سر دیوید آتنبرو برنده جایزه قهرمانی به خاطر یک عمر تلاش برای محافظت از زمین شد

0

سر دیوید آتنبرو در ۹۵ سالگی هنوز فعالانه از محیط زیست دفاع می‌کند. این طبیعت‌شناس بریتانیایی عمر خود را صرف مطالعه طبیعت و آمیختن این دانش با دیدگاه منحصر به فرد خود به عنوان یک فعال رسانه‌ای کرده.

در سال‌های اخیر، هشدارهای او در مورد ناپدید شدن اکوسیستم‌ها و گونه‌های گرانبها به شدت افزایش یافته. در سال ۲۰۲۱، یک کشتی تحقیقاتی به نام RRS Sir David Attenborough به افتخار او راه‌اندازی شد. اما حالا ، آتنبرو افتخار بزرگ دیگری را دریافت کرده: جایزه قهرمانان مادام العمر زمین از برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد ( UNEP ).

بر اساس بیانیه مطبوعاتی UNEP، این جایزه بین‌المللی به دلیل “تعهد او به تحقیق، مستندسازی و حمایت از حفاظت از طبیعت و احیای آن” به آتنبورو اهدا شد.

این فیلمساز محبوب از ۷۰ سال پیش شروع به اشتراک عشق به طبیعت کرد و طبیعت را به میان توده‌های مردم برد. او از بدو پیدایش جنبش محیط زیستی شخصیت مهمی بود. امسال از چند جهت تاریخی است. امسال پنجاهمین سالگرد کنفرانس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۲ در مورد محیط زیست انسانی در استکهلم است.

آتنبرو به خاطر سریال ۹ قسمتی محبوب Life و همچنین فیلم‌های تازه‌تری مانند سیاره سبز Green Planet و اقیانوس پلاستیکی شناخته شده است.

UNEP به طور خاص به دسترسی گسترده و توانایی‌های او برای تأثیرگذاری بر مردم از طریق رسانه و فیلم اشاره کرده.

صدای او برای خیلی‌ها آشناست. علیرغم داشتن دانش ژرف، پیام نهایی او یک پیام ساده است: سیاره ما به احاد و مراقبت از جانب ما نیاز دارد. «جهان باید متحد شود. این مشکلات توسط یک ملت قابل حل نیست – مهم نیست آن ملت چقدر بزرگ باشد. ما می‌دانیم مشکلات چیست و می‌دانیم چگونه آن‌ها را حل کنیم. تنها چیزی که ما کم داریم، اقدام یکپارچه است. »

او پس از دریافت جایزه گفت. موفقیت ما در پیشگیری از انقراض کامل نهنگ‌ها، نمونه‌ای از این است که چگونه بشر می‌تواند در اقدام جمعی مؤثر است.

آتنبرو در سخنرانی‌ها و فیلم‌های متعدد خود تأکید می‌کند که هنوز فرصت برای نجات زمین وجود دارد. تنها چیزی که نیاز داریم اراده برای انجام این کار است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.