مغز ما واقعا از پاورپوینت متنفر است! چرا ارائه سخنرانی با پاورپوینت و اسلاید به صورت سنتی دیگر واقعا باید منقرض شود؟!

4

یک جلسه سخنرانی و تدریس و یا هر ارائه دیگر مثلا جلسه گزارش در یک شرکت را یه یاد بیاورید. فرمت کلی و غالب این است که مدرس یا سخنران اسلایدهایی از پیش، آمده کرده که مملو از کلمات هستند.

خیلی کم هستند کسانی که بدانند چطور باید از اسلایدها برای جلب توجه و تمرکز شنونده و خودشان استفاده کنند. در بسیاری از موارد اصلا اسلایدها یک وسیله تقلب سخنران هستند و او تقریبا همه چیزهایی که می‌خواسته بگوید را به جز برخی حروف ربط و افعال و دو سه خاطره تلطیف‌کننده فضا، در اسلایدها درج کرده است.

مشکل کجاست؟

مشکل این است که در واقع ارائه‌ها درک و یادآوری را کاهش می‌دهند، زیرا شما اگر چند کار را به یک ناحیه از مغز بدهید تا پردازش کند، مغز واقعا افتضاح عمل می‌کند. این همان داستان غیرعملی بودن چندکارگی یا چندوظفیگی از بعدی دیگر است.

روانشناسی به نام مارک کوتانش از دانشگاه پیتسبورگ به رسانه Popular Mechanics توضحیات جالبی داده:

او می‌گوید که وقتی سخنران می‌آید و با پاورپیونت یا هر نرم‌افزار ارائه اسلایدی جملات و واژگانی را به شما نشان می‌دهد و در عین حال شما در آن واحد با کمی تغییر ادبیات و کمی فاصله زمانی، حرف‌های سخنران را در همان مورد می‌شنوید، مغزتان اتصالی می‌کند!

یعنی مغز بین پردازش کلمات نوشتاری و پردازش صدا گیر می‌افتد، مثل این است که چند ورودی به یک دستگاه رایانه داده باشید. مغز مدام کلنجار می‌رود که آیا صبر کند تا سخنران به همان قسمت اسلاید برسد و بعد کار پردازش را شروع کند یا اینکه بیاید و سریع کلمات را بخواند و بعد اتصال دیداری را قطع کند و به حرف‌ها گوش کند. در این بین بسیار پیش می‌آید که نظم و ترتیب را از دست می‌دهد و نتیجه همه اینها خستگی و ننشستن مفهوم در مغز و فراموشی است.

اما در مقابل اگر همان ارائه به صورت یک پادکست بود، شما خیلی راحت‌تر با مفاهیم ارتباط برقرار می‌کردید.

تعداد زیادی از کارآفرینان موفق، مانند جف بزوس و ایلان ماسک، به طور شهودی به آنچه علم مدتی است در مورد بی‌ثمری پاورپوینت‌های و اسلایدکست‌ها رسیده، از مدت‌ها قبل رسیده‌اند و ظاهراً دیگر تمایلی به پاورپوینت‌ها ندارند.

چاره کار چیست؟

۱- چکیده و موضوع حرفتان را کمی پیش از سخنرانی در حداکثر ۳ صفحه ارائه بدهید. دقت کنید که این سند را بهتر است مثلا روز قبل سخنرانی برای حضار ارسال نکنید، چون این کار شما شبیه نوعی تکلیف شب می‌شود و هیچ کس آن را نمی‌خواند.

۲-اگر در حال تدریس و آموزش هستید، تجربیات تعاملی ایجاد کنید.نوعی تمرین گروهی ایجاد کنید و یا اصلا گاهی روی وایت‌برود بنویسید. شرکت‌کنندگان در سخنرانی شما روی نوشتن شما تمرکز می‌کنند و بیشتر تحت تاثیر قرارمی‌گیرند.

۳- اگر واقعا می‌خواهید الهام بخش باشید، سخنرانی کردن درست را یاد بگیرید. در دانشگاه یا شرکت شما ممکن است هرگز کسی سخنرانی واقعی نکرده باشد و شما تصور کنید که اگر از روتین بیرون بیایید، ممکن است چیز جالبی از آب درنیاید، اما شما اولین سخنران مؤسسه خود شوید. ویدئوهای TED در واقع کلاس آموزش سخنرانی رایگان هستند. با کمی دقت می‌توانید همه چیز را یاد بگیرید. مثلا اینکه چطور حضار را در ابتدای کار با یک خاطره شخصی کوتاه با خود همراه کنید. چطور موارد متعدد خسته کننده را تبدیل به موارد شیرینی کنید که حضار را تحت تاثیر قرار بدهد.

۴- آیا هرگز در TED دیده‌اید که به سبک پاورپوینت‌های دانشگاهی، سخنران‌ها بیایند و اسلایدی به صورت سرفصل و بعد زیرشاخه‌های متعدد تو در توی آن روی پرده بیندازند.

خیر!

آماده کردن اسلاید هم فوت و فن خاص خود را دارد. به ویدئوهای همایش‌های اپل نگاه کنید. کل متن یک همایش بزرگ اپل شاید در حد دو صفحه هم نشود. به جای اسلایدهای مفصلی که تنها نشاندهنده عدم اعتماد به نفس شما در سخنرانی هستند، فقط برخی کلمات کلیدی را نشان بدهید یا عکس‌هایی که تاثیر سخن شما را بیشتر می‌کنند.

به تصویر بامزه بعد نگاه کنید و متنش را بخوانید:

دقیقا آدم یاد پاورپوینت‌ها به خصوص در ایران می‌افتد. باور نمی‌کنید. به دو صفحه از پاورپوینت یکی از مشهورترین اساتید بیماری‌های عفونی ایران نگاه کنید:

این پست را نقل قولی از استیو جابز تمام می‌کنم:

منبع – با تغییرات

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است. پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما. ما واقعیت این…

عکس‌های بی‌نظیر از آبشارهای رنگارنگ دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی و مقایسه آنها با فصل یخ‌زده

نوشته: تاماس دومبورا توث من چهار سال پیش در فصل زمستان از دریاچه‌های پلیتویس بازدید کردم و از دنیای زیبا و یخ زده آنها با آبشارهای یخی و مناظر سفید عکس گرفتم. اخیراً دوباره به این دریاچه‌ها بازگشته‌ام تا از همان منظره خیره‌کننده عکس…

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند. اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید: وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / کاشت مو / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

4 نظرات
 1. لهراسبی می گوید

  پاورپوینتها که توی ایران افتضاحه. نمونه اش همین که گذاشتین. حالا از مشکل محتوایی اش هم که بگذریم چیزی که خیلی روی اعصابه عدم توجه به طراحی بصری هست. این همه فونت فارسی زیبا و رایگان وجود داره ولی هنوز طرف از فونت arial استفاده می کنی اون هم با چه ترکیب رنگی ?‍♂️ شاید درست کردن محتوای اسلایدها وقت و فکر نیاز داشته باشه ولی تغییر فونت و تم اسلایدها با دو تا کلیک قابل انجامه.

 2. کیانوش کریمی می گوید

  خیلی عالی بود. کاملا درسته.

 3. آترین می گوید

  من تویه همایش های اپل هم متوجه این موضوع شدم. همزمان با صحبتی که میکنه کلمات اصلی مثل قویتر یا کلماتی که تاثیر تبلیغاتی زیادی روی مخاطب میزارن رو استفاده میکنن و همیشه هم با فونت خیلی بزرگ و بیشتر موارد هم یکی دو کلمه در هر اسلاید میزارن. اینجوری طبق گفته خودتون هواس مغز از سخنرانی پرت نمیشه و اون کلمات هم به خوبی به خاطر میمونن

 4. ... می گوید

  ممنون به‌خاطر بینش خوبی که به مسائل دارین. امیدوارم آدما بالاخره یاد بگیرن که کمتر پاورپوینت استفاده کنن یا حداقل برای طراحیش وقت بذارن. راستی، کلمه وایت‌بورد رو نوشتین وایت‌برود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5