۳ درس مهمی که می‌توانید از موفقیت سریع بازی Wordle بیاموزید

این بازی آنلاین کلمات طی ۱۳ هفته از ۹۰ بازیکن به ۳ میلیون افزایش یافت

0

تعداد کمی از فناوری‌ها می‌توانند با ظهور یک شبه و سریع بازی Wordle برابر کنند.

یک بازی با کلمات آنلاین که در آن کاربران برای حدس زدن یک کلمه پنج یا شش حرفی تلاش می‌کنند. در هر بار تلاش، اگر حروف در مکان‌های مناسب قرار بگیرند؛ خانه‌ها سبز می‌شوند و اگر در جای مناسب قرار نگیرند؛ خانه‌ها زرد خواهند شد. اگر حروف کاملا اشتباه و بی‌ربط به کلمه حدسی باشند؛ خانه‌ها خاکستری خواهند شد. همه قواعد این بازی همین‌ها بود ولی توانسته میلیون‌ها کاربر را معتاد خود کند.

بازی Wordle در ماه اکتبر و بدون سروصدا یا هیاهویی خاص منتشر شد. در یکم نوامبر فقط ۹۰ کاربر یا بازیکن داشت ولی این هفته، بیش از ۳ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد؛ بدون اینکه تبلیغاتی کرده باشد یا حتی یک نسخه اپلیکیشن موبایل عرضه کند و با یک وب سایت ساده و بدون هیچ‌گونه زرق و برق خاصی!

چه اتفاقی افتاده است؟ پیش‌بینی چیزهایی مانند Wordle دشوار است. اما «جاش واردل»، خالق Wordle چند تصمیم ساده گرفت که باعث ثبت این موفقیت خارق‌العاده شد. هر کارآفرین، مدیر تجاری و فردی که بخواهد توجه عموم مردم را به خود جلب کند؛ باید از این تصمیم‌های ساده درس بگیرد.

۱- چیزی که دوست دارید را بسازید

ایلان ماسک یک بار به همه مدیرعامل‌ها توصیه کرد این سوال را از خودشان بپرسند: «آیا محصول شما به همان اندازه که می‌تواند عالی است؟» ایلان ماسک گفت در بیشتر موارد پاسخ منفی است. اگرچه بازی Wordle بسیار ساده است اما در واقع به همان اندازه که می‌تواند، عالی است. دلیلی هم برای آن وجود دارد و آن اینکه به معنای واقعی کلمه حاصل یک کار دلی و عشقی است.

بازی Wordle ابتدا توسط «جاش واردل» به عنوان هدیه‌ای از طرف او به شریک خود، «پالاک شاه» ساخته شد. یک بازی ساده که آن دو می‌توانستند در طول پاندمی کرونا با هم بازی کنند.

وقتی مشخص شد خانواده و دوستانش نیز این بازی را دوست دارند؛ واردل تصمیم گرفت آن را برای کل جهان منتشر کند. در واقع، این بازی یک پروژه جانبی بود که برای لذت خاصی ایجاد شده و تا به امروز از این بازی هیچ گونه درآمدزایی نشده است (اگرچه برخی نسخه‌های تقلبی و کپی آن دارند خوب درآمدزایی می‌کنند).

وقتی چیزی درست می‌کنید که از انجام آن به طور رایگان خوشحال می‌شوید؛ این احتمال وجود دارد که دیگران نیز آن را به همان اندازه شما دوست داشته باشند.

۲- مردم را محدود کنید تا تمایل بیشتری داشته باشند

واردل به نیویورک تایمز گفت که موفقیت او زمانی اتفاق افتاده که تصمیم می‌گیرد این بازی را به یک کلمه در هر روز محدود کند. به این معنا که بازی زود تمام می‌شود؛ معمولا در ۵ دقیقا یا کمتر!

بسیاری از ما این تجربه را داشتیم که یک ساعت یا بیشتر را بدون اینکه متوجه شویم؛ صرف یک بازی کردیم. این روال برای بازی Wordle اتفاق نمی‌افتد. واردل می‌گوید یکی از رازهای موفقیت این بازی همین است که یک کاربر باید جدول Wordle را تکمیل کرده و تا فردا صبر کند!

۳- مردم را وادار به صحبت کنید

یکی دیگر از دلایل درخشان بودن سیاست حدس زدن یک کلمه در روز واردل این است هر کس در هر لحظه از روز سعی می‌کند فقط به یک کلمه فکر کند و آن را حدس بزند.

پیرو آن، یکی از تصمیم‌های هوشمندانه دیگر بازی Wordle، اشتراک‌گذاری موفقیت با دیگران بدون لو رفتن کلمه است. کاربرانی که موفق به حل مسئله شدند؛ می‌توانند روی یک لینک کلیک کرده و شبکه‌ای از دنبال‌کنندگان در رسانه‌های اجتماعی را در جریان موفقیت خود قرار دهند. در این روش، هریک از حدس‌های شما را با مربع‌های خاکستری، زرد و در نهایت سبز نشان می‌دهد ولی خبری از حروف نیست.

واردل به نشریه تایمز گفت که در نظر داشته لینکی برای اشتراک‌گذاری یک جدول Wordle در شبکه‌های اجتماعی بسازد ولی تصمیم می‌گیرد جدول بدون حروف باشد تا کنجکاوی مردم بیشتر شود و در نهایت نیز این‌طور می‌شود.

به هر دلیلی، این ایده توانست شبکه‌های اجتماعی را به آتش بکشاند. به ویژه در توییتر که آمار نشان می‌دهد توییت‌های روزانه مربوط به این بازی روزانه ۲۶ درصد افزایش پیدا می‌کند. هر زمان بتوانید تجربه‌ای ایجاد کنید که مردم در شبکه‌های اجتماعی درباره آن صحبت کنند و موفقیت‌های خود را به اشتراک بگذارند؛ احتمالا یک محصول ویرال ساخته‌اید و محتوای پیرامون محصول شما رشد خواهند داشت.

اگر بتوانید اشتراک‌گذاری آن را هم ساده و سرگرم‌کننده کنید؛ مطمئنا مردم از آن استقبال می‌کنند.

برخی از تصمیم‌ها و کارهایی که پیرامون بازی Wordle گرفته شده؛ هوشمندانه و در جای خود درست بودند که باعث شد این بازی طی چند هفته این همه رشد کرده و اولین پدیده موفقیت‌آمیز سال ۲۰۲۲ شود. می‌توانید از این درس‌ها و تصمیم‌ها در خدمات و محصولات آنلاین بعدی خود استفاده کنید و البته اگر هنوز می‌توانید  را بازی نکردید؛ شاید بهتر باشد زودتر آن را امتحان کنید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

مجموعه‌ای از «توتورو»های دست‌ساز در ستایش نماد استودیو جیبلی

تعدادی «توتورو»ی شکم گرد نمادین در انیمه My Neighbor Totoro از استودیو جیبلی به عنوان بخشی از مجموعه وسیعی از مجموعه‌ جدید کلکسیونی است که به احترام این شرکت رویاساز ساخته شده.این مجموعه که توسط تیم‌هایی از صنعتگران همکار ناکاگاوا…

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر 15 ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال 1909 کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…
منبع Inc
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.