اختلال کلاب‌هاس برای کاربران ایرانسل رفع شد؛ کاربران مخابرات و همراه اول به‌زودی

دیوان عدالت اداری به یک مناقشه چندین ماهه درباره کلاب‌هاوس پایان داد

0

سرانجام پس از چندین ماه، اختلالات کلاب‌هاوس برای ایرانسل رفع شد و احتمالا به‌زودی کاربران همراه اول و مخابرات نیز می‌توانند از این شبکه اجتماعی بدون اختلال و فیلتر استفاده کنند.

 

اوایل این هفته، نامه‌ای در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد دیوان عدالت اداری طی حکمی، مصوبه هیئت وزیران دولت قبلی برای جریمه اپراتورها به خاطر اختلال در کلاب‌هاوس را دوباره به کار انداخته است. براساس این نامه، در روز ۲۷ آذر هیئت تخصصی اداری و امور عمومی دیوان عدالت اداری، رای خود را درباره شکایت ایرانسل و توسعه اعتماد مبین (مالک سهام همراه اول) صادر کرد.

دیوان عدالت اداری شکایت ایرانسل و همراه اول را با استناد به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و اساسنامه سازمان تنظیم مقررات، وارد دانسته و این اپراتورها را وادار به پرداخت جریمه ۵۰ میلیارد تومانی می‌کند.

سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و مخابرات، در تاریخ ۱۹ فروردین ماه اقدام به ایجاد اختلال‌هایی مشابه فیلتر در کلاب‌هاوس کردند. رگولاتوری در آن زمان اعلام کرد دستوری مبنی بر فیلتر کلاب‌هاوس نداده است و اپراتورها باید به اختلالات پایان دهند اما اپراتورها از این دستور تمکین نکردند و در نهایت وزارت ارتباطات به دادستانی شکایت کرد. همین‌طور، وزارت ارتباطات مصوبه‌ای از هیئت وزیران گرفت که هرگونه اختلال و انسداد در نرم‌افزارها یا وب‌گاه‌ها توسط اپراتورها ممنوع است.

براساس این مصوبه، اپراتورها از روز ۴ اردیبهشت تنها ۲۴ ساعت فرصت داشتند اختلال کلاب‌هاوس را رفع کنند و در غیر این صورت، هر روز تا سقف ۵۰ میلیارد تومان جریمه می‌شوند. اپراتورها به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و دیوان عدالت اداری نیز با تغییر دولت، به طور موقت اجرای این حکم را متوقف کرد.

اکنون، دیوان عدالت اداری در جدیدترین اقدام و پس از گذشت حدود ۱۰ ماه، توقف اجرای جریمه اپراتورها را برداشت و اگر اپراتورها هرچه زودتر، اختلال‌های روی کلاب‌هاوس را رفع نکنند؛ باید جریمه هر روز ۵۰ میلیارد تومان را بپردازند. به همین دلیل، از دیروز، برخی از کاربران ایرانسل گزارش دادند به کلاب‌هاوس بدون اختلال و فیلتر دسترسی دارند.

هنوز کاربران اپراتورهای همراه اول و مخابرات با اختلال‌هایی روبرو هستند ولی پیش‌بینی می‌شود به‌زودی این کاربران هم بدون مشکل به کلاب‌هاوس دسترسی داشته باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.