چرا نباید از آی‌کلاد برای پشتیبان‌گیری عکس‌ها استفاده کرد؟ چند راه‌حل جایگزین و مطمئن

یک عکس از روی آیفون پاک کنید؛ آی‌کلاد هم آن را حذف می‌کند

0

یکی از دوستانم به تازگی از تعطیلات خانوادگی در کاستاریکا برگشته و با آیفون خود عکس‌ها و ویدئوهای زیادی گرفته بود؛ از جمله عکس‌هایی از یک صبحانه که میمون‌های محلی در اطراف آن‌ها پرسه می‌زنند.

جای تعجب نیست که وقتی این دوست من به خانه برگشته بود؛ متوجه شد ۹۸ درصد فضای ذخیره‌سازی آیفون او پر شده است. فقط اگر چند عکس دیگر می‌گرفت؛ کاملا فضای ذخیره‌سازی گوشی او پر می‌شد.

راه‌حل چیست؟ او گفت می‌خواهد تمام عکس‌ها و ویدئوها را روی آی‌کلاد قرار دهد و از روی گوشی آیفون خود پاک کند.

نه! این کار را نکنید!

این بدترین کاری است که این دوستم می‌تواند انجام بدهد. چون هنگامی که آن‌ها روی سرویس آی‌کلاد اپل آپلود می‌شوند؛ دفعه بعدی که گوشی او برای پشتیبان‌گیری خودکار، اسکن می‌شود؛ متوجه خواهد شد عکس‌هایی پاک شدند و به طور خودکار آن‌ها را از روی نسخه پشتیبان ابری نیز حذف می‌کند.

آیا تا به حال، هنگام تلاش برای حذف یک عکس متوجه این پیام شدید: «این مورد از iCloud Photos در همه دستگاه‌های شما حذف خواهد شد.»

برای پشتیبان‌گیری صرف از عکس‌ها، به دلیل قوانین عجیب و غریب اپل، آی‌کلاد بدترین مکان برای این منظور است. نمایندگان پشتیبانی اپل طی چندین تماس به ما گفتند که آی‌کلاد برای پشتیبان‌گیری از همه دستگاه شما و نه فقط کتابخانه عکس‌های شما است و به عنوان راهی برای در دسترس بودن اطلاعات یکسان روی گوشی و سرویس ابری آی‌کلاد و دیگر دستگاه‌های اپل شناخته می‌شود.

همان‌طور که اپل می‌گوید: «به طور خودکار همه عکس‌ها و ویدئوهای را در آی‌کلاد آپلود و ذخیره کنید تا بتوانید از هریک از دستگاه‌های خود به آن‌ها دسترسی داشته و مرور، جست‌وجو یا اشتراک‌گذاری کنید.» توجه داشته باشید که در هیچ کجا نامی از کلمه «پشتیبان» برده نشده است.

اپل می‌خواهد این فرآیند چگونه کار کند

تبلیغ قدیمی اپل را به خاطر می‌آورید که از ما می‌خواست «متفاوت بیندیشیم؟». وقتی صحبت از پشتیبان‌گیری می‌شود؛ همان اتفاق می‌افتد ولی اپل آن را به طرز متقاوتی انجام می‌دهد. در دنیای اپل، شما تصاویر را حذف نمی‌کنید و فقط آن‌ها را به کپی‌هایی با وضوح پایین تبدیل می‌کنید و نسخه‌های با وضوح بالا در آی‌کلاد دانلود می‌شوند.

می‌توانید با کلیک روی گزینه optimize در بخش Settings، زیر نام خود در بالای صفحه، به سوئیچ از بالا به پایین رو بیاورید:

همه ما بیشتر تمایل به عکس‌ها و فیلم‌های با وضوح بالا داریم که باعث اشغال فضای ذخیره‌سازی بیشتری روی گوشی ما می‌شود. واقعیت این است که همه ما باید به استراتژی‌های پشتیبان‌گیری توجه بیشتری داشته باشیم. آمازون، گوگل، مایکروسافت، دراپ‌باکس و SmugMug اپلیکیشن‌های متفاوتی برای پشتیبان‌گیری دارند و عموما اشتراکی هستند و به ازای پولی که می‌دهید؛ واقعا از عکس‌های شما روی سرویس ابری یک نسخه پشتیبان می‌گیرند و عکس‌ها حذف نمی‌شوند.

هیچ فضای ذخیره‌سازی رایگانی برای بیشتر از تعداد انگشت‌شماری عکس و ویدئو وجود ندارد. فیسبوک و اینستاگرام از این قاعده بیرون می‌شوند؛ چون اساسا فضای ذخیره‌سازی محسوب نمی‌شوند و تصاویر تا حد زیادی رزولویشن پایین آمده و هرگز نسخه کامل و با رزولویشن بالا ذخیره نمی‌شوند.

چه راه‌کاری وجود دارد؟

اگر اصرار دارید پشتیبان‌گیری تصاویر خود را روی آی‌کلاد انجام دهید؛ راه‌حلی وجود دارد ولی تنظیمات و کار بیشتری می‌طلبد.

بدیهی است می‌توانید ابتدا تمام عکس‌های آیفون خود را به رزولویشن پایین تبدیل کرده و پس از آپلود روی آی‌کلاد، کپی‌ها را روی گوشی آیفون خود نگه دارید.

راه‌حل دوم این است که تصاویر را روی آی‌کلاد آپلود کنید و با پشتیبان‌گیری از سرویس آی‌کلاد خود در جای دیگری؛ یک نسخه پشتیبان مطمئن و غیر قابل حذف بسازید. مثلا، از یک هارددیسک کوچک و قابل حمل برای نسخه پشتیبان آی‌کلاد استفاده کنید. یک درایو LaCie Rugged با ۴ ترابایت فضای ذخیره‌سازی حدود ۱۵۰ دلار حدود ۵۰ دلار گران‌تر از سرویس ۲ ترابایت با گارانتی ۱ ساله اپل است.

وقتی از آی‌کلاد خود یک نسخه پشتیبان روی هارددیسک اکسترنال گرفتید؛ می‌توانید در تنظیمات iCloud، گزینه پشتیبان‌گیری آی‌کلاد را خاموش کنید:

به این ترتیب، آی‌کلاد نمی‌تواند با اسکن گوشی، تصاویر تازه حذف شده را یافته و آن‌ها را از روی فضای ابری هم پاک کند. در این شرایط، باز هم می‌توانید به طور دستی عکس‌های تازه خود را روی سرویس آی‌کلاد قرار دهید.

با این حال، این روش‌ها هنوز یک راه‌حل ایده‌آل برای پشتیبان‌گیری از عکس‌ها نیستند؛ به‌ویژه اینکه اصلا یک راه‌حل طولانی مدت برای نگهداری از عکس‌های قدیمی نیست. چون اپل ۱۸۰ روز پس از اینکه قابلیت پشتیبان‌گیری خودکار آی‌کلاد را خاموش می‌کنید؛ سرخود فایل‌های شما را از روی آی‌کلاد پاک می‌کند و باید خیلی مواظب این سیاست اپل باشید.

راه‌حل امن‌تر

مایکروسافت و دراپ‌باکس برای ۱ ماه فضای ذخیره‌سازی ۱ ترابایتی، اشتراکی ۹.۹۹ دلار و گوگل برای ۲ ترابایت هزینه ماهیانه‌ای ۹.۹۹ دلار و SmugMug برای ذخیره‌سازی نامحدود ماهیانه ۹.۹۹ دلار از مشتریان خود دریافت می‌کنند. همین‌طور، آمازون برای سرویس Amazon Prime سالیانه خود با قیمت ۱۳۹ دلار، یک گزینه پشتیبان‌گیری عکس (نه ویدئو) بدون هزینه ارائه می‌دهد.

راه‌حل پشتیبان‌گیری آنلاین به همراه پشتیبان‌گیری آفلاین روی یک هارددیسک اکسترنال باعث امنیت و راحتی بیشتر شما می‌شود. هارددیسک اکسترنال همیشه روی میز یا کشو شما است و نگرانی بابت از دست رفتن اطلاعات روی اینترنت یا قطع شدن وب و مشکلات آنلاین شدن ندارید.


منبع jeffersongraham
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.