۳ درس مهمی که می‌توانید از موفقیت سریع بازی Wordle بیاموزید

این بازی آنلاین کلمات طی ۱۳ هفته از ۹۰ بازیکن به ۳ میلیون افزایش یافت

0

تعداد کمی از فناوری‌ها می‌توانند با ظهور یک شبه و سریع بازی Wordle برابر کنند.

یک بازی با کلمات آنلاین که در آن کاربران برای حدس زدن یک کلمه پنج یا شش حرفی تلاش می‌کنند. در هر بار تلاش، اگر حروف در مکان‌های مناسب قرار بگیرند؛ خانه‌ها سبز می‌شوند و اگر در جای مناسب قرار نگیرند؛ خانه‌ها زرد خواهند شد. اگر حروف کاملا اشتباه و بی‌ربط به کلمه حدسی باشند؛ خانه‌ها خاکستری خواهند شد. همه قواعد این بازی همین‌ها بود ولی توانسته میلیون‌ها کاربر را معتاد خود کند.

بازی Wordle در ماه اکتبر و بدون سروصدا یا هیاهویی خاص منتشر شد. در یکم نوامبر فقط ۹۰ کاربر یا بازیکن داشت ولی این هفته، بیش از ۳ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد؛ بدون اینکه تبلیغاتی کرده باشد یا حتی یک نسخه اپلیکیشن موبایل عرضه کند و با یک وب سایت ساده و بدون هیچ‌گونه زرق و برق خاصی!

چه اتفاقی افتاده است؟ پیش‌بینی چیزهایی مانند Wordle دشوار است. اما «جاش واردل»، خالق Wordle چند تصمیم ساده گرفت که باعث ثبت این موفقیت خارق‌العاده شد. هر کارآفرین، مدیر تجاری و فردی که بخواهد توجه عموم مردم را به خود جلب کند؛ باید از این تصمیم‌های ساده درس بگیرد.

۱- چیزی که دوست دارید را بسازید

ایلان ماسک یک بار به همه مدیرعامل‌ها توصیه کرد این سوال را از خودشان بپرسند: «آیا محصول شما به همان اندازه که می‌تواند عالی است؟» ایلان ماسک گفت در بیشتر موارد پاسخ منفی است. اگرچه بازی Wordle بسیار ساده است اما در واقع به همان اندازه که می‌تواند، عالی است. دلیلی هم برای آن وجود دارد و آن اینکه به معنای واقعی کلمه حاصل یک کار دلی و عشقی است.

بازی Wordle ابتدا توسط «جاش واردل» به عنوان هدیه‌ای از طرف او به شریک خود، «پالاک شاه» ساخته شد. یک بازی ساده که آن دو می‌توانستند در طول پاندمی کرونا با هم بازی کنند.

وقتی مشخص شد خانواده و دوستانش نیز این بازی را دوست دارند؛ واردل تصمیم گرفت آن را برای کل جهان منتشر کند. در واقع، این بازی یک پروژه جانبی بود که برای لذت خاصی ایجاد شده و تا به امروز از این بازی هیچ گونه درآمدزایی نشده است (اگرچه برخی نسخه‌های تقلبی و کپی آن دارند خوب درآمدزایی می‌کنند).

وقتی چیزی درست می‌کنید که از انجام آن به طور رایگان خوشحال می‌شوید؛ این احتمال وجود دارد که دیگران نیز آن را به همان اندازه شما دوست داشته باشند.

۲- مردم را محدود کنید تا تمایل بیشتری داشته باشند

واردل به نیویورک تایمز گفت که موفقیت او زمانی اتفاق افتاده که تصمیم می‌گیرد این بازی را به یک کلمه در هر روز محدود کند. به این معنا که بازی زود تمام می‌شود؛ معمولا در ۵ دقیقا یا کمتر!

بسیاری از ما این تجربه را داشتیم که یک ساعت یا بیشتر را بدون اینکه متوجه شویم؛ صرف یک بازی کردیم. این روال برای بازی Wordle اتفاق نمی‌افتد. واردل می‌گوید یکی از رازهای موفقیت این بازی همین است که یک کاربر باید جدول Wordle را تکمیل کرده و تا فردا صبر کند!

۳- مردم را وادار به صحبت کنید

یکی دیگر از دلایل درخشان بودن سیاست حدس زدن یک کلمه در روز واردل این است هر کس در هر لحظه از روز سعی می‌کند فقط به یک کلمه فکر کند و آن را حدس بزند.

پیرو آن، یکی از تصمیم‌های هوشمندانه دیگر بازی Wordle، اشتراک‌گذاری موفقیت با دیگران بدون لو رفتن کلمه است. کاربرانی که موفق به حل مسئله شدند؛ می‌توانند روی یک لینک کلیک کرده و شبکه‌ای از دنبال‌کنندگان در رسانه‌های اجتماعی را در جریان موفقیت خود قرار دهند. در این روش، هریک از حدس‌های شما را با مربع‌های خاکستری، زرد و در نهایت سبز نشان می‌دهد ولی خبری از حروف نیست.

واردل به نشریه تایمز گفت که در نظر داشته لینکی برای اشتراک‌گذاری یک جدول Wordle در شبکه‌های اجتماعی بسازد ولی تصمیم می‌گیرد جدول بدون حروف باشد تا کنجکاوی مردم بیشتر شود و در نهایت نیز این‌طور می‌شود.

به هر دلیلی، این ایده توانست شبکه‌های اجتماعی را به آتش بکشاند. به ویژه در توییتر که آمار نشان می‌دهد توییت‌های روزانه مربوط به این بازی روزانه ۲۶ درصد افزایش پیدا می‌کند. هر زمان بتوانید تجربه‌ای ایجاد کنید که مردم در شبکه‌های اجتماعی درباره آن صحبت کنند و موفقیت‌های خود را به اشتراک بگذارند؛ احتمالا یک محصول ویرال ساخته‌اید و محتوای پیرامون محصول شما رشد خواهند داشت.

اگر بتوانید اشتراک‌گذاری آن را هم ساده و سرگرم‌کننده کنید؛ مطمئنا مردم از آن استقبال می‌کنند.

برخی از تصمیم‌ها و کارهایی که پیرامون بازی Wordle گرفته شده؛ هوشمندانه و در جای خود درست بودند که باعث شد این بازی طی چند هفته این همه رشد کرده و اولین پدیده موفقیت‌آمیز سال ۲۰۲۲ شود. می‌توانید از این درس‌ها و تصمیم‌ها در خدمات و محصولات آنلاین بعدی خود استفاده کنید و البته اگر هنوز می‌توانید  را بازی نکردید؛ شاید بهتر باشد زودتر آن را امتحان کنید.

منبع Inc
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.