به‌زودی شرکت مخابرات اینترنت VDSL با سرعت ۴۰ مگابیت به ۲ میلیون مشترک می‌دهد

0

دیروز، در اولین روز نمایشگاه الکامپ، وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت مخابرات توضیحات بیشتری درباره سرویس اینترنت سورینو یا همان VDSL خانگی ارایه دادند.

شرکت مخابرات به‌زودی سرویس اینترنت ADSL حدود ۲ میلیون مشترک خود را به رایگان تبدیل به VDSL خواهد کرد تا این مشترکان با سرعت بیشتری به اینترنت متصل شوند. حداقل سرعت سرویس vdsl سورینو ۴۰ مگابیت اعلام شده است.

مدیرعامل مخابرات اعلام کرده است پروسه تبدیل ADSL به VDSL زا ۱۰ روز دیگر آغاز می‌شود و تا پایان سال ادامه خواهد داشت. در مجموع ۲ میلیون پورت در سراسر کشور آماده واگذاری به مشترکان اینترنت شرکت مخابرات است.

در حالی که سرعت اینترنت ADSL حداکثر ۱۶ مگابیت است ولی بسیاری از مشترکان به خاطر فاصله زیاد خطوط مسی با مرکز مخابراتی فقط قادر به دریافت سرعتی ۲ مگابیت هستند و تنها ۱۶ درصد مشترکات سرعت‌های ۸ و ۱۶ مگابیت دریافت می‌کنند؛ در اینترنت VDSL ارایه شده از سوی مخابرات، حداقل سرعت اینترنت ۴۰ مگابیت است.

مخابرات در VDSL سعی می‌کند یک کابل فیبر نوری از مرکز مخابراتی تا کابینت‌های خط مشترک نزدیک خانه کاربر راه‌اندازی کند و بعد از کابینت خط مشترک تا خانه کاربر کابل مسی کشیده می‌شود.

تعویض رایگان مودم

گفتنی است که مشترکان مخابرات برای دریافت سرویس اینترنت سورینو نیازی به ثبت‌نام یا پرداخت هزینه ندارند و شرکت مخابرات هزینه‌های کابل‌کشی و تبدیل سرویس را متقبل می‌شود. به علاوه، مشترکانی که از مخابرات مودم ADSL دریافت کردند؛ می‌توانند مودم خود را تحویل داده و یک مودم VDSL دریافت کنند.

وزیر ارتباطات درباره تعرفه‌های اینترنت vdsl نیز به خبرنگاران گفت: «تعرفه جدیدی برای این سرویس وضع نشده است و قیمت‌گذاری این سرویس، مطابق مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات دیده شده است. در این مصوبه، قیمت و سرعت سرویس در تمامی سطوح دیده شده است.»

به زبان دیگر، قرار نیست اینترنت VDSL با تعرفه‌ای ارزان‌تر در اختیار مردم قرار گیرد و البته هنوز به طور دقیق سرویس‌های مختلف این اینترنت اعلام قیمت نشده‌اند.

شرکت مخابرات ایران مدت‌ها است که سرویس اینترنت VDSL خود را راه‌اندازی کرده و تقریبا به طور انحصاری در اختیار دارد ولی قیمت‌های بالای آن باعث شده کاربران خانگی چندان استقبالی از آن نداشته باشند.

وزیر ارتباطات ابزار امیدواری کرد با ارایه اینترنت سورینو مشکل سرعت تعداد زیادی از کاربران اینترنت خانگی حل شود و شاهد رشد پهن‌باند اینترنت ثابت در ایران باشیم.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.