طوطی ها از کجا آمده‌اند؟

0

طوطیان یکی از قدیمی‌ترین انواع شناخته شده پرندگان می‌باشند. فسیلهای باقیمانده طوطیان نشان می‌دهد که در دوران ماقبل تاریخ نیز زندگی می‌کرده و در طی هزاران سال گذشته هیچ دگرگونی در آنها حاصل نشده. امروزه بیش از ۶۰۰ نوع طوطی وجود دارد که تقریبا همه آنها در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند.

طوطیان، بومی آسیای جنوبی، شمال آفریقا، استرالیا و جزایر مالزی هستند آنها پرندگانی قوی بوده و اغلب عمرشان طولانی است. آنها بسرعت خود را با هر گونه شرایط جدیدی وفق می‌دهند و این یکی از دلایلی است که دریانوردان دوست داشتند طوطیان را به عنوان همراه با خود ببرند. آنها رنگارنگ و جالبند و هنگامی که سخن گفتن را می‌آموزند، با شیرین کاری‌های خویش همه را مجذوب خود می‌کنند.

اگر چه طوطیان پرندگان مناطق گرمسیریند، اما در قفس براحتی بسر برده و حتی هوای سرد را نیز بخوبی تحمل می‌کنند، ولی در کل زندگی دسته جمعی در میان درختان جنگل را بیشتر دوست دارند. از جمله حقایقی که در مورد طوطیان یافتند، این است که آنها بسیار باوفا و صدیقند. چنانچه خطری پیش آید، دسته جمعی به استقبال رفته و تا رفع خطر در برابر آن ایستاده، دفاع می‌کنند. آنها گیاهخوار بوده و غذای آنها را میوہ‌جات، جوانه های ترد و لطیف، خرما و انجیر تشکیل می‌دهد. وقتی به دنبال غذا می‌روند، مانند میمونها از شاخه‌ای به شاخه دیگر می‌پرند و دلیل آن این است که از منقارشان بخوبی پا بهر گرفته و از بوته‌ای به بوته دیگر می‌روند.

اگر طوطی را در حال غذا خوردن دیده باشید، می‌دانید که گاهی از پاهایش مانند دستها استفاده می‌کند. در سر فرصت در کناری نشسته و تکه‌ای غذا در میان پنجه‌هایش گرفته و از آن خورده و لذت می‌برد. آنها لانه خود را در میان شکاف درختان می‌سازند. تخمهای آنها برنگ سفید می‌باشد. والدین بخوبی از فرزندان مراقبت کرده و گاهی برای یافتن غذا مسافت زیادی را طی می‌کنند. طوطیان علاقه‌ای به راه رفتن ندارند، ولی هم خوب راه می روند و هم خوب می‌پرند. طوطی خاکستری آفریقایی، در میان تمام طوطیان، بعنوان بهترین سخنگویان شناخته شده است که همچنین با هوش‌ترین آنها نیز می‌باشد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.