خلاقیت زورکی نیست! برای یافتن منبع الهام‌بخش جدید، استراحت کنید و با انجام یک کار بی‌ربط یا اصلا «هیچ کاری نکردن» از رکود دربیایید!

0

آیا تا به حال سعی کرده‌اید در کاری خلاقیت به خرج بدهید و نوآوری کنید، اما با وجود تمام تلاش‌ها، آن صدای یگانه الهام بخش به مغز شما خطور پیدا نکرده باشد؟!

ممکن است این فشار را احساس کنید که فوری بی‌خیال خلاقیت شوید و به مسیر روتین برگردید. با خودتان فکر می‌کنید که پس چطور در فیلم‌ها و شرح داستان زندگی بزرگان، منابع الهام‌بخشی به ذهن آنها می‌رسیده و به طور جادویی بر رکود خود غلبه می‌کردند؟

اما همانطور که سارا اوریست‌گرین اشاره می‌کند، گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است. ‌گرین، مربی هنر و تهیه‌کننده سریال PBS The Art Assignment است. او همچنین نویسنده کتاب «شما یک هنرمند هستید: تکالیفی برای ایجاد جرقه خلاقیت» است.

غلبه بر یک رکود خلاقیت آسان نیست. اما اصلاً غیرممکن نیست و نیازی به یک لحظه «یورکا» (یافتم) ندارد.

برای غلبه بر رکود چه می‌توان کرد؟

به خود یادآوری کنید که همه می‌توانند خلاق باشند

اولین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که همه ما افراد خلاقی هستیم. همانطور که‌ گرین می‌گوید، خلاقیت فقط مربوط به هنر‌های تجسمی یا موسیقی یا ادبیات نیست و برای رسیدن به آن نیازی نیست که دانشمند باشید.

خلاقیت می‌تواند چیز ساده‌ای مانند یافتن مسیری سریع‌تر برای رسیدن به خانه، مدیریت برنامه تیمتان یا افزودن یک ماده به یک دستور غذای روتین باشد. اگر تعریف گسترده‌تری از خلاقیت داشته باشید، ذهنتان تشویق می‌شود.

درک کنید که مغز چطور خلاق می‌شود

بعد از اینکه به خود یادآوری کردید که یک موجود خلاق هستید، قدم بعدی این است که یاد بگیرید خلاقیت چگونه به مغز راه می‌یابد. درک این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات عاقلانه‌تری بگیرید که خلاقیت را پرورش می‌دهد، نه تصمیماتی که به فرسودگی شغلی دامن می‌زند.

دکتر وندی سوزوکی استاد علوم اعصاب و روانشناسی در مرکز علوم عصبی دانشگاه نیویورک است. شاید شنیده باشید که افراد خلاق دارای مغز عالی‌ای هستند، اما سوزوکی می‌گوید این همیشه درست نیست. در عوض، او می‌گوید تحقیقات و اسکن‌های مغزی نشان می‌دهد که خلاقیت شامل سه بخش اصلی مغز ما می‌شود: شبکه چابک و جستجوگر، شبکه کنترل اجرایی و شبکه حالت پیش‌فرض.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که سرگردانی ذهنی ، گامی حیاتی در تفکر خلاق است، به‌ویژه برای کسانی که به موانعی برخورده‌اند.

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، سرگردانی در ذهن زمانی اتفاق می‌افتد که مغز شما شروع به فکر کردن در مورد چیز‌هایی می‌کند که مستقیما به کاری که رویش تمرکز کرده‌اید، ربطی ندارد. این شامل انجام طراحی‌های بی‌ربط شدن در یک جلسه کاری یا فکر کردن به سناریو‌های تصادفی در حالی است که مثلا در صف ایستاده‌اید. این لحظات ممکن است برای شما آزاردهنده باشد، اما ممکن است مقدمه خلاقیت باشند.

مغز شما، به معنای واقعی کلمه، به زمان نیاز دارد تا استراحت کند و سرگردانی را تجربه کند تا دوباره آن جرقه خلاقانه در آن  روشن شود. برعکس، نداشتن زمان کافی برای سرگردانی ذهنی ممکن است به یک رکود خلاقانه دامن بزند.

استراحت‌های عمدی داشته باشید

اختصاص دادن زمان برای سرگردانی ذهن شما در تئوری عالی به نظر می‌رسد اما در عمل می‌تواند دشوار باشد.

رهاف هرفوش، انسان‌شناس دیجیتال و مجری برنامه The Thought Experiment، می‌گوید این تقصیر شما نیست. او می‌گوید ما در یک فرهنگ وسواس به کار گیر افتاده‌ایم که مردم را به خاطر استراحت کردن، شرمنده می‌کند. فرض کتاب او این است که خلاقیت یک چرخه توقف-شروع است، به این معنی که باید برای شناوری ذهنی  و استراحت نیز زمان بگذارید.

هرفوش همچنین می‌گوید استراحت انواع مختلفی دارد و برخی از آن‌ها برای سلامتی ما مهم‌تر از بقیه هستند. “آنچه مغز ما در واقع به آن نیاز دارد دوره‌های بی‌تحریکی است، یعنی بدون صفحه نمایش، بدون ایمیل، بدون کتاب صوتی باید سر کنید. مغز شما به یک ثانیه نیاز دارد تا نفس بکشد، به عقب برگردد و تمام محتوایی را که مصرف کرده‌ایم یکپارچه کند. ”

یکی از پیشنهادهای هرفوش برای افرادی که می‌خواهند در مسیر خلاقیت قرار بگیرند و استراحت را در زندگی خود بگنجانند، این است که هر از گاهی به مدت 15 دقیقه به دیوار خیره شوند. نه گوشی، نه تلویزیون، نه موسیقی. این 15 دقیقه در هر روز پرمشغله می‌تواند تفاوت بزرگی در رفاه شما ایجاد کند!

خودتان را مجبور نکنید که ادامه دهید

عامل دیگری که به فرسودگی شغلی دامن می‌زند سطوح بالای استرس است. من مطمئن هستم که اکثر دغدغه نزدیک شدن زمان یک ضرب الاجل و نگرانی ناشی از آن را تجربه کرده‌ایم.

اما هرفوش هشدار می‌دهد که استرس و فشار گرچه در ابتدای ممکن است نیروی جلوبرنده ظاهری شما برای انجام پروژه‌ها باشند، سرانجام زمانی بی‌اثر می‌شوند.

تکیه بیش از حد به آن‌ها به عنوان محرک می‌تواند باعث افت خلاقیت، اضطراب و افسردگی شما شود و بدتر از همه، می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی مزمن در آینده شود.

وقتی احساس آرامش می‌کنید، انجام کاری را شروع کنید

نریسا بردلی یک هنرمند چند رشته‌ای است که بازیگری، آواز خواندن، صداگذاری و حتی کمدی زنده را انجام می‌دهد. بردلی قبل از اینکه روی صحنه اجرا کند، با مشکلات خلاقانه چندین ساله دست و پنجه نرم می‌کرد. وقتی تصمیم گرفت دوباره درگیر هنر شود، دوستانش را دعوت کرد تا برای سرگرمی با آن‌ها نقاشی کنند. به زودی، او شروع به شرکت در کلاس‌های پیشرفت کاری کرد که در نهایت منجر به اجرای زنده او شد.

به همین سادگی بود: بردلی با درگیر شدن در فعالیت‌های خلاقانه‌ای که برای او احساس خوبی داشت، وارد وضعیت خلاقانه شد و از رکود خارج شد.

بنابراین اگر امیدوارید دوباره در کاری خلاق شوید: یک جوک جدید بنویسید، در یک کلاس یک روزه شرکت کنید، یک چیز احمقانه را طراحی کنید. فقط مطمئن شوید که از این فرآیند لذت می‌برید، نه اینکه سعی کنید هر انتظاری را برآورده کنید و به توقعات برسید.

به یاد داشته باشید، شما باید به خود اعتماد کنید و باور داشته باشید که ایجاد یک چیز – هرچیز که باشد- اولین قدم برای گذر از رکود خلاقیت است.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…

درخت‌هایی که با شیواترین زبان می‌گویند: می‌خواهم زنده بمانم!

درخت‌ها از 370 میلیون سال پیش بر روی کره زمین بوده‌اند و گرچه ما انسان‌ها با همه امکانات خود سعی در از بین بردن آنها داریم، آنها تا جایی که می‌توانند مقاومت می‌کنند.برآورد می‌شود که روی زمین علیرغم همه جفاهایی که ما به طبیعت وارد…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

دو اینفلوئنسر سفر در واقع با یک تلویزیون ساده، سفر جعل می‌کردند و هیچ خبری از عکس واقعی در محیط…

دو عکاس به نام مانوئل بختر و و مانوئل رومز رام تصاویر خیره کننده‌ای خلق کردند که آنها را در حال پیاده‌روی در برف، کمپینگ در کوه‌ها و پرواز با هواپیما به سوی مقصدی دور نشان می‌دهد. اما در واقع آنها از در هنگام ثبت همه این عکس‌ها از اتاق…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو / دوچرخه تاشو /حرف آخر /قرص لاغری /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5