. برخی از جراحات ممکن است در هنگام حملات فیزیکی یا تصادفات اتومبیل اتفاق بیفتند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به طور ناخواسته در طی اقدامات پزشکی که شامل وارد کردن یک سوزن در قفسه سینه است، رخ دهد.
 • بیماری ریه. بافت آسیب دیده ریه احتمال فروپاشی بیشتری دارد. آسیب ریه می‌تواند توسط بسیاری از انواع بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، فیبروز کیستیک، سرطان ریه یا ذات الریه ایجاد شود. بیماری‌های ریه کیستیک، مانند لنفانژیولیومیوماتوز و سندرم Birt-Hogg-Dube، باعث ایجاد کیسه‌های هوای گرد با دیواره نازک در بافت ریه می‌شوند که می‌توانند پاره شوند و منجر به پنوموتوراکس شوند.
 • تاول‌های هوا پاره شده تاول‌های کوچک هوا (بلب) می‌توانند در بالای ریه‌ها ایجاد شوند. این تاول‌های هوا گاهی می‌ترکند – اجازه می‌دهند هوا به فضایی که ریه‌ها را احاطه کرده است نشت کند.
 • تهویه مکانیکی. یک نوع شدید پنوموتوراکس می‌تواند در افرادی که برای تنفس نیاز به کمک مکانیکی دارند رخ دهد. ونتیلاتور می‌تواند عدم تعادل فشار هوا را در قفسه سینه ایجاد کند. ریه ممکن است به طور کامل فرو بریزد.

عوامل خطر پنوموتوراکس

به طور کلی، احتمال ابتلا به پنوموتوراکس در مردان بسیار بیشتر از زنان است. نوع پنوموتوراکس ناشی از پارگی تاول‌های هوا بیشتر در افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال رخ می‌دهد، به خصوص اگر فرد بسیار قد بلند و کم وزن باشد.

بیماری زمینه‌ای ریه یا تهویه مکانیکی می‌تواند یک علت یا یک عامل خطر برای پنوموتوراکس باشد. سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • سیگار کشیدن. این خطر با طول مدت زمان و تعداد سیگار‌های مصرف شده حتی بدون آمفیزم افزایش می‌یابد.
 • ژنتیک به نظر می‌رسد انواع خاصی از پنوموتوراکس در خانواده‌ها دیده می‌شود.
 • پنوموتوراکس قبلی هر کسی که یک پنوموتوراکس داشته باشد در معرض خطر ابتلا به دیگری است.

عوارض پنوموتوراکس

عوارض بالقوه بسته به اندازه و شدت پنوموتوراکس و همچنین علت و درمان متفاوت است. گاهی اوقات اگر سوراخ ریه بسته نشود یا پنوموتوراکس عود کند، ممکن است هوا به نشت ادامه دهد.

تشخیص پنوموتوراکس

پنوموتوراکس به طور کلی با استفاده از اشعه ایکس قفسه سینه تشخیص داده می‌شود. در برخی موارد، برای ارائه تصاویر با جزئیات بیشتر، ممکن است به اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) نیاز باشد. تصویربرداری اولتراسوند نیز ممکن است برای شناسایی پنوموتوراکس استفاده شود.

درمان پنوموتوراکس 

هدف در درمان پنوموتوراکس کاهش فشار روی ریه است که به آن اجازه می‌دهد دوباره منبسط شود. بسته به علت پنوموتوراکس، هدف دوم ممکن است جلوگیری از عود باشد. روش‌های دستیابی به این اهداف به شدت فروپاشی ریه و گاهی اوقات به سلامت کلی شما بستگی دارد.

گزینه‌های درمانی ممکن است شامل مشاهده، آسپیراسیون سوزن، قرار دادن لوله قفسه سینه، ترمیم غیر جراحی یا جراحی باشد. ممکن است برای تسریع بازجذب هوا و انبساط ریه، اکسیژن درمانی مکمل دریافت کنید.

مشاهده

اگر تنها بخش کوچکی از ریه شما جمع شده باشد، پزشک ممکن است به سادگی وضعیت شما را با یک سری اشعه ایکس قفسه سینه کنترل کند تا زمانی که هوای اضافی کاملا جذب شود و ریه شما دوباره منبسط شود. این ممکن است چند هفته طول بکشد.

آسپیراسیون سوزن یا قرار دادن لوله قفسه سینه

اگر ناحیه بزرگتری از ریه شما جمع شده باشد، احتمالاً از یک سوزن یا لوله قفسه سینه برای خارج کردن هوای اضافی استفاده می‌شود.

 • آسپیراسیون سوزنی یک سوزن توخالی با یک لوله انعطاف‌پذیر کوچک (کاتتر) بین دنده‌ها به فضای پر از هوا وارد می‌شود که بر روی ریه فرو ریخته فشار می‌آورد. سپس پزشک سوزن را برمی دارد، سرنگی را به کاتتر وصل می‌کند و هوای اضافی را بیرون می‌کشد. کاتتر ممکن است برای چند ساعت در داخل بماند تا اطمینان حاصل شود که ریه دوباره منبسط شده و پنوموتوراکس عود نمی‌کند.
 • قرار دادن لوله قفسه سینه. یک لوله سینه انعطاف‌پذیر در فضای پر از هوا وارد می‌شود و ممکن است به یک دستگاه دریچه یک طرفه متصل شود که به طور مداوم هوا را از حفره قفسه سینه خارج می‌کند تا زمانی که ریه شما دوباره منبسط شده و بهبود یابد.

ترمیم غیر جراحی

اگر لوله قفسه سینه ریه شما را دوباره باز نکند، گزینه‌های غیرجراحی برای بستن نشت هوا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از ماده‌ای برای تحریک بافت‌های اطراف ریه به طوری که به هم بچسبند و هرگونه نشتی را ببندند. این کار را می‌توان از طریق لوله قفسه سینه انجام داد، اما ممکن است در طول جراحی انجام شود.
 • از بازوی خود خون بگیرید و آن را در لوله قفسه سینه قرار دهید. خون یک لکه فیبرینی روی ریه ایجاد می‌کند (پچ خون اتولوگ) که نشت هوا را مسدود می‌کند.
 • یک لوله نازک (برونکوسکوپی) را از گلو و داخل ریه‌های خود عبور دهید تا به ریه‌ها و مجرای هوا نگاه کنید و یک دریچه یک طرفه قرار دهید. این دریچه به ریه اجازه می‌دهد تا دوباره منبسط شود و نشت هوا بهبود یابد.

عمل جراحی

گاهی اوقات ممکن است جراحی برای بستن نشت هوا ضروری باشد. در بیشتر موارد، جراحی را می‌توان از طریق برش‌های کوچک، با استفاده از یک دوربین فیبر نوری کوچک و ابزار‌های جراحی باریک و دسته بلند انجام داد. جراح محل نشت یا تاول هوای پاره شده را جستجو می‌کند و آن را می‌بندد.

به ندرت، جراح مجبور می‌شود برای دسترسی بهتر به نشت‌های هوای متعدد یا بزرگ‌تر، برش بزرگ‌تری بین دنده‌ها ایجاد کند.

مراقبت مداوم

ممکن است لازم باشد تا مدتی پس از بهبودی پنوموتوراکس از فعالیت‌های خاصی که فشار اضافی بر ریه‌های شما وارد می‌کند اجتناب کنید. به عنوان مثال می‌توان به پرواز، غواصی یا نواختن ساز بادی اشاره کرد. در مورد نوع و مدت محدودیت‌های فعالیت خود با پزشک خود صحبت کنید. برای نظارت بر بهبودی خود، قرار ملاقات‌های بعدی را با پزشک خود داشته باشید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.