یک مرکز داده ژاپنی از گرمای حاصل از خنک‌سازی سرورها، برای پرورش مارماهی استفاده می‌کند

0

با یک سرمایه‌گذاری تجاری جدید که در هوکایدو انجام شده، ژاپن قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ ، سالانه ۳۰۰ هزار مارماهی در آب‌هایی که برای تهویه دیتاسنترها گرم می‌شوند، پرورش دهد.

در یک پروژه جانبی دیگر ژاپن قصد دارد از برف جمع‌آوری شده از خیابان‌های شهر به عنوان مایع از پیش خنک شده برای سیستم‌های خود استفاده کند.

مرکز داده‌های سفید (WDC) آوریل سال میلادی پیش راه‌اندازی شد، اما توسعه آن هنوز ادامه دارد. یکی از برنامه‌ها، همین استفاده آب بازیافتی گرم  سیستم خنک‌کننده سرور‌ها است.

آن‌ها ابتدا پرورش آببالون، گوجه گیلاسی، اسفناج ژاپنی، خارپشت دریایی و چندین محصول متفرقه دیگر را آزمایش کردند، اما تصمیم نهایی آنها پرورش مارماهی است که یک غذای لوکس محبوب در ژاپن محسوب می‌شود.

مارماهی‌های پرورش یافته در مزرعه به قیمت بیش از ۱۰۰ دلار به ازاری هر کیلوگرم، در حالت عمده فروشی یا ۹۰ دلار برای هر وعده غذا در رستوران‌ها فروخته می‌شوند.

WDC همچنین در تلاش است تا نوعی قارچ درختی را پرورش دهد. این قارچ مانند مارماهی‌ها، چرخه کشت کوتاهی دارند.

مارماهی‌ها معمولاً به آب و هوای گرم‌تری نسبت به هوکایدو نیاز دارند، اما WDC معتقد است که گرمای تولید شده توسط سرور‌هایش، دمای مخازن آب ۳۰۰ هزار مارماهی را در حد ۳۳ درجه سانتی گراد حفظ می‌کند.

از سوی دیگر در شهرستان Bibai که اغلب برف‌گیر است، با WDC همکاری می‌کند تا امکان استفاده از برف جمع‌آوری شده توسط برف روب‌های شهر را به عنوان آب از پیش خنک شده برای سرور‌ها و هم به عنوان منبع آب شیرین برای مارماهی‌ها بررسی کند.

WDC فکر می‌کند که استفاده از برف ذوب شده به عنوان یک منبع آب شیرین فراوان و مقرون به صرفه می‌تواند طعم و اندازه مارماهی‌ها را بهبود بدهد و قصد دارد پس از یک دوره پرورش هفت تا دوازده ماهه، آن‌ها را وقتی ۲۵۰ گرم وزن پیدا کردند، بفروشد. این شرکت قضد دارد آنها را در سراسر کشور بفروشد، اما این ماهی‌ها می‌توانند برای وعده‌های غذایی ناهار در اختیار مدارس محلی هم قرار گیرند.

البته به صورت دقیق مشخص نشده که چگونه می‌توان از برف برای خنک کردن سرور‌ها استفاده کرد. گرچه فناوری‌های خنک‌کننده محیطی مانند مرکز داده غوطه‌ور در آب مایکروسافت وجود دارند، اما این طرح‌ها به راحتی قابل تعمیم به خنک‌کننده برفی نیستند.

با این وجود، WDC گزارش می‌دهد که آزمایش‌هایش با موفقیت زیادی همراه بوده و به سرمایه‌گذاری برای توسعه تکنیک‌های جدید کاهش انرژی ادامه خواهد داد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.