مل گیبسون – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Mel Gibson

0

تاریخ تولد: ۳ ژانویه ۱۹۵۶ در نیویورک، آمریکا

فیلم‌های مهم

شجاع دل (۱۹۹۵)، مصائب مسیح (۲۰۰۴)، آپو کالیپتو (۲۰۰۶).

جوایز مهم

اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای فیلم شجاع دل (۱۹۹۶)، گلدن گلوب بهترین کارگردانی برای فیلم شجاع دل (۱۹۹۶)، جایزه بهترین تهیه کننده سال از جشنواره فیلم هالیوود (۲۰۰۴).


مل گیبسون در سال ۱۹۵۶ در شهر نیویورک آمریکا متولد شد و در خانواده ای کاتولیک رشد یافت. وی که ششمین فرزند از یازده فرزند خانواده بود، در سال ۱۹۶۸ به دلیل آسیب دیدگی پدر هنگام کار مجبور شد به همراه خانواده اش به کشور پدری اش یعنی استرالیا مهاجرت کند و تحصیلاتش را در این کشور ادامه دهد و در ر شته بازیگری در موسسه هنرهای دراماتیک ثبت نام کند.

گیبسون در دوران دانشگاه فعالیت های هنری متعددی را پیش گرفت و حتی توانست همراه با جودی دیویس که بعدها ستاره سینما شد، در نمایش « رومئو و ژولیت » به روی صحنه برود. او سپس در سال ۱۹۷۷ در اولین تجربه نقش آفرینی سینمایی خود مقابل دوربین « شهر تابستانی » رفت که آغازگر ورود او به سینما بود. اما دیری نگذشت که او برای بازی در فیلم « مکس دیوانه » انتخاب شد، اکشنی دیوانه وار که توانست به فروش قابل توجهی دست پیدا کند و چند دنباله دیگر نیز برای آن ساخته شود.

وی پس از درخشش در سینمای استرالیا به هالیوود رفت و بازیگر سری فیلمهای « اسلحه مرگبار » شد که او را به شهرتی جهانی رساند. با اینحال گیبسون جوان که هنوز به قله موفقیت نرسیده بود، در سال ۱۹۹۵ پروژه بلند پروازانه « شجاع دل » را با بازی و کارگردانی خودش ساخت. اثری که سبب شد او همزمان جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را از آن خود کند و موفقیتش در مهمترین فستیوال جهانی را جشن بگیرد.

یکی از دلایل مهم شهرت مل گیبسون به عنوان فیلمساز، موضوعاتی است که به سراغشان می‌رود و به همین دلیل هم است که او با تعداد محدودی فیلمی که به عنوان کارگردان در کارنامه دارد، در این زمینه فرعی کاری‌اش، به یکی از چهره‌های برجسته تبدیل شده. او همواره به سوی موضوعاتی می‌رود که یا تنش برانگیز و چالش آورند، نقطه کور و مبهم و البته هیجان‌زا در تاریخ بشر را در بر می‌گیرند؛ آخرین ساعات زندگی حضرت مسیح و مصلوب شدنش بر جُلجُتا، زندگی ویلیام والاس حماسه مجسم که تا در تصلیبی همسان مسیح برای آزادی و رهایی هموطنان‌اش جنگید، نجات خانواده کوچکی از قبایل وحشی در یکی از نقاط بحرانی تاریخ و خرده داستان‌های دیگری که در میان این روایات اصلی گنجانده شده اند. مثل زندگی پادشاه انگلستان در زمان قدرت یافتن ویلیام والاس، آداب و رسوم تمدن‌های کهن و غیره.

قهرمان، همواره بخش جدا نشدنی از مولفه‌های داستانی مورد علاقه مل گیبسون بوده. در هر چهار فیلمش، میل به عظمت بخشیدن به وجود یک قهرمان، نمایش مسیر او در به دست آوردن آرمان‌ها و رویاهایش، و ساختن مجموعه حماسی از تمام عناصر دیگر استخوان‌بندی ثابت روایت بوده که داستان‌ها و پیچ‌هایش بر آن استوار شده‌اند. ایمان و اراده یک قهرمان واقعی، رنج‌هایی که برای رسیدن به خواسته‌هایش تحمل می‌کند، البته رشادت‌هایش در این راه همیشه در آثار او تکرار شده‌اند.

مل گیبسون فیلمسازی را از سه فیلمساز استرالیایی و محبوبش یاد گرفته؛ ریچارد دانر، پیتر ویر و جورج میلر. کارگردانانی که مل در طی فعالیت‌اش با آن‌ها کار کرده. او هم چنین طرفدار فیلم‌های تاریخی و جنگی بوده و به گفته خودش اسپارتاکوس ساخته استنلی کوبریک تأثیر زیادی بر تفکرات فیلمسازی‌اش گذاشته.

مل گیبسون


چیزهایی که شاید در مورد مل گیبسون نمی‌دانستید

  • نام اصلی مل کولمسیل جرارد گیبسون.
  • گیبسون دوران کودکی‌اش را در استرالیا گذراند و هم چنین در دانشگاه نیو ساووث ولز سیدنی درس بازیگری آموخت. جایی که با وجودی دیویس همبازی شد و نقش‌های رومئو و ژولیت را در دانشگاه بازی کردند.
  • بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در چند نقش کوچک تلویزیونی بازی کرد تا این که بازی در فیلم‌های مکس دیوانه و تیم به او پیشنهاد شد.
  • گیبسون جزو افراد گروهی به نام “موج نوی استرالیا” در اوایل دهه ۸۰ شناخته می‌شود که همگی تقریباً همزمان در دنیای سینما شهر پیدا کردند کسانی چون پیتر ویر و جیلیان آرمسترانگ.
  • در طی فعالیت هنری‌اش، نقش‌های مهم بسیاری به او پیشنهاد شد که به دلایلی آن‌ها را قبول نکرد مانند نقش اصلی ترمیناتور (۱۹۸۴)، نقش جیمز باند در چشم طلایی (۱۹۸۵)، نقش بتمن در بتمن (۱۹۸۹)، نقش وولورین در افراد ایکس (۲۰۰۰)، نقش جیمز گریسون در جی اف کی (۱۹۹۱) …
  • گیبسون در زندگی عشق و مشکلات زیادی مواجه شد، سفر خانواده‌اش از آمریکا به استرالیا در کودکی و مشکلات مصرف مواد مخدر و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و هم چنین افسردگی‌اش که او را تا مرز خودکشی کشانده بود. او یک بار نیز به خاطر رانندگی در حالت غیر متعادل دستگیر شد.
  • تنها ۵ فیلم کارگردانی کرده که جز فیلم اولیه‌اش مردی بدون چهره، ۳ فیلم دیگرش کارهای پرسروصدا و جنجالی و پر فروش بوده‌اند.
  • برای ساخت فیلم مصائب مسیح (۲۰۰۴)، که از سال ۱۹۹۲ بر روی آن تحقیق می‌کرد، ۲۵ میلیون دلار از پول‌های خودش خرج کرد، فیلم فروش فوق العاده‌ای داشت و برای گیبسون نزدیک به ۲۵۰ میلیون دلار سود داشت.
  • قرار است در سال ۲۰۲۲ ادامه فیلم جنجالی مصائب مسیح او را ببینیم.  در این فیلم قرار است داستان رستاخیز مسیح روایت شود.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.