بزرگترین و دقیق‌ترین نقشه سه بعدی کیهان با ابزار طیف سنجی انرژی تاریک تهیه خواهد شد

0

ابزار طیف سنجی انرژی تاریک (DESI)، در تلسکوپ نیکلاس یو. مایال در رصدخانه ملی کیت پیک در آریزونا مدت‌هاست رو به آسمان نگاه می‌کند. وظیفه مهمی به آن سپرده شده است: ترسیم انبساط فضا و بررسی انرژی تاریک و در نهایت ایجاد نقشه سه بعدی دقیق از کیهان.

تنها هفت ماه از ماموریت DESI می‌گذرد و ما در حال حاضر یک عکس سه بعدی بی‌نظیر ، شگفت‌انگیز و سه بعدی از کهکشان داریم، که توانایی‌های DESI و پتانسیل آن برای نقشه‌برداری فضا را به رخ می‌کشد.

DESI در حال حاضر بیش از ۷.۵ میلیون کهکشان را فهرست‌بندی و نمایه کرده. هر ماه بیش از یک میلیون کهکشان جدید به آن اضافه می‌شود. تا زمانی که این اسکن در سال ۲۰۲۶ به پایان برسد، تصور می‌شود که بیش از ۳۵ میلیون کهکشان نقشه‌برداری شده باشند و کتابخانه عظیمی از داده‌ها را در اختیار اخترشناسان قرار دهد.

جولین گای اخترفیزیکدان از آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در کالیفرنیا مبه زیبایی این نقشه و عملکرد اشاره کرده است.

«در توزیع کهکشان‌ها در نقشه سه بعدی، شاهد خوشه‌ها، رشته‌ها و حفره‌های عظیم هستیم. آن‌ها بزرگترین ساختار‌های جهان هستند. اما در درون آن‌ها، شما اثری از کیهان اولیه و تاریخچه انبساط آن را هم می‌بینید.»

DESI از ۵۰۰۰ فیبر نوری تشکیل شده است که هر کدام به صورت جداگانه توسط ربات کوچک خود کنترل و قرار می‌گیرند. این الیاف باید به طور دقیق در فاصله ۱۰ میکرون یا کمتر از ضخامت موی انسان قرار گیرند.

این ابزار از طریق این شبکه فیبری، تصاویر طیف رنگی میلیون‌ها کهکشان را می‌گیرد که بیش از یک سوم کل آسمان را پوشش می‌دهند. تازه بعد از آن میزان انتقال نور به طیف سرخ که نشاندهنده انبساط گیتی است باید محاسبه شود.

از آنجایی که این نور ممکن است چندین میلیارد سال طول بکشد تا به زمین برسد، می‌توان از داده‌های انتقال به سرخ برای محاسبه ژرفای کیهان استفاده کرد: هر چه انتقال به سرخ بیشتر باشد، چیزی دورتر است. علاوه بر این، ساختار‌های ترسیم شده توسط DESI را می‌توان مهندسی معکوس کرد تا به شیوه شکل‌گیری اولیه گیتی رسید.

هدف اصلی DESI رسیدن به اطلاعات بیشتر در مورد انرژی تاریک است که تصور می‌شود ۷۰ درصد کیهان را تشکیل می‌دهد و همچنین سرعت انبساط آن را افزایش می‌دهد. این انرژی تاریک می‌تواند کهکشان‌ها را به سمت یک انبساط همیشگی سوق دهد.

بهترین راه برای تشخیص سیاهچاله، شناسایی گاز، غبار و سایر موادی است که به داخل آن کشیده می‌شوند، اما در کهکشان‌های کوچک‌تر به راحتی نمی‌توان آنها را مشاهده کرد. دقیقا همینجاست که داده‌های طیفی دقیق جمع‌آوری‌شده توسط DESI به کمک دانشمندان می‌آیند.

هدف بعدی؛ مطالعه اختروش‌ها است. این ابزار باید بتواند اطلاعاتی را در مورد ۲.۴ میلیون اختروش تا زمان تکمیل بررسی خود جمع‌آوری کند.

می‌توانید از آخرین اخبار ابزار طیف‌سنجی انرژی تاریک در صفحه اصلی رسمی آن مطلع شوید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.