فیلم خون به پا خواهد شد – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – There Will Be Blood 2007

0

دانیل پلین ویو در «خون به پا خواهد شد» (۲۰۰۷)

دی لوئیس در خون به پا خواهد شد، اقتباس آزاد پل توماس اندرسون از رمان نفت! نوشتهٔ آپتون سینکلر، نقش دانیل پلین ویو را بازی می‌کند؛ مردی که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در کالیفرنیا در جستجوی طلاست ولی شانس در خانه‌اش را می‌زند و در صنعت نفت به نقطهٔ اوج می‌رسد. فیلم داستان حرص و قدرت است و دانیل پلین ویو در قلب این داستان قرار دارد؛ شخصیتی که به دی لوئیس اجازه داد دوباره با تمام وجود در قالب انسانی گریزان از اجتماع فرو برود.

اندرسون فیلمنامه را با در ذهن داشتن دی لوئیس نوشت و چون شنیده بود که دی لوئیس از فیلم‌های قبلی او خوش‌اش آمده با اطمینان خاطر فیلمنامهٔ ناتمام را برای دی لوئیس فرستاد و از او دعوت به همکاری کرد. به گفتهٔ دی لوئیس همین که اندرسون از او چنین درخواستی کرده بود برایش کافی بود تا به پیشنهاد او جواب مثبت بدهد: «مثل روز روشن بود که اندرسون وارد دنیای فیلم شده. او نظاره گر صرف این دنیا نبود بلکه در این دنیا قدم گذاشته بود و آن را با شخصیت‌هایی پر کرده بوده که هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را داشتند. همین برایم کافی بود تا با خیال راحت این نقش را قبول کنم.»

دی لوئیس برای ساخت شخصیت دانیل پلین ویو اول از همه سراغ صدای او رفت. اندرسون برای او نوار صداهای ضبط شده از اواخر قرن نوزدهم تا سال ۱۹۲۷ را به همراه یک نسخه از گنج‌های سیرا مادره (جان هیوستن، ۱۹۴۸) فرستاد، که این فیلم یکی از منابع الهام بخش او برای ساخت خون به پا خواهد شد بود. دی لوئیس حین خواندن فیلمنامه مدام فیلم را هم تماشا می‌کرد. او نامه‌های کارگردان آن سال‌ها و عکس‌های موجود را هم بررسی کرد و دربارهٔ جویندگان نفت هم تحقیق کرد. نقش آفرینی دی لوئیس در این فیلم با تحسین همه جانبهٔ منتقدان رو به رو شد.

جوایز مهم: برندهٔ اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد نقش اول. دی لوئیس برای این نقش تقریباً تمامی جوایز بازیگری مرد نقش اول فصل جوایز سال را به خود اختصاص داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.