آیا لپ‌تاپ‌های مک از ویندوزی‌ها امن‌تر هستند؟

چگونه دستگاه‌های خود را در برابر تهدیدات آنلاین امن نگه داریم؟

0

وقتی نوبت به خرید یک لپ‌تاپ جدید می‌شود؛ بسیاری از ما یک سیستم‌عامل مورد علاقه داریم ولی کدام پلتفرم امن‌تر است؟ مک یا ویندوز؟

ما با چند کارشناس امنیتی صحبت کردیم تا درباره میزان آسیب‌پذیری هر پلتفرم و اینکه باید مراقب چه نوع حملاتی باشیم و چگونه لپ‌تاپ خود را امن نگه داریم؛ فارغ از اینکه داریم از کدام پلتفرم استفاده می‌کنیم؛ اطلاعات کسب کنیم.

کدام پلتفرم بیشتر مورد هدف حملات اینترنتی قرار گرفته است؟

مشاور امنیتی شرکت F-Secure می‌گوید در حالی‌که شاید تصور هک و انتشار بدافزار به عنوان یک تجارت، اشتباه باشد ولی اساسا همین است و مانند هر کسب‌وکاری، همه‌چیز به سود منتهی می‌شود.

این کارشناس F-Secure توضیح می‌دهد: «خرابکاران سایبری همیشه در حال انجام تجزیه و تحلیل هزینه و سود برای حمله به هر مکانی با استفاده از منابع و اطلاعات خود هستند؛ دقیقا مانند هر شرکت معمولی.»

بزرگ‌ترین بازار کجا است؟ بیشتری افرادی که مایل به پرداخت هستند؛ کدام بخش از بازار قرار دارند؟ ورود به کدام بازار راحت‌تر است؟ کدام بازار بیشترین رقابت را دارد؟

«کریس هاوک»، مدافع حریم خصوصی مصرف‌کننده در شرکت Pixel Privacy می‌گوید در حال حاضر، بزرگ‌ترین و آسان‌ترین بازار برای ورود هکرها هنوز ویندوز است.

«هاوک» توضیح داد: «ماشین‌های ویندوزی معمولا بسیار بیشتر از مک‌ها مورد هدف قرار می‌گیرند؛ صرفا به خاطر تعداد زیاد آن‌ها».

هدف قرار دادن ماشین‌های ویندوزی سود بیشتری به همراه دارد. با این حال، به لطف فروش بهبود یافته در سال‌های اخیر، پلتفرم مک در حال تبدیل شدن به یک هدف جذاب‌تر برای خرابکاران و هکرها است.

معاون شرکت مکافی اضافه می‌کند باید کاربران مک مراقب باشند نفوذ به سیستم‌هایشان خیلی راحت نباشد. «آنتونی دمتریادس» گفت: «بسیاری از کاربران بر این باور هستند که مک‌ها غیر قابل هک شدن هستند و نسبت به کامپیوترهای شخصی دیگر از جمله ماشین‌های ویندوزی، دستگاه‌هایی امن‌تر هستند».

اما مک‌ها نیز در برابر ویروس‌ها آسیب‌پذیر هستند و از تدابیر امنیتی رنج می‌برند که می‌تواند آن‌ها را به یک هدف مستعد برای کلاه‌برداران تبدیل کند.

کارشناس F-Secure با تایید صحبت‌های «دمتریادس»، اضافه می‌کند در بسیاری از موارد، کاربران مک قربانیان مطلوب‌تری محسوب می‌شوند. او می‌گوید: «به طور کلی، کاربران iOS و مک اهداف ارزشمندتری هستند و اگر یک گروه یا شرکت خرابکاری بتواند یک بدافزار پیچیده را برای این پلتفرم‌ها توسعه دهد؛ می‌تواند سود بیشتری ببرد.

عموما این اهداف سودآور هستند. کاربران مک ثروتمندتر از کاربران ویندوز هستند و بیشتر اوقات حاضر به پرداخت باج‌ها می‌شوند. همین‌طور، دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ از این اهداف بر ضد خبرنگاران، معترضان، رهبران و مدیران مخالف معروف جهانی، سازمان‌ها و اتحادیه‌ها و هر فرد دیگری که رفتار ناخوش‌آیندی برایشان دارد؛ سوءاستفاده می‌کنند.

کدام‌یک امن‌تر است: ویندوز یا مک؟

«پل بیشوف»، از کارشناسان مدافح حریم خصوصی در شرکت Comparitech به ما می‌گوید مشکل ویندوز در گستره زیاد این سیستم‌عامل نهفته است. این موضوع، نظارت بر آسیب‌پذیری‌ها را در طیف وسیعی و تعداد زیادی دستگاه برای مایکروسافت سخت و چالش‌برانگیز می‌کند.

او ادامه می‌دهد: «احتمالا مک به طور کلی امن‌تر است؛ زیرا اپل کنترل کاملی بر سخت‌افزار و نرم‌افزار دارد ولی ویندوز باید با برندها و سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مختلف سازگار شود».

افزون بر اینکه افراد کمتری صاحب دستگاه‌های مک هستند و باگ‌های امنیتی ویندوز زودتر کشف می‌شوند.

کارشناس F-Secure اضافه می‌کند سیاست بازاریابی اپل در زمینه امنیت این‌گونه است که اگرچه مک‌ها می‌توانند امن‌تر باشند ولی مهم است کاربران بیش از حد مغرور نشوند؛ به‌ویژه اینکه هک یک دستگاه مک برای خرابکاران سود بیشتری دارد.

او می‌گوید چون مک‌ها عموما به طور پیش‌فرض ایمن‌تر از ماشین‌ها ویندوزی هستند؛ مردم اغلب تشویق می‌شوند نرم‌افزارهای امنیتی و نظارتی کمتری نصب کنند و رقابت کمتری در میان مجرمان سایبری شکل می‌گیرد.

«آنتونی دمتریادس» با این دیدگاه موافق است و اضافه می‌کند: «در حالی‌که اپل تمام تلاش خود را برای محافظت از دستگاه‌هایش می‌کند ولی این امر لپ‌تاپ مک شما را در برابر ویروس‌های کامپیوتری مصون نمی‌کند. هگرها چه به صورت فیزیکی به دستگاه شما نفوذ کنند یا از طریق اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌های آلوده و حملات فیشینگ شما را فریب دهند؛ می‌توانند ویروس‌ها و بدافزارها را روی مک شما فعال سازند و چالش‌ها و مسایل مختلف خاص خودشان را به وجود بیاورند.»

باید مراقب چه نوع تهدیداتی باشیم؟

«دیوید ام»، محقق برجسته امنیتی در شرکت کسپرسکی می‌گوید در حالی‌که می‌توان به طور ساده‌ای به مردم گفت روی لینک‌های مبهم و ناشناخته کلیک نکنند؛ بسیاری از مجرمان سایبری تلاش می‌کنند تا حملات خود را در قالب وب‌سایت‌های قابل اعتماد یا فرصت‌های هیجان‌انگیز پنهان کنند.

تهدیدات رایج می‌تواند شامل کی لاگرهایی باشد که رمزعبور شما را سرقت می‌کنند و به هکرها می‌دهند یا نرم‌افزارهای استخراج رمزارزی باشد که از قدرت پردازشی کامپیوتر شما برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. بدافزارهای تروجان که حملات سرقت داده انجام می‌دهند و معمولا پنهان بود؛ از دیگر تهدیدات رایج این روزها محسوب می‌شوند.

«دیوید» بیشتر توضیح می‌دهد: «بیشتر بدافزارها، فارغ از هر پلتفرمی، متکی به مهندسی اجتماعی هستند؛ یعنی به دنبال جعل و فریب کاربر می‌روند تا امنیت او را به خظر بیندازند.»

از این رو، تعداد زیادی از حملات فیشینگ براساس تلاش و ترغیب افراد به کلیک کردن روی لینک‌های سایت‌های جعلی آلوده به بدافزار طراحی شدند. هکرها می‌توانند برای این منظور از یک ابزار تبلیغاتی مزاحم، یک تروجان بانکی برای سرقت پول، ماینرهای ارزهای دیجیتال مخرب یا هر نوع بدافزار دیگری استفاده کنند. همین‌طور، می‌توانند در این حملات سراغ سرقت اطلاعات شخصی مانند رمزعبور بروند.

کلاه‌برداری‌های سایبری در واقع همان کلاه‌برداری شناخته شده در دنیای فیزیکی هستند و محرمان سایبری از همان تاکتیک‌های بازاریابی استفاده شده توسط کلاه‌برداری در دنیای فیزیکی بهره می‌برند.

کارشناس F-Secure پیشنهاد می‌کند برای اجتناب از کلاه‌برداری در دنیای آنلاین، وقتی که احساس می‌کنید تحت فشار هستید یا به طور ناگهانی با یک فرصت بسیار خوب و هیجان‌زده واقعی روبرو شدید؛ کمی مکث کرده و نفس بکشید تا شتاب‌زده روی لینکی کلیک نکنید یا نصب یک نرم‌افزار را تایید نکنید.

این ترفند درباره وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید؛ ایمیل‌هایی که باز می‌کنید؛ پیام‌های متنی که می‌خوانید؛ شبکه‌های اجتماعی، تماس‌های تلفنی و زمان‌هایی که خارج از خانه هستید و آنلاین شدید؛ صادق است. کلاه‌برداران شما را در جایی که هستید؛ پیدا کرده و سعی می‌کنند از چیزهایی که برای شما آشنا هستند؛ استفاده کرده تا اعتماد شما را به دست بیاورند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های 1969 تا 1973

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد.ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های 1955 تا 1975 و نیز در بازه زمانی سال‌های…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند.این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

عکس‌هایی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا

کتابخانه‌ها باید مظهر فرهنگ و هنر هر کشوری باشند. ساختمان ایمن و بزرگ، منظره تالار کتابخوانی، نوع چینش کتاب‌ها و تحویل آنها به کتابخوان‌ها، داشتن اینترنت آزاد و پرسرعت، حفاظت از نسخه‌های خطی و اسناد باارزش، آزاد بودن کتابخانه در حد امکان…

بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته به ویلایی لوکس در «بالی» تبدیل شد

یک بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته که بر روی صخره‌ای در بالی قرار گرفته، به ویلایی لوکس تبدیل شده است. شرکت Hanging Gardens قرار است در‌ آوریل این ویلا را افتتاح کند. ایده این کار زاییده فکر کارآفرینی به نام فلیکس دنیم است. دنیم در حال حاضر هتل‌های…

عکس‌هایی که به ما جلوه‌ای عجیب و جالب از دوره ویکتوریایی و ادواردین در انگلیس می‌دهند

دورهٔ ویکتوریا یا دورهٔ ملکه ویکتوریا، که گاهی دورهٔ ویکتوریایی نیز گفته می‌شود، دورهٔ اوج انقلاب صنعتی در بریتانیا و اوج امپراتوری بریتانیا بود.پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت…
منبع trustedreviews
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.